BİSİKLET ELÇİLİKLERİ

Cycling Embassy of Denmark, yani Danimarka Bisiklet Elçiliği. Uzmanlık hizmeti veren bir kuruluş. Nerede olursanız olun bu hizmeti alabilirsiniz. Tabii ki bunun bir bedeli var.  Bu hizmeti ülkemizde de verenler var. EMBARK, yeni adıyla WRI bunlardan biri. Bir diğeri ENVERÇEVKO.  Aynı zamanda BYPAD (Bisiklet politikaları denetleme sisteminin) Türkiye’deki tek temsilcisi , European Cyclists’ Federation (Avrupa Bisikletliler Federasyonu) üyesi ve de Eurovelo Ulusal Koordinatörü olan bu dernek 1.5 yıldır İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Portekiz’den başlayıp Atina’ya uzanan 8 numaralı Eurovelo rotasına bağlanması çalışmalarına destek oluyor.

Bunun dışında kişisel danışmanlık hizmeti verenler de var.

Avrupa’da ise bu hizmeti veren çok sayıda şirket var. Ayrıca Danimarka’nın yanı sıra Hollanda, Almanya, İngiltere ve Japonya’nın da bisiklet elçilikleri var.

Satır arasına sıkıştı biraz, ama bu elçiliklerin öncüsü ve en deneyimlisi Hollanda Bisiklet Elçiliği tabii ki. bünyesinde özel şirketler, STK’lar, üniversiteler, araştırma enstitüleri, yerel ve ulusal yönetimler bulunuyor. Hizmet verdiği konular şöyle sıralanıyor;

Araştırma,

Planlama,

Politika oluşturma,

Ürün geliştirme,

Üretim,

İnşaat ve yapı.

dutch kopyası

Alman Bisiklet Elçiliği ise bisiklet turizmi konusundaki deneyimlerini paylaşmaya odaklanmış. Ne de olsa Almanya günümüzde bisiklet turizminden en fazla katma değer yaratan ülke.

WhatsApp Image 2018-06-12 at 14.47.25

Alman Bisiklet Elçiliği’nin Velocity 2017 kongresinde Nijmegen’de açtığı standda bendeniz.

Bütün bunları neden mi yazdım?

Çünkü ülkemizde bisiklet altyapısı ve bisiklet politikaları oluşturma konularında çalışan belediyecilerin ezici bir çoğunluğu(Az da olsa bisikleti hayatının merkezine koyanlar da var tabii ki. Marmaris Belediye Başkan yardımcısı İsmet Kamil Öner bu insanlar arasında en iyi bilineni.) bu işi masa başından yapıyor. Bisiklet kullanmıyor. Dolayısıyla yaptıkları planlar uygulama aşamasına geldiğinde telafisi zor ve maddi ve manevi bedeli ağır yanlışlar ortaya çıkıyor. Bu yanlışlar bisikletin yayılmasını yıllarca geciktirirken can kayıplarına da(Doğrudan veya dolaylı) yol açıyor.

Demem o ki bu işi yapanlar tekerleği yeniden icat etmek için uğraşmasınlar. İcat edilmiş zaten. Hizmet alsınlar.

Ya da bisiklet kullansınlar. Bisiklet kullananlara kulak versinler.

857e3a61-2dbc-474b-abcf-e662bf13bd9a Bisikletli ölümleri artık yaşanmasın.

Adnan Çangır

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s