AVRUPA’DA BİSİKLET TATİLİ ÇOK MODA

Türkiye’de bisiklet turizmi, çoğu seyahat acentası için çok çekici görünmüyor, ama bu alanda çalışan şirketler de var. Avrupalı’nın bisikletli tatile olan eğilimini keşfeden bu şirketler ülkemizde bisiklet turizmi konusunda neredeyse hiç altyapı yatırımı olmamasına rağmen müşteri çekebiliyorlar. Hatta bazı Avrupa ve Amerika merkezli şirketler bile ülkemizde paket bisiklet tatili satıyorlar. Bisiklet turizminin 12 aya yayılabilir olması, kırsaldaki vatandaşlarımıza turizm kapısını aralayacak potansiyele sahip olması heyecan verici. Bu konuda en somut adımlardan birisi ise turizmciler tarafından değil, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından atıldı. İl genelinde yürütülen Yarımada projesi ile doğa sporları, kültür ve tarih turizmini il çapında yaygınlaştırmak isteyen İzmir BŞB bu projeyi bisiklet turizmi açısından da değerlendirmek amacıyla hazırlamış olduğu rotaları Avrupa ve dünyanın en organize ve en geniş kapsamlı bisiklet turizmi projesi olan Eurovelo’ya dahil edebilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Biz ülkemize daha çok bisikletli turist gelsin isterken, bu işin bir de tersi var. Son yıllarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok ülke için önemli bir ziyaretçi potansiyeli oluşturan Türk turistler artık bisikletli turizme de ilgi gösteriyorlar. Başta Avrupa’daki yaygın bisiklet kültürü ve hem şehir içi hem de şehirler arası ve ülkeler arası altyapı ve bunu destekleyen diğer hizmetlerin ulaştığı yüksek standartlar Avrupa’nın bir çok ülkesini bu anlamda çekici kılan unsurlar. Bu alanda en fazla yatırım yapan ülkeler bisiklet turizminden en fazla payı da almayı başarıyorlar. Bu ülkelerin başında Fransa ve Almanya geliyor. Fransa’nın bisiklet turizminden elde ettiği yıllık gelir 19 milyar Euro iken Almanya 16 milyara ulaşmayı başarmış. Bu pastadan hatırı sayılır paylar alan çok sayıda Avrupa ülkesi onları takip ediyor.

Eğer siz de Avrupa’da bisikletli bir tatil yapmak istiyorsanız size bazı önerlerde bulunalım:

Avrupa’nın her ülkesinde paket bisiklet turları satan seyahat acentaları bulmanız mümkün. İnternette bir arama yaparsanız bu sitelere ulaşabilirsiniz. Ama bu siteler Türkçe değil ne yazık ki. Tam da bu noktada turizmcilere sesleniyorum. Bu fırsatı değerlendirmek elinizde. Hem Türkiye’den Avrupa ve diğer kıtalara; hem de dünyadan Türkiye’ye satacağınız bisiklet tatili paket sayısı sizi şaşırtacaktır.

Diğer taraftan benim yabancı dil sorunum yok ben kendim hallederim bu işi diyorsanız çok titiz bir hazırlık çalışması yapmalısınız. Gitmek istediğiniz yerlerdeki bisiklet yollarını, kalacak yer seçeneklerini araştırmalı, bisikletinizi iyi bir bakımdan geçirmeli, eksik ekipmanlarınızı tamamlamalı, harita veya navigasyon programları edinmelisiniz. Bunların içinde en önemlisi bisiklet yollarının bulunduğu rotaları belirlemek. Yolda rezil olmak da var. Bu konuda deneyimi olan Türk bisiklet gezginleri de size fikirler verebilir. Ama eğer bütün bunlar gözünüzü korkutuyorsa size Avrupa bisiklet rotaları ağı Eurovelo‘nun sunduğu yeni bir hizmetten bahsedeyim size.

Bu hizmetin adı Bookable Offers.  Şöyle çevirsek olur gibime geliyor: Rezerve Edilebilir Teklifler. Ya da Teklifi Gör, Rezervasyon Yap. Siz hangisini beğenirseniz.

Bu sistem, otel seçenekleri sunan arama motorlarının mantığıyla çalışıyor. Sisteme girip istediğiniz tatil seçeneklerini seçtikten sonra çeşitli tur operatörlerinin teklifleri karşınıza çıkıyor, beğendiğiniz seçeneği çevrimiçi olarak satın alabiliyorsunuz.

İşte size Hollanda’dan bir örnek.

Bu da arama motorunun ana sayfası.

Uçakta bisiklet götürüp getirmenin zahmetini de hesaba katarsanız belki de en iyisi iki bisiklet heybesine sığacak kadar eşya alıp gitmektir.

İyi tatiller.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s