AVRUPA BİSİKLET FESTİVALİ

17 milyon nüfusa karşılık 22.5 milyon adet bisikletin bulunduğu Hollanda tam bir bisiklet ülkesi. Altyapısıyla dünyada bir çok şehre örnek oluyor. Hollanda şimdi  de büyük bir organizasyona soyunmuş: Avrupa Bisiklet Festivali.

Amaç Avrupa’da bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak. Hollandalılar bu festivalle bisikletin hem rekreasyon hem de ulaşım amaçlı kullanımda ne kadar eğlenceli,verimli ve sağlıklı olduğunu göstermek istiyor.

Avrupa ülkelerinin başkentlerindeki Hollanda elçilikleri tarafından organize edilecek ve desteklenecek olan etkinliklerde yerel paydaşlarla işbirliğine de gidilecek.  Etkinlikler mümkün olduğunca çok sayıda insanın katıldığı halka açık geziler olabileceği gibi, yetkililerin ve paydaşların bisikletin şehir içi ulaşıma daha iyi entegre edilebilmesini sağlamayı amaçlayan atölye çalışmaları da olabilecek.

14 Nisan 2016’da 28 AB ülkesinin çevre ve ulaştırma bakanları Amsterdam’da buluşacak. Burada bakanlara ülkelerinde bisikletin yaygınlaştırılmasında yardımcı olacak Avrupa’nın her yerinden en iyi uygulama örneklerinin bulunduğu bir rehber dosya verilecek.

Festivalin vizyonu: “Bisiklet Herkes İçindir”

 Festival web sitesi Hollanda’nın başkanlığında Avrupa genelinde devam etmekte olan bisiklet etkinlikleri hakkında genel bilgi sunuyor.Ayrıca yeni ve yaratıcı fikirleriniz varsa bizimle paylaşın çağrısı da yapılıyor.

Etkinliğin yapılacağı ülkeler haritasında Türkiye ne yazık ki yok. Ama kim bilir, yaratıcı ve yenilikçi fikirlerle başvuran bisiklet gönüllüleri olursa ülkemiz de bu festivale dahil olabilir belki de.

Güncelleme: Bu haberi yayınladıktan sonra epsota kutumda bir mesaj dikkatimi çekti. Bizim derneğin (Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği) başkanı Feridun Ekmekçi’nin yönlendirdiği bir mesaj. Gönderen Avrupa Bisiklet Festivali’nden Erica Van Buchem adında bir görevli. Erica hanım mesajda bu festival kapsamında Ankara’da Eymir Gölü çevresinde bir bisiklet etkinliği düzenlemek üzere resmi başvuruları yaptıklarından bahsetmiş, bizim de Muğla’da böyle bir etkinlik düzenlemek isteyip istemediğimizi sormuş. Benden söylemesi. Ben derim ki bu müthiş organizasyonda yer almak lazım. Ne dersiniz? Başvurmaya değmez mi?

Tanıtımı 14 Şubat Sevgililer Gününde yapılan festival 14 Nisan’da başlayıp 30 Haziran’da sona erecek.

Festival web sitesi: https://www.cyclingfestivaleurope.eu/

Başvuru için: +31 (0)15 2516561 veya  info@cyclingfestivaleurope.eu.

Diğer taraftan, dünya genelinde yapılan geniş katılımlı konferans ve zirvelerde şehirlerin üzerindeki çevre kirliliğine çözüm bulunması konusundaki baskı giderek artıyor. Bu soruna bir çözüm önerisi de Dünya Bisiklet Birliği(World Cycling Alliance) ve Avrupa Bisikletliler Federasyonu başkanı Mannfred Neun’dan geldi. Neun Birleşmiş Milletler’e bir çağrıda bulunarak bir Dünya Bisiklet Günü belirlenmesini istedi. Bu konuda da önümüzdeki günlerde bir karar çıkması yüksek bir olasılık.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s