BİSİKLET PARK ÜNİTELERİ

26 Eylül – 01 Ekim tarihleri arasında Bursa’da ‘Etkin Bir Ulaşım Aracı: Bisiklet’ konulu çalıştaya konuşmacı ve izleyici olarak katıldım. Oldukça verimli geçen Çalıştay, Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlendi. Birliğin ülke genelinde 63 üyesi var. Bu birliğe sadece belediyelerin üye olabildiğini ekleyelim. Biz bisiklet gönüllülerinin ulaşmaya çalıştığı, derdimizi anlatmaya çalıştığımız; ancak pek de başarılı olamadığımız insanlar yani. Zaman zaman kavgaya varan bir iletişim söz konusu aramızda. Ama bu tür çalıştay veya konferans ortamları hem belediyelerin, hem de bizlerin sorunlarımızı, sıkıntılarımızı anlatarak birbirimizi karşılıklı anlamamıza vesile olduğunu söyleyebilirim.

Ülkemiz genel olarak bakıldığında henüz bisiklet kültürünün çok az kentimizde yerleştiği, yerel yönetimlerin ilgisiz olmadığı, ama icraat konusunda pek istekli de olmadığı, hatta ne yapması gerektiğini pek de bilmediği bir görünüme sahip. Bizler ne yapılması gerektiği konusunda bildiğimiz kadarıyla yol göstermeye çalışıyoruz. Bu noktada bir türlü aşamadığımız konulardan birisi de güvenli bisiklet park üniteleri konusu. Bu çalıştaydaki sunumumda bu konuya da değindim, anlatmaya çalıştım.

Çalıştaydan döner dönmez bir bisiklet çalınma haberiyle karşılaştım sosyal medyada. Olay Muğla’da (Büyükşehir olduktan sonra adını Menteşe olarak değiştirdiler) yaşanmış. Burada kullanılan bisiklet park ünitelerinin tasarımı bir çok yerde olduğu gibi hırsızların işini pek zorlaştırmayan cinsten. Bizim özellikle önerdiğimiz bir model var ki hem üretimi kolay, hem de hırsızların işini zorlaştıracak nitelikte. Zaten bu iki unsur önemli bence. Bizim önerdiğimiz bu model Avrupa’da da çokça rastladığımız bir tasarım. Bu basit modelde bisikleti hem ön tekerden, hem kadrodan, hem de arka tekerden kilitlemeniz mümkündür. Bu durumda 3 adet kilit taşımanız gerektiğini unutmamak lazım elbette. Ya da biri uzun kablolu iki kilit de olabilir. Uzun kilitle ön teker ve kadroyu, kısa olanla da arka tekeri kilitleyebilirsiniz.

traditional-bicycle-parking-rails-floor-u-bike-rack_3

Fotoğraf: Chinabikerack.com

Bizim ülkemizde yaygın olarak gördüğümüz modelde ise bisikletin sadece ön veya arka tekerinin kilitlenmesi söz konusu. Bu da kilitli olan tekerin bisikletten ayrılıp orada bırakılmasına ve bisikletin kolayca çalınmasına neden olmaktadır. Bu tür park ünitelerinin okul, hastane gibi daha güvenli ortamlarda kullanılması uygun olabilir.

169f0819_hi_hoop_cycle_rack

Fotoğraf: bristol-storage.co.uk

29075688786_f60b4b5f8c_m Fotoğraf: Adnan Çangır

Bu ise Danimarka’da gördüğüm bir model. Taşınabilir modüler bir  model. Bisikletin sadece ayakta durmasını sağlıyor. Kilitleme olanağı yok. Festivalde yer almış bisiklet derneklerinden birinin standında  çekmiştim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s