HANGİ DÖNER DAHA LEZZETLİ?

Bu akşam Köln’deyiz. (8 Eylül )Adını Kolonya’dan alan şehir(Cologne) . BikeForEurope projesi kapsamında 1 Eylül ‘de Hollanda’nın Drenthe bölgesinden yola çıktık, Viyana’ya pedal çeviriyoruz.

Biraz yeme içmeden bahsedeyim. Birçok Avrupa şehrinde yediğim dönerle ilgili kafam iyice netleşti. Burada yapılan döner kesinlikle Türkiye’den daha lezzetli. Lokantaya girdiğimde işletmeci arkadaş yanındaki Türk ile tam da bu konuyu konuşuyordu. Türkiye’de bunun gibi döner yok. Ankara’da ve bazı şehirlerde nadir yerlerde var.

Ben bunu biraz ülkelerin tarım politikalarına bağlıyorum. Bence et üretimi buralarda çok sıkı denetleniyor, dolayısıyla tabağınıza lezzetli et geliyor.

Biraz önce Köln’e geldiğimizde iyice acıkmıştım(Çok rampalı olmasa da 103 km pedal çevirdik). Kalacağımız hostelin karşısında Tosun Tosun adlı Türk lokantasını görünce dayanamadım, daldım içeri. Bir de ne göreyim!

Karnıyarık, tavuk çorba, kelle paça, İzmir köfte ve daha neler neler var.

Ben kelle paça ve döner (tabakta) yedim. Kelle paça 3, döner ise 7.80 Euro idi. Almanya standartlarında çok iyi fiyat olduğunu söyleyebilirim. Orta halli bir Alman restoranında çorbaya 6-7 Euro, ızgaraya da 20 Euro ödersiniz.

Sizi temin ederim ki bu kadar lezzetli kelle paça ve döner Türkiye’de zor bulunur.

Vallahi mest oldum.

Yolunuz düşerse uğrayın. Köln’de birçok şehrin aksine Türk lokantaları Türk mutfağından dönerin dışında birçok yemeği de sunuyor. Avrupa’da ezbere bilinen yemek çeşitlerimiz artacaktır zamanla diye düşünüyorum.

#BikeForEurope

#BeActive

#CyclingForAll

#NowWeBike        #döner     #kellepaça     #Türklokantası

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s