DİZEL’E YASAK GELİYOR

Türkiye’de mi?

Diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Umarım o da olur. Bu haber Almanya’dan geldi.

Vokswagen’in emisyon skandalından 2.5 yıl sonra Alman Yüksek İdari Mahkemesi dizel otomobillerin yasaklanmasının önünü açacak çevreci planlamaları destekleyen bir karar aldı.

Yargıçlar başlangıçta dizel otomobillerin şehir içinde yasaklanması uygulamasına orantısız olacağı gerekçesiyle çekinceli yaklaştılar ve yetkililerin nitrojen oksit oranlarının aşağı çekilmesi için  daha gelişmiş programlarla gelmelerini istediler.

Yargıç Andreas Korbmacher, AB yasalarına göre bu yasağın, ancak kirlililiğin azaltılabilmesi için başka etkili yöntemler yoksa hayata geçirilebileceğini vurguladı.

Alt mahkemeler kirliliğin hızlı bir şekilde azaltılabilmesinin ve AB kirlilik sınırları kriterlerinin karşılanabilmesinin en etkili yolunun şehir merkezlerinde dizel araçların yasaklanması olduğu konusunu tartıştılar ve Düsseldorf ve Stuttgart mahkemeleri bunu hükme bağladı. Bu hükme göre otomobil sahipliği hakları, vatandaşların sağlığını korumaktan daha önemli olamazdı.

Bu nedenlerle, bu habere sitesinde yer veren Avrupa Bisikletliler Federasyonu (ECF) mahkemenin kararını büyük bir memnuniyetle karşıladı. Bununla birlikte ECF ve Alman üyesi ADFC hava kalitesinin uzun vadede iyileştirilmesi için kamu yetkililerine bisikleti eşit bir ulaşım aracı olarak desteklemeleri çağrısında bulundu ve Almanya ve AB hava kalite standartlarını ihlal eden diğer üye ülkelerin ulaşımda bir dönüşüme gitmelerinin zorunlu olduğunu vurguladı. ADFC hava kalite standartlarının yakalanabilmesinin ulusal otoritelerin görevi olduğunu belirtiyor. ADCF,  yetkililere yol göstermek amacıyla belirlenen hedeflerin tutturulabilmesi için bisikletin nasıl desteklenmesi gerektiği konusunda detaylı bir kılavuz  hazırlamış. (Bu kılavuz için link verilmiş sitede ancak aktif değil)

Bu yazının sahibi ECF yetkilisi şehir içi ulaşım politika geliştirme uzmanı Fabian Kuester’e göre çoğu AB üyesi ülke sorunu doğru teşhis edebilmiş değil. Bu nedenle ECF ve onun üyesi olan 9 ayrı ülkeden dernekler AB çevre komisyonu başkanına ve kendi ülkelerinin çevre bakanlarına aşağıdaki çağrıların yapıldığı bir mektup göndermişler;

 

Ulusal Bisiklet Yatırım Fonu oluşturulması.

Ulusal bir bisiklet destek eylem planı hazırlanması, halihazırda varsa genişletilmesi. Bisiklete uygulanan vergilerin azaltılması veya sıfırlanması ve işe bisikletle gitmenin teşvik edilmesi için bazı vergi avantajlarının hayata geçirilmesi gibi uygulamalar planlanmalı.

Sistematik bir ulusal bisiklet destek ve koordinasyon çerçeve planı hazırlanması. Ulusal bisiklet stratejisi belirlenmesi.

Mektupta belirtilen bazı detaylar ise şöyle;

Yıllardır yapılan bunca çalışmaya rağmen Avrupa genelinde şehir içinde otomobille yapılan yolculukların yarısı 5 km’nin altında. Bu oran çok yüksek. Bazı şehirlerin bireysel başarısı bir yana bırakıldığında AB üyesi ülkeler genelinde bisiklet kullanım oranı hala çok düşük oranlarda seyrediyor.

SAĞLIKLA İLGİLİ KORKUNÇ GERÇEK

AB genelinde yapılan bir incelemeye göre 167 AB kentinde bisiklet kullanım oranı %24.7’ye yükseldiğinde yıllık 10.000’den fazla prematüre bebek ölümünün önüne geçilmiş olacak. Mektupta, hava kirliliğinden kaynaklanan bu ölümlerin kabul edilemez olduğu vurgulanıyor. Diğer taraftan bisiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla halk sağlığında çok büyük iyileşmeler olacağı da belirtiliyor. Mektupta belirtilmemiş, ama AB’nin fiziksel aktivitenin yaygınlaştırılması yoluyla 2012-2020 arasında 80 milyar euro tasarruf sağlamayı hedeflediğini de biliyoruz.

Kaynak: https://ecf.com/news-and-events/news/german-high-court-allows-diesel-car-bans-cities#_ftn1

Kapak foto: speedsociety.com

#prematüreölümleri

pexels-photo-221000.pngpexels-photo-221000.pngpexels-photo-358559.jpeg

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s