EN İYİ BİSİKLET ÜLKESİ NERESİ?

İyi bir bisiklet politikası veri ister.

“ Tanrıya inanıyoruz. Onun dışında herkesin veri getirmesi gerek.” New York eski belediye başkanının bu sözü karar vericilerin günümüzde yaşadığı zorlukları mükemmel bir şekilde özetliyor. Bisiklet açısından bakıldığında durum daha da kötü: Avrupa Birliği genelinde ulusal düzeyde hiç güvenilir ve güncellenmiş veri yok. Avrupa Birliği ülkelerinin bile bisiklet konusundaki durumunun çeşitli alanlar dikkate alınarak kıyaslanması hala aldatıcı sonuçlar vermeye meyilli. Farklı ulusal istatistikler ve veri toplama sisteminin olmaması her bir ülkenin verileri hakkında net veriler elde etmeyi zorlaştırıyor. Buradan hareketle Avrupa Bisikletliler Federasyonu Avrupa genelinde doğrulanabilen 5 anketi aldı ve güvenilir olmayan verileri elimine ederek bu çalışmayı tamamladı. Ülkelere ilgili alanlar için puanlar verildi, sonra bu puanlar toplanarak sonuca gidildi.

Amaç

Benzer bir çalışmayı 2013’te yapmış olan ECF (Avrupa Bisikletliler Federasyonu) ne gibi değişimler olduğunu görmek için 2015’te bu çalışmayı tekrarlamış. Bu kez yeni AB üyesi Hırvatistan da araştırmaya dahil edilmiş. 2013’te yapılan ilk araştırmanın oldukça başarılı olduğu, bu nedenle yeni verilerin de önemli olduğu vurgulanıyor.

Sonuçlar

2013’te olduğu gibi Danimarka ve Hollanda yine listenin başında yer aldılar. Onları takip eden 4 ülke de değişmedi: İsveç, Finlandiya, Almanya ve Belçika. Slovenia en büyük sıçramayı yaparak 12. sıradan 7. sıraya yükseldi ve İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri geride bıraktı. Lüksemburg da listede yukarı çıkmayı başardı. Bu başarının muhtemel nedeni bisikletli ölüm verilerinin iyi tutulması ve bisiklet savunuculuk faaliyetlerinin yoğun olması idi. Araştırmada dikkate alınan beş kriter konusunda iyileştirmeler yapan İspanya’da ilerleme kaydeden ülkeler arasında yer aldı. Macaristan, Avusturya, Slovakya ve Çekya gibi ülkeler pozisyonlarını korumuş görünürken Güney ve Güney Doğu Avrupa ülkelerinin yapması gereken çok iyileştirme olduğu dikkat çekti. Bu araştırmada hayal kırıklığı yaratan ülke ise İrlanda oldu. Bu ülkede özellikle Dublin’de yapılan güzel atılımlara rağmen araştırmadaki bisiklet kullanım kriteri nedeniyle sıralamada düşüş yaşadı.

Değerlendirmede ölçü alınan kriterlere göre bazı bilgiler:

Yol güvenliği: Lüksemburg ve Malta ilk sırada yer aldılar.

Bisiklet kullanımı: Hollanda ilk sırada

Bisiklet turizmi: Finlandiya ilk sırada

Pazar payındaki artış: Slovenya 1 numarada

Bisiklet savunuculuğu: Danimarka ilk sırada

RankCountryRankCountryRankCountryRankCountry
1Denmark8Hungary15Lithuania21=Ireland
2Netherlands9Austria16Croatia21=Latvia
3Sweden10Slovakia17Italy24=Greece
4Finland11UK18Spain24=Malta
5Germany12France19Estonia26Cyprus
6Belgium13Luxembourg20Poland27Portugal
7Slovenia14Czech Republic21=Bulgaria28Romania

Görebildiğim kadarıyla bu araştırma daha sonra tekrarlanmamış. 2015 istatistiği olmasına rağmen halen geçerli olduğu düşüncesi ile sizlerle paylaşmak istedim.

Kaynak: http://www.ecf.com Bisikletle kalın.

#eniyibisikletülkesi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s