EN YENİ EUROVELO ROTASI

 Rhone Bisiklet Rotası, 2011 yılından bu yana Avrupa bisiklet rotaları ağı EuroVelo’ya katılan ilk yeni rota oldu. İsviçre ve Fransa topraklarında Rhone nehrini takip eden bu rota resmi olarak 17 nolu EuroVelo rotası oldu.

 Bilindiği gibi EuroVelo rotaları Avrupa Bisikletliler Federasyonu(ECF) tarafından idare ediliyor. 17 numaralı bu rotanın onayı da 3 yıllık bir sürecin sonunda istenen kriterler yerine getirildikten sonra gerçekleşmiş.

 

1,100 km’nin üstünde bir uzunluğa sahip bu rota Rhone nehrinin İsviçre Alpleri’nin nefes kesen zirvelerindeki kaynağından başlayıp Fransa’nın Akdeniz kıyılarına uzanan ağzında sona eriyor. Rota üzerinde Cenova ve Liyon gibi ünlü şehirlerin yanı sıra birbirinden cazip sayısız köy ve kasaba da bulunuyor.

İki ülke işbirliğiyle geliştirilen bu rotanın EuroVelo’ya dahil edilmesinin ardında yatan hedef ise bu rotayı Avrupa’nın en popüler bisiklet turizmi güzergahlarının arasına sokmak.  Suyla bağlantılı diğer rotaların (Örn. Tuna EoruVelo 6 ve Loire(Atlantik- Karadeniz rotası) nehirleri ve Kuzey Denizi Bisikler Rotası(EuroVelo 12) başarısı bu tür bisiklet turizmi ürünlerine artan ilginin önemli göstergeleri. 2011’de EuroVelo’ya katılan Ren nehri rotası (EuroVelo 15) ise günümüzde Almanların en çok tercih ettiği ikinci uzun mesafeli bisiklet rotası haline gelmiş durumda.

image3

Rhone Bisiklet Rotası’nın EuroVelo’ya dahil edilmesi hem Avrupa’dan hem de dünyadan bisikletli turistlerin ilgisinin bu bölgeye yönelmesini sağlayacak. Bu sayede hem sürdürülebilir turizm ve sürdürülebilir ulaşım desteklenmiş olacak, hem de rota üzerindeki bölgelerde ve kentlerde yeni istihdam olanakları ve yeni iş kurma fırsatları yaratılarak ekonomiye önemli katkılar sağlanacak.

Bu noktada ben bir saptama yapmak istiyorum değerli okurlarımız. Bu yazıda EuroVel’ya Türkiye’den de bazı rotaları dahil etme çabamızın mantığını da anlatmış oluyoruz. Şu bir gerçek ki EuroVelo, bisiklet turizmi konusunda dünya üzerindeki en iyi yapılanma. Bir marka. Böyle olunca da bu markadan menfaat sağlamanın bir bedeli var. Bu bedel ağa dahil olan rotaların geçtiği ülkeler tarafından (km başına yıllık 1 Euro) ECF’ye ödeniyor.  Bu para muhtemelen rota üzerinde faaliyet gösteren işletmelerden veya turizm birliklerinden vs toplanıyor. Bu ödenen paraya karşılık elde edilen gelir çok tatmin edici olduğu için alan da satan da razı bu işten. Aşağıda da belirtildiği gibi İsviçre ve Fransa bisiklet sektöründen zaten iyi paralar kazandıkları halde EuroVelo’ya dahil olmayı tercih ediyorlar.

image4

 

Evet bu iki ülkenin halihazırda bisiklet turizminden elde ettiği gelir toplam 8.5 milyar Euro imiş. Dünyanın bir numaralı bisikletli tatil destinasyonu olan Avrupa ekonomisinin bisiklet turizminden sağladığı toplam girdi ise 44 milyar Euro. Bu rakamlar, bisiklet turizminin Avrupa genelinde yolcu gemisi turizmi ile yarışır hale geldiğini gösteriyor.

EuroVelo 17 hakkında detaylı bilgi için:www.eurovelo.com/en/eurovelos/eurovelo-17

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s