İŞARETLE, BELEDİYE DÜZELTSİN

Velocity izlenimlerimi yazmaya çalıştım zaman buldukça. Bu kez Brüksel’de başlatılan bir çalışmayı anlatayım .

Projenin fikir babaları Belçika’dan Mobiel 21 ve Avusturya’dan Bike Citizens adlı şirketler.

Projenin adı ‘Önemsiyorsan İşaretle’

Amacı şehirdeki bisikletli ulaşım altyapısında bulunan eksiklerin ve hataların giderilmesi.  Projeye teknoloji çözüm ortağı olarak katılan Bike Citizens akıllı telefonlar için bir uygulama geliştirmiş. Gönüllü bisiklet kullanıcıları sisteme üye oluyor, yaptıkları bisiklet yolculuklarını bu uygulama ile kaydediyorlar. Seyir halindeyken gördükleri hata veya eksikleri harita üzerinde işaretleyip uygulamanın yorum özelliği sayesinde sorunun ne olduğunu yazıyorlar. Bu veriler toplanıp analiz edildikten sonra altyapı iyileştirmeleri konusunda tavsiyeler niteliğinde bir raporun yetkililere sunulması planlanıyormuş.

Şu ana kadar uygulama üzerinden elde edilen verileri ve oluşan ısı haritasını buradan görebilirsiniz.  Ben yazıyı hazırlarken 16,105 nokta işaretlenmiş, 9558 yorum yapılmıştı. Uygulama mayıs sonunda başlamış. Veri toplamaya devam ediliyor.

Bu uygulama sadece Brüksel ile sınırlı değil. Bike Citizen’in web sitesinde 430 şehirde veri toplanmaya devam edildiğini görüyoruz. Haritada İstanbul da işaretlenmiş ve İstanbul’lu bisiklet kullanıcılarına uygulamaya katılmaları için davet yapılmış. Talep gelirse diğer şehirlerde de uygulamanın başlaması mümkün.

Aslında bu projeye belediyenin doğrudan dahil olması ve gelen bilgileri en hızlı şekilde değerlendirerek teknik hataları gidermesi de iyi olurmuş diye düşündüm.

Yerel yönetimlerin önünü görebilmesi, işlerinin kolaylaşması için iyi bir çalışma.

İzmir’in büyük gayretlerle birinci sırada bitirdiği ECC kampanyası da benzer bir mantık üzerine kurulu. Bu uygulama ise ECC’nin bir iki adım ilerisi gibi.

Bu konuda bir an önce yol almak isteyen belediyeler için ucuz ve etkili bir yöntem. Bence en önemlisi de yerel yönetimin doğrudan bisiklet kullanıcılarını dikkate almasını sağlıyor olması.

Sağlıcakla kalın, bisikletle kalın.

Photo credit: bikecitizens.net

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s