DAHA GÜVENLİ SOKAKLAR

 

Safer City Streets, yaşanabilir şehirler için küresel trafik güvenliği ağının adı. SCS veri, deneyim ve bilgi paylaşımı yoluyla ve birbirinden öğrenme yoluyla kentlerin şehir içi yol güvenliğini iyileştirmelerine yardım ediyor. SCS’ye üye 45 şehir var. Ağın yönetimi, özel bir veri tabanında şehirlerden elde edilen verileri toplayıp analizini yapan ITF (Uluslararası Ulaşım Forumu) tarafından yürütülüyor.

 

Neden SCS?

Trafikte her dakika bir kişi hayatını kaybediyor.Her yıl milyonlarca insan ölüyor veya yaralanıyor. Bunun sonucu ise büyük acılar ve gayri safi milli hasılanın %3’ü oranında maliyet demek. Bu kazalar aynı zamanda güvensizlik duygusunu besliyor. Şehir sokaklarında ölen her 10 kişiden 8’i yayalar, bisikletliler ve sokağı kullanan diğer korunmasız kişilerden oluşuyor. Sokakların tehlikeli görüldüğü yerlerde yürüme ve bisikleti teşvik etme çabalarının altı kazılmış oluyor. Dolayısıyla kentsel trafik risklerinin azaltılması sadece insanların hayatlarını kurtarmakla kalmayacaktır. Daha güvenli sokaklar sürdürülebilir ulaşım alternatiflerini teşvik, kirliliğin azaltılmasına, emisyon oranlarının düşürülmesine, tıkanıklıkla savaşılmasına ve daha sağlıklı bireylere sahip olunmasına yardım eder. Kısacası bir şehrin daha yaşanabilir olmasını sağlar.

Etkili kent içi yol güvenliği politikaları için ağ oluşumu

Şehirler birlikte çalışarak ve birbirlerinden öğrenerek mevcut birçok soruna dikkat çekiyor. Ama bu tespitler henüz yol güvenliği verilerine dayanarak yapılmış değil. SCS, vatandaşlarına daha güvenli bir trafik ortamı sunmak isteyen şehirler için bu boşluğu dolduruyor. SCS, daha iyi kararlar verebilmeleri için kent yöneticilerine çok değerli bilgiler sunuyor. Üye şehirler doğru politikalar üretmeye yarayacak verilere, bir uzmanlar ağına ve detaylı analiz raporlarına erişim olanağı bulurken, belli hedeflere odaklanmış öğrenme fırsatları da elde edebilecekler. Ayrıca SCS, üye şehirlerin ortak sorunu olan konularda araştırmalar da yapabilecek.

SCS’nin kuruluşu, 2013 yılında Avrupa ve Kuzey Amerika’dan 9 şehirle yürütülen ve kazalar, nüfus, ulaşım ve trafik konularında veri paylaşımını amaçlayan bir pilot projeye dayanıyor. Bu projenin başarısı dünya çapında bir ağ kurulması fikrini doğurmuş. SCS, ITF tarafından geliştiriliyor ve yine ITF (Uluslararası Trafik Güvenliği Veri ve Analiz Grubu (International Traffic Safety Data and Analysis Group,  IRTAD) ) tarafından yönetilen ve 25 yıldan fazla bir süredir çalışan ülkeler arası yol güvenliği ağını model alıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından örnek gösterilen bu grubun kaza verileri ise küresel otomobil değerlendirme sistemi NCAP tarafından dünyanın en iyisi olarak nitelendirilmiş.

Ağa siz de katılın!

SCS’ye katılmak 2016 ve 2017’de FIA Yol Güvenliği Hibe Programı sayesinde ücretsiz imiş. Şehirler bir anket yoluyla SCS’ye latıkıda bulunuyorlar. Veri sağlanmasına katkı yapan bütün şehirler, diğer şehirlerden gelen ve kendilerine karşılaştırma olanağı sunan verilere ücretsiz erişim olanağı elde ediyorlar. Anketin tamamı için veri sağlayamayan şehirler yine de ağa katılabiliyorlar, ancak mümkün olduğunca fazla veri sağlamaları bekleniyor. ITF verileri topluyor, doğruluğunu kontrol ediyor, analizini yapıyor, ağı ve toplantılarını, etkinliklerini yönetiyor. İşletme maliyetlerinin karşılanabilmesi ve ağın büyümesinin sürdürülebilmesi için 2018’den itibaren yıllık 5000 Euro’yu geçmeyen bir aidat alınması söz konusu.

 

Üye şehirler 20-21 Nisan 2017’de Paris’te ilk buluşmayı gerçekleştirdi. Bu buluşma 50’den fazla yol güvenliği uzmanına bilgi alışverişi olanağı sağladı. Bu buluşmada ayrıca sağlanan ilerlemenin en iyi nasıl gözlemlenebileceği konusu da tartışıldı, şehirlerin çeşitli kriterlere göre sınıflandırılması fikri ortaya atıldı.

 SCS’ye üye şehirler

Ben bu paragrafta hemen ülkemizden üye şehir olup olmadığına baktım, ama olmadığını gördüm. Ben bu tür oluşumların, yanlış kararlarla kaybedilen zaman ve paranın önüne geçilmesi konusunda çok etkili olacağına inanıyorum. Yazıda da vurgulandığı gibi bu kaybın önüne geçmenin, halk sağlığında iyileşme gibi başka olumlu sonuçlar da doğuracağını unutmamak gerek.

Unutmadan ekleyeyim: Ülkemiz Uluslararası Ulaşım Forumu’nun üyesiymiş.

İşte üye şehirler;

Aguascalientes, Amsterdam, Astana, Auckland, Barcelona, Belgrade, Berlin, Bogotá, Bordeaux, Bournemouth, Brussels, Buenos Aires, Calgary, Copenhagen, Dublin, Edmonton, Fortaleza, Guadalajara, Kiev, La Paz, Lisbon, London, Los Angeles, Lyon, Madrid, Malmö, Melbourne, Mexico City, Milan, Montreal, Morelia, Nantes, New York City, Paris, Paris area, Riga, Rio de Janeiro, Rome, São Paulo, Stockholm, Tel Aviv, The Hague, Vilnius, Warsaw, Zürich

Üye olmak veya detaylı bilgi alma için:

alexandre.santacreu@itf-oecd.org

 

Kaynak:  https://www.itf-oecd.org/safer-city-streets

 

Daha güvenli sokaklar dileğiyle.

Adnan Çangırpexels-photo-378570.jpeg

#yolgüvenliği

#dahagüvenlisokaklar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s