EUROVELO VE BİSİKLET TURİZMİ KONFERANSI 2018

Konferans Belçika’nın Limburg bölgesindeki Hasselt kentinde gerçekleştirildi. Avrupa’dan ve Avrupa dışından 160 katılımcı deneyim ve bilgi paylaşımı için bir araya geldi. Konuşmacıların çoğunun sunumlarına konferans web sitesinden ulaşmanız mümkün.Buraya tıklayınız.

Bir sonraki EuroVelo Bisiklet Turizmi konferansı 2020 yılında düzenlenecektir. Bu konferansa ev sahipliği yapmak isteyen kurum veya kuruluşlar EuroVelo Türkiye Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekçi ile iletişime geçebilirler. fekmekci1@hotmail.com

Süreç için buraya tıklayınız.

Konferans Tourism Limburg komitesi başkanı Igor Phitjens ve Avrupa Bisikletliler Federasyonu başkanı ve Paris Belediye başkan yardımcısı Christoph Najdowski’nin açılış konuşmalarıyla başladı.

Macerasever bisiklet gezgini Josh Ibbet ‘bike packing’ nedir konulu bir sunum yaparken, Dries Henau ve Yuri Vandenbodaerde bisiklet sektöründe yaptıkları yenilikçi girişimler hakkında bilgi verdi.

Öğleden sonra gerçekleştirilen oturumun ilk konuşmacısı Alla Peressolova ise ülkemizdeki turizmcilerin ve yetkililerin de ilgisini çekebilecek bir projeyi anlattı. Silk Cycle Route projesi, tarihi İpek Yolu güzergahında hayata geçirilmesi düşünülen bir bisiklet rotası projesi. EuroVelo ulusal koordinatörü Feridun Ekmekçi ve başkanı olduğu Enerji verimliliği ve Çevre Koruma Derneği bu konuda bilgilendirme çalışmalarına şimdiden başlamış bulunuyor.  Ülkemizin bu projede mutlaka yer alması gerekir.

Bu oturumda sunum yapan EuroVelo direktörü Adam Bodor bisiklet turizminin mevcut büyüklüğünü, yarattığı istihdam olanaklarını, vergi gelirlerini, çevre kirliliğini önlemedeki katkısını, turizmin belli bölgelere yoğunlaşmasının önüne nasıl geçtiğini anlattı, konferansın yapıldığı Limburg bölgesinden geçen ve tabela işlemlerinin sürdüğü EuroVelo 19 ve yeni iyileştirmelerin hayata geçirileceği EuroVelo 8 rotasının bisiklet turizminin hizmetine sunulan iyi örnekler olduğunu vurguladı.

Sonrasında sunum yapan İspanyol Josep Rodriguez önce NECSTour ( Avrupa Sürdürülebilir ve Rekabetçi Turizm Bölgeleri Ağı) hakkında bilgi verdi, sonra da EuroVelo 8 Akdeniz rotasında yapılacak olan yeni yatırımlardan ve İspanya’nın yerel bisiklet rotalarından bahsetti. Bilindiği gibi İzmir Büyükşehir Belediyesi bu rotanın Ege’nin incisi İzmir’e uzanması için resmi başvurusunu yaptı, çalışmalarını sürdürüyor. Bu konferansa belediye adına bir yetkilinin katılması aylar öncesinden planlanmış, ancak tasarruf önlemleri gerekçesiyle iptal edilmiş olması çalışmalara çok olumlu yansımayacak olsa da ulusal koordinatör Feridun Ekmekçi bu konferansa katılarak hem İzmir’in çalışmalarıyla ilgili temaslarda bulundu, hem de 1-23 Eylül tarihleri arasında Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği’nin uygulama koordinatörlüğünü yaptığı, Uluslararası Spor ve Kültür Birliği’nin sahipliğinde gerçekleştirilen fiziksel aktiviteyi yaygınlaştırma kampanyası NowWeMove (Şimdi Hareket Zamanı)’u destekleyen Erasmus + Sport projesi BikeForEurope hakkında poster sunumu ve ikili görüşmelerle bilgilendirme yaptığı BikeForEurope projesini anlattı. Proje kapsamında Hollanda’nın Drenthe bölgesinden Avusturya’nın başkenti Viyana’ya kadar yaklaşık 1800 km pedal çeviren ekip güzergahı üzerinde EuroVelo rotalarını da kullanarak incelemelerde bulundu. Bu ekipte ben de yer aldım. Proje hakkında bilgi için buraya tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s