SLOVENYA MUTFAĞINDAN

Yönetim kurulu üyesi olduğum Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği bir Avrupa Birliği fiziksel aktivite kapanyası olan Now We Move (Şimdi Hareket Zamanı) kampanyasının Türkiye ulusal koordinatörü oldu.Ülkemizde bu kampanyanın yaygınlaştırılması için çalışmalar yapıyoruz. Kampanyanın 2016 kapanış toplantıları ve konferansı Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da yapıldığı için 14-18 Kasım tarihleri arasında bu küçük ve güzel ülkeyi görme şansını elde ettim. Doğrusunu isterseniz bu ülke ile ilgili neredeyse hiç bir bilgim olmadığını fark ettim ve İnternetten bilgi aldım. Siz de merak ederseniz buraya tıklayıp bilgi alabilirsiniz. Ülke hakkında benim aklımda ilk kalan bilgi kişi başı yıllık gelirin 32.500 dolar olduğu ve ülke nüfusunun 2 milyon olduğu idi. Refah düzeyi fena değil yani. Ljubljana belediye başkan yardımcısı kentin gelecek 400 yıl su sorunun olmadığını söyledi ziyaretimiz sırasında yaptığı konuşmada. Oldukça temiz, bakımlı bir şehir. Bolca turist göze çarpıyor şehirde. Uzak Doğu’lular (Muhtemelen Çin’liler) dikkat çekiyor.

Başlığa Slovenya Mutfağından yazdığıma göre lafı uzatmayayım. Ben bir yemek uzmanı değilim tabii. Sadece benim ilgimi çekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum.

Birincisi sıcak şarap. Avrupa’nın bir çok kentinde olduğu gibi burada da insanlar soğuğa aldırmadan dışarı çıkmayı, dışarıda vakit geçirmeyi seviyorlar. Bizim orada olduğumuz günlerde de sıcaklık geceleri 0 derece civarındaydı. Soğuğa karşı en keyifli silahlarından birisi de sıcak şarapmış. Biz de deneme fırsatını bulduk. Masamızda Slovak ve Danimarka’lı  arkadaşlar da vardı. Sohbette öğrendim ki sıcak şarap geleneği sadece Slovenya’da değil, bir çok Avrupa ülkesinde de varmış. Hazırlanışını bilmiyorum ama şaraba karanfil, tarçın ve Aperol adlı İtalyan yapımı bir tür likör ekleniyor.  Hoş bir içimi var. Soğuk gecelerde denemelisiniz.

İkincisi kabak çekirdeği yağı. Adria Havayolları uçağına Frankfurt’tan bindiğimde alış veriş kataloğunu incelerken şık bir şişe dikkatimi dikkatimi çekti. Buraya özgü bir şarap herhalde diye düşündüm.  Oldukça şık görünümlü köşeli bir şişeydi. Alttaki bilgileri okuyunca anladım ki kabak çekirdeği yağı imiş. Slovenya’dan alınacaklar arasında belki de en başta yer alıyor. İşte turizm böyle bir şey diye düşündüm. Pazarlamayı iyi yapacaksın. Tıpkı Osmanlı’dan öğrendikleri kırmızı toz biberi bütün hediyelik eşya dükkanlarında cici ambalajlarla satan Macarlar gibi. Unutmadan; kabak çekirdeği yağını özellikle vanilyalı dondurmanın üstüne sos olarak öneriyor Slovenler. Ben denedim. Harika oluyor.  Evde salatalara da koyuyoruz. Hoş bir aroma veriyor.

Size bahsedeceğim son ürün ise kremalı kek. Bize ev sahipliği yapan Uluslararası Kültür ve Spor Birliği’nin projelerden sorumlu sloven çalışanı Saska; ‘Sizin ülkenizde baklava neyse bizde de kremalı kek o’ diye tanımladı. Ve bizi kremalı kekin Gaziantep’ine yani, bu kekin en iyisinin yapıldığı Bled Gölü’ne götürdü, orada yedik. Keki özel yapan tabii ki kullanılan malzemenin kalitesi. Organik sütten kaymak başrolde. Altta ve üstte milföy hamurundan iki tabaka, arasında kalın bir kek ve onun üstünde kaymak katmanı.Son derece hafif ve lezzetli. Bulut gibi. Yanında sıcak bir kahve çok iyi gidiyor. Yaz aylarında soğuk içeceklerle de iyi olur sanırım. Mekanın adı ise Park Kavarna.

30931542332_467e1a3ba1_o

Meşhur cream cake

Bled Gölü ve kıyısındaki Bled kasabası ülkenin en gözde tatil beldelerinden birisiymiş. Etrafında oteller var. Göle tepeden bakan kalesi ve üstünde bir manastır bulunan, ülkenin tek adası olduğunu öğrendiğimiz adacık ormanlarla çevrili gölün tablomsu güzelliğini tamamlayan unsurlar.

30931537312_96745a5be5_o

Kale göle tepeden bakıyor.

31038151566_b0f2a06315_o

Bled Gölünde bulunan, ülkenin tek adası ve adadaki tek yapı: manastır.

Küçük bir ipucu: Buraya tatile gelmek isterseniz ve maliyeti düşük tutmak niyetindeyseniz göle 15 km mesafedeki kasabada ucuz evler kiralayabilirmişsiniz. Benden söylemesi. Ülkenin bir ucunden bir ucuna 3 saatte arabayla ulaşılabileceğini de ekleyeyim. Bir araba kiralayıp istediğiniz yere gidebilirsiniz.

Eğer başkent Ljubljana’da kaliteli bir restoran arıyorsanız şehrin en yüksek noktasında kurulu kalede bulunan Strelec (Okçu) Restoranı tercih edebilirsiniz. Servis ve yemeklerin sunumu çok iddialı. Tabii ki lezettler de öyle. Personel işini çok iyi yapıyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s