NORDSEE BALIK FASTFOOD

Bu sene #BikeForEurope projesiyle 1-23 Eylül arasında Hollanda’nın Drenthe bölgesinden  başlayıp Avusturya’nın başkenti Viyana’da biten bisiklet yolculuğumuz sırasında çok sayıda restoranda yemek yedik, farklı lezzetler denedik. Bunlardan birisi de Viyana’daki Nordsee idi. Viyana öncesinde Köln veya Frankfurt’ta buluştuğumuz bisiklet sivil otplum örgütü üyeleri bu restoranı tavsiye etmişti ama uğrama fırsatımız olmamıştı. Viyana’da ise proje çalışmaları sırasında öğle yemeği için kısıtlı zamanımız vardı ve Nordsee restoranına rastgeldik. Ben deniz somonlu sandviç aldım. Tercih sebebim fiyatıydı: 3.5 Euro. Yaklaşık 15 cm’lik sandviç ekmeğinin içinde un karışımı ile kaplanmış iki parça somon, marul ve yoğurtlu, mayonezli, dereotlu sos vardı. balık kızartılmış olmasına rağmen çok hafifti ve çok az yağ çekmişti. bayıldım. Yanında içecek almadım, ama Viyana’lılar bir bardak şarap veya bir bira (yemeğin türüne göre) almayı ihmal etmiyorlar.  Ülkemizde öğle yemeği yerken hafif içki alınabilecek yerlerin pek az oluşunu düşündüm bir yandan. Alkol tüketimine pek sıcak bakmayan bir siyasi iktidar var ülkemizde, ama diğer taraftan biz de kararında içmeyi beceremiyor muyuz acaba diye geçti aklımdan. Ne de olsa rakı içmeyi erkeklikle bağlantılandıran bir yanımız var.

Nordsee restoranları sadece ekmek arası lezzetler sunmuyor. Porsiyon olarak alabileceğiniz bolca seçenek var. Ben denemedim, ama tatlıları da nefis görünüyor.

Temizliğiyle benden 10 puan alan ve uzun bir geçmişe sahip olan (1896’da kurulmuş) Nordsee restoranları çoğunlukla Almanya’da olsa da Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Romanya ve diğer bazı Avrupa ülkelerinde de şubeleri var.

Bence girişimciler için de iyi bir alternatif bu restoran. Oldukça tanınmış ve ülkemizde olmayan bir konsept derken internette tesadüfen gördüm ki İstanbul’da da yakın zamanda bir şubesi açılacağına dair haberler gördüm, 2009 tarihli bir haberde ise açıldığını okudum. Hatta Bodrum’da bile bir şubesi açılmış ama şu anda faal görünmüyorlar. Muhtemelen bu zincir Türkiye pazarından çekilmiş olabilir.

Ülkemizde benzer bir uygulama Kılıç Balık şirketi tarafından başlatıldı bu arada. Bodrum havaalanı yakınlarında Bodrum-Milas karayolu üzerinde bulunan balık markette uygun fiyata hizmet veren  balık ürünleri restoranı açıldı. Nordsee’de olduğu gibi burada da balık dürüm yiyebilirsiniz örneğin.

Fotoğraf: travel.rambler.ru

#balıkfastfood

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s