Etkin Bir Ulaşım Aracı: Bisiklet Konulu Çalıştay

63 belediyenin üye olduğu Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen bu çalıştayı ben çok önemsiyorum. Neden mi?

Nedenlerimi şöylece anlatmaya çalışayım;

Öncelikle bisiklet kullanıcıları olarak yaşadığımız sorunların iletileceği, ama bizlerin bir türlü ulaşamadığımız bizi dinlemeyi akıllarından pek geçirmeyen insanlarla birlikteydik. Biz derdimizi anlattık, onlar mazeretlerini. Gördük ki mazeretlere sığınmak sadece süreci ertelemeye sebep oluyor. Gördük ki mazeretlerin arkasına sığınmayan belediyeler de var. Örneğin Konya BŞB. Kamulaştırma sorununu kararlılıkla çözmüşler.Birliğin üyesi olmamasına rağmen özel davetli olarak çalıştaya katılan ve katılımcıların büyük beğeniyle izlediği bir sunum yapan yol yapım şube müdürü Mustafa Arslan Konya’nın Avrupa’daki en ileri bisiklet kentleriyle yarıştığını ortaya koydu.Mustafa beyin sunumunda benim dikkatimi çeken bir ayrıntı da şuydu: Başka kurum, kuruluş veya belediye birimlerinin mevcut bisiklet yolunu kazmasına asla izin verilmemesi; mutlaka kazı yapilacaksa bisiklet yoluna zarar vermeden alttan kazı yapılmasının sağlanması. Konya’nın bir başka uygulaması da yeni açılan cadde ve sokaklarda bisiklet yolu yapımının zorunlu olması.  Ülkemizde böyle bir kentin bulunması aslında diğer belediyelerin işini çok kolaylaştıracaktır bence. Yerel yönetimler artık bisiklet altyapısının gerekliliğine inanmışlar. Bunu net olarak görüyoruz. Şimdi neyi nasıl yapmaları gerektiğini öğrenmeleri gerekiyor. Bu noktada mevcut iyi uygulama örneklerini inceleyip kendi kentlerine uyarlamaları gerekiyor. Bunun yanı sıra bisiklet dernekleri ve bisiklet kullanıcıları ile sürekli bilgi alışverişi sağlamaları şart. Ve sürekli olarak yapılması gereken farkındalık arttırma ve bilinçlendirme kampanyaları.

Ben de sunumumda belediye başkanlarına ve yetkililere engelli sandalyesine oturarak, bebek arabası kullanarak ve bisiklet binerek şehri dolaşmaları teklifimi yineledim.

Çalıştaya katılanların çoğunun kafasında yeni projeler oluştuğunu, en azından merdiven altında duran bisikletlerine bakım yaptırıp binmeye karar verenler olduğunu gözlemledik.

Diğer yandan çalıştaya Avusturya, Belçika ve Danimarka’dan katılan akademisyen ve uzmanların sunumları da ilgiyle izlendi.

Çok önemli bir gereksinime cevap veren bu çalıştayı düzenleyen Sağlıklı Kentler Birliği’ni kutluyorum. Öyle sanıyorum ki benzer çalıştaylar ülkemizin farklı yerlerinde düzenlenmeye devam edecek.

wp-image-218109183jpeg.jpeg

Saska Benedicic Tomas. Uluslararası Spor ve Kültür Birliği projeler genel koordinatörü. Aktif ve Açık Şehirler Için Bir Araç başlıklı sunumla katıldı.

wp-image-218473712jpeg.jpeg
Feridun Ekmekçi, Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği başkanı. Çalıştaya danışmanlık yaptı. Sunumunda NowWeBike projesini anlattı. BYPAD bisiklet politikaları düzenleme ve denetleme sistemini tanıttı.

wp-image-2138121440jpeg.jpeg
Çalıştaya katılanlar olarak Bursa’da yeni tamamlanan bir bulvardaki bisiklet yolunu gözlemledik, bisiklet kullanarak yolu test ettik.

wp-image-627777350jpeg.jpeg
Sağlıklı Kentler Birliği müdürü Murat Ar ve ekibi çok başarılı bir organizasyona imza attılar.

29911459791_859568bc7e_c

İzmir BŞB Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü Bisikletli ve Yaya Erişim Şefliğinden Dr. Özlem Taşkın Erten İzmir BŞB’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. İzmir BŞB Eurovelo için başvuru dosyasını çalıştay öncesinde Avrupa Bisikletçiler Federasyonu’na sundu.wp-image-1124380242jpeg.jpeg

Wiebke UNBEHAUN – Viyana Teknik Üniversitesi SWITCH Proje Koordinatörü – Ulaşım Mühendisi.  “SWITCH Projesi, Aktif Kent Ulaşımı İçin Bir Adım Öne” başlıklı sunumla katıldı.

29700841840_011b0e05e8_c

Jesus Miguel Freire VALDERAMA – Avrupa Bisikletliler Federasyonu EuroVelo Proje Birimi. “EuroVelo’nun ve Bisiklet Turizminin Ekonomik Etkisi: Türkiye İçin Bir Fırsat” başlıklı sunumla katıldı.

29994146315_298cec788a_c

Benim de blog yazarı ve takım üyesi olarak yer aldığım NowWeBike projesinin forması Bursa BŞB ve Sağlıklı Kentler Birliği başkanı Recep Altepe’ye hediye edildi.

Çalıştayda gündem dışı bir konuşma yapan Faruk Sükan 78 yaşında Ağrı’ya tırmanmış, Avrupa’nın ve Türkiye’nin neredeyse tamamını vitessiz bisikletiyle dolaşmış, Edirne milli eğitim eski müdürü, 30 yıllık beden eğitimi öğretmeni, kayak hocası, 92 yaşında bir dev.

Çalıştaya ayrı bir renk kattı. Kendisine saygılarımı sunuyorum.

Çalıştayda sunum yapanlar arasında bisiklet camiasının yakından tanıdığı bir isim de vardı:

Soner Saruhan. Oğlu ve eşiyle yaptığı uzun turları keyifli bir anlatımla izleyenlere aktardı.

Çalıştaya katkı sağlayanlar:

Uludağ Üniversitesi,

Bursa Teknik Üniversitesi,

Avrupa Bisikletliler Federasyonu

Uluslararası Spor ve Kültür Birliği

Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği

Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği

Çalıştayda yapılan sunumlara ve diğer detaylara http://www.skb.org sitesinden erişebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s