ALMANYA’DA BİSİKLETE GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ

Almanya’da geçtiğimiz günlerde Federal Parlamento’nun yürürlüğe koyduğu vergi düzenlemeleri şehir içi ulaşım ve hareketlilik harcamalarında daha sürdürülebilir vergilendirme yolunda ilk adımı attı.  Şimdiye kadar, şirketler tarafından çalışanlara tahsis edilen her türlü otomobil ve bisikletin özel kullanımı aynı oranda vergilendiriliyordu. Yeni yasayla vergi oranları içten yanmalı motora sahip konvansiyonel otomobillerde aynı kalırken, elektrikli otomobiller için yarıya indirildi, şirket bisikletleri ise gelir vergisinden tamamen muaf kılındı. 

Bu adımla birlikte Almanya, işverenlerin halen çalışanlarına vergiden muaf bisikletler temin edebildiği komşu ülkeler Avusturya ve Belçika’yı takip etmiş olacak. Belçika’da şirketler bisiklet ve bisiklet altyapısıyla ilgili her türlü harcamada kurumsal vergi indirimi alabilmektedir. Almanya’nın yeni yasal düzenlemesinde çalışanlara toplu taşımaya abonelikte vergiden muaf olarak kullanma hakkı da sağlanıyor. Bununla birlikte, yeni yasal düzenleme sürdürülebilir ulaşım yöntemlerinin vergisinde indirime giderken, Almanya’da şirket arabalarının kullanımına sağlanan çok büyük vergi sübvansiyonlarına dokunmamıştır. Bunun yıllık mali kaybının 23 milyar euro civarinda olduğu tahmin edilmektedir.

Bunun dışında başka uyarılar da var. ECF’nin Alman üyesi ADFC’nin sözcüsü  Stephanie Krone, şunları söylüyor:

“Toplu taşıma ve bisikletin otomobillere alternatif olarak vergi politikaları bakımından daha cazip hale gelmesi elbette önemlidir. Ne yazık ki gelir vergisindeki diğer değişikliklerden dolayı yeni yasanın şirket bisikletleri için maddi avantajla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı henüz açık değildir. Yine de çalışanlarına bisiklet tedarik etmek her zaman kazançlıdır; çünkü bisiklet kullanan çalışanlar yılda iki gün daha az hastalık izni almaktadır. Ayrıca daha fit ve daha motivedirler.

Ne olursa olsun yeni yasa iyi bir ilk adımdır, fakat daha istekli kararlar alınması gereklidir. Daha fazla kişiyi bisiklet kullanmaya motive etmek için daha iyi ve daha güvenli bisiklet altyapısına yatırım yapmak daha da önemlidir. Ne yazık ki 2019 için ulaşıma ayrılan bütçe, dizel skandalından sonra 2017’de formüle edilen yıllık 200 milyonluk miktarın çok altında kalmıştır.

Ülkemiz için henüz bu tür bir tartışmaya vesile olacak yasal bir düzenleme yok ne yazık ki. En kısa zamanda olması dileğiyle.

Photo credit: Adnan Çangır

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s