TEKERLEKLİ SANDALYE, BEBEK ARABASI VE BİSİKLET

Yapanların eline sağlık. Yerel Yönetimlerin bisikleti tamamen göz ardı etmediğini görüyor, gelecek için daha iyimser düşünebiliyoruz.

Milas’ın trafiği en yoğun caddesinde inşa edilen bu yol teknik standartlara uygun gibi görünüyor. Ama eksik noktaları da mutlaka olacaktır. Bu eksikleri en aza indirmek için biz bisiklet kullanıcıları yetkililere şehrin ulaşım ağını tasarlarken şehri mutlaka bisiklet kullanarak, engelli sandalyesine oturarak ve de bebek arabasıyla  dolaşmalarını şiddetle öneriyoruz. Hatta sürekli kullansınlar. Vatandaşı teşvik etmek için bu çok önemlidir. Ben makam arabamı tercih ediyorum, ama siz bisiklet kullanın, çok yararlıdır demek pek de inandırıcı olmasa gerek. Ayrıca şehirde sürekli bisiklet kullanan vatandaşlar o şehrin ücretsiz araştırma geliştirme uzmanlarıdır. onları da (yani bizleri) mutlaka dinlemeliler.

Milas’ta yeni yapılan bisiklet yolunu hastaneye gelince gördüm, enine boyuna inceleme, yolda bisiklet kullanma fırsatım yoktu. Yine de bu yeni bisiklet yolmuz üzerinden genele doğru bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Yolun zemin renginden girelim. Gördüğüm kadarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önerdiği mavi boya kullanılmış. Bu rengin amacı motorlu taşıt sürücülerinin bisiklet yolunu görmelerini sağlamak, dolayısıyla da olası kazaların önüne geçmek. Buradaki uygulamada bisiklet yolu motorlu taşıt trafiğinden ayrı olarak tasarlanmış. Yani paylaşımlı yol değil. O nedenle o boya bu yolda kullanılmamalı; çünkü çok pahalı bir malzeme. Bu boyanın asıl kullanılması gereken yerler bisiklet yolunu kesen motorlu taşıtlara açık yan yollar. Bisiklet yolunun bu yan yolla kesiştiği 4-5 mt’lik kısımlara bu boya atılmalıydı. Gecenlerde Bursa’da katıldığımız bisiklet çalıştayında iyi bir örnegini görme olanagi bulmustum. Bu çalıştayla ilgili izlenimlerime buradan ulaşabilirsiniz: https://bisikletliyizbiz.org/2016/10/02/etkin-bir-ulasim-araci-bisiklet-konulu-calistay/

Dediğimiz gibi bu çok pahalı bir malzeme. Eğer yerel yönetimler veya karar mercileri bunca para harcandıktan sonra bu işin olmayacağı kanaatine kapılırlarsa bu alana yatırım yapmaktan tamamen vazgeçebilir. Süreci bekleyen en büyük tehlike budur. Oysa bisiklet yolu inşaat maliyeti diğerlerinden çok daha düşük ve kazanımları çok daha fazladır.

İşin kötüsü bütün bunlar olurken biz bisiklet kullanıcılarının olan bitenden hiç haberi yoktur.

Şunu da eklemek gerekir ki sadece bisiklet yolunu yaparak bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasını beklemek yanlış olur. Bunu desteklemesi gereken çok sayıda uygulama ve önlem söz konusudur.

Örneğin bisikletin şehir içi trafikte otomobillerden ve toplu taşıma araçlarından daha hızlı olduğunu göstermek. Bu amaçla motorlu araç kullanımının cazip olmaktan çıkması için yeni uygulamalar ve yaptırımlar uygulanmalıdır.

Örneğin trafiğe kapalı alanlar oluşturmak. Otomobil sayısının azaldığı bir şehirde otopark sorunu da azalacaktır. Unutmayın; bir otomobilin park ettiği yere 16 adet bisiklet park edebilirsiniz.

Örneğin şehrin uygun noktalarına güvenilir bisiklet park üniteleri kurmak.

Örneğin okullara bisikletli ulaşımın sağlanması için kampanyalar yürütmek.

Bu listeyi uzatmak mümkün.

Ayrıca bu konuya daha genel bir bakış açısı ve Avrupa’dan çeşitli uygulama örneklerinin ele alındığı bu yazımız da fikir verecektir:

PARA NEREDEN GELECEK?

30221756560_5d2c7d4018_z

Yayalar da bisiklet yolunun ortağı olma eğiliminde.

30519789285_dc0eaa426e_z

Olası çarpmalarda yaralanma riskini azaltmak için ağaçlı orta bölümde kaldırım daha alçak düzenlense daha iyi olur muydu?

Saygı ve sevgiyle.

Adnan Çangır

Fotoğraflar/ Photo credits: Adnan Çangır

#tekerleklisandalye #bebekarabası #bisiklet

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s