CUMARTESİ GÜNLERİ ÖZEL ARAÇ KULLANIM YASAĞI

Devlet dese ki, “Cumartesi günleri şehir içinde özel araç yasağı getirilmiştir”.

Doğrusu böyle bir uygulama karşısında neler yaşanırdı merak etmemek elde değil.

İsyan mı çıkardı?

Herkes yasağa uyar mıydı?

Kapalı alanlarda sigara yasağı getirlidiğinde bu denli başarılı olacağına hiç inanmıyordum şahsen. Ama durum ortada. Muhtemelen başarı oranı %95 civarlarındadır.

Bu yazıya vesile olan haber, soydaşlarımızın ülkesi Türkmenistan’dan geldi. Geçtiğimiz şubat ayında yapılan başkanlık seçimlerinde oyların yaklaşık %98’ini alarak ikinci kez devlet başkanı seçilen; spora ve özellikle de at biniciliğine merakıyla bilinen Gurbanguli Berdimuhamedov, geçtiğimiz cumartesi başlayan ve 17-27 Eylül tarihleri arasında  ülkesinde yapılacak olan dövüş sanatları olimpiyatlarına denk gelen dönemde 50 gün süreyle cumartesi günleri (özel durumlarda kullanmak için izin alınması gerekiyor) otomobil kullanımını yasakladı. Amaç tabii ki belli: Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak, sağlıklı yaşamı teşvik etmek. Uygulamanın ilk günü ambulanslar ve devlete ait taksiler dışında caddelerin bomboş olduğu belirtiliyor. Vatandaşların çoğu yürümeyi tercih etmiş. Ayrıca üst düzey bürokrat ve devlet adamlarının da katılacağı toplu bisiklet sürüş etkinlikleri de planlandığı belirtiliyor haberde.

Haberde vatandaşın tepkisi olup olmadığından bahsedilmiyor; ama insan düşünmeden edemiyor. Demokrasi ne kadar egemen, diktatörlük mü var bilmiyorum. İnternetteki haberlerde devlet başkanlığı süresinin (1 dönem) 5 yıldan 7 yıla çıkarıldığı ve 70 yaş üst sınırın kaldırıldığını öğrendim. Baskıcı bir rejim hüküm sürüyorsa bile böyle bir dayatmaya pek itiraz edesim yok doğrusu.

Diğer yandan dış dünyaya oldukça kapalı olan ülke, dövüş sanatları olimpiyatlarıyla turizmde de bir atılım yapmayı amaçlıyor.  Türkmenistan 2013 yılında yakaladığı %10,2’lik büyüme oranıyla da dikkat çekiyor. Bu büyümede en büyük pay Çin’e yapılmaya başlanan doğalgaz satışı. Petrol kaynakları bakımından da zengin bir ülke. Ülke ekonomisi dünya piyasalarına entegre olma çabasında. Bu entegrasyon ücretsiz olan elektrik, doğalgaz gibi ürünlerin ücretli olması, petrol fiyatlarında %900 gibi oranlarda zamlar anlamına geliyormuş.

2016 istatistiklerine ise göre nüfusu 5.5 milyon.

#trafiğekapalıalan

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s