GİRİŞ – OTOMOBİL KULLANIMI KOLAY BİR ULAŞIM YÖNTEMİ DEĞİL

Değerli okurlarımız,

Çevirisini bir süre önce tamamladığım bu kitabı bölüm bölüm sitemizde bulabileceksiniz. Giriş bölümüyle başlıyoruz. Başta yerel yönetimler olmak üzere bisikletin yaygınlaştırılması için çaba harcayan bütün kurum, kuruluş ve dernekler için iyi bir rehber niteliğindedir.

Avrupa ve diğer kıtalarda şehir yönetimleri, şehirlerinde bisiklet için planlama ve bisikleti desteklemede gerçek bir gelişme gösterdiler. Hem bisiklet politikalarına, hem de bu kitaba destek Avrupa Komisyonu’ndan gelmiştir. Bu en değerli destek aslında onların bu konuyla ilgilenmelerinin başlangıcı değildir.

1999’da zamanın Avrupa Komisyonu üyesi Ritt Bjerregard kendi yayınları olan ‘Bisiklet: Şehirlerin Önündeki Yol’adlı kitaba şu ön sözü yazdı;

‘Avrupa şehirleri her gün özel araç kullanımının azaltılmasının sadece arzu edilen değil, aynı zamanda uygulanabilir olduğunu da gösteriyorlar , [Birçok şehir] toplu taşıma araçlarını, özel araç paylaşımı ve bisikletleri teşvik ederken, şehir merkezlerindeki özel araç kullanımını kısıtlıyorlar. Bu şehirler esnafın ekonomik gelişimlerine ya da vatandaşın alışveriş merkezlerine ulaşımlarına engel olmuyorlar. Aslında bu şehirler insanları teşvik ediyorlar; çünkü kısıtlanmayan otomobil kullanımı halkın çoğunluğu için artık çok da kolay bir ulaşım yöntemi değil.’

Aynı yayın geçmişten beri süre gelmiş bisikletin kentsel alanda ulaşım için düzenli olarak kullanılması konusundaki önyargıları düzeltmede yardımcı olmuş ve aynı zamanda hemen uygulanabilecek, ucuz ve popüler önlemler önermiştir.

O zamandan beri çok şeyler oldu ve takip eden on yılda Avrupa Komisyonu Amsterdam’da yapılan ikinci Uluslararası Bisiklet Konferansı ‘Velo Mondial 2000’ de yapılan eylem çağrısına, güçlü politika girdileriyle bisikleti desteklemeye devam etti. ‘Green Paper on Urban Mobility’(Kentsel Hareketlilikte Yeşil Sayfa) ve ‘Action Plan on Urban Mobility’(Kentsel Hareketlilik Eylem Planı)uygulamaya geçirilmeyi bekleyen ve araştırmalar sonucu daha fazla bisiklet kullanımı için planlanan  birçok öncelikli eylemi tek bir bütüne dönüştürdü ve  bisiklet altyapısının, kentsel hareketlilik politikalarının tamamlayıcı bir politikası olması gerektiği vurgulandı.. Şehirlerde bisiklet kullanımı artarak devam etmektedir ve daha fazla insan bisikleti kucaklamaktadır ve artık şehir içi bisiklet paylaşım sistemleri Avrupa’nın birçok ülkesinde alışılmış bir görüntü haline gelmiştir.

Halkın bu yaklaşımı, şehir yönetimlerini ulaşım hareketliliği politikalarına bisiklet kullanımını  geliştirerek entegre etmeye  ve Avrupa’yı  maddi kaynak sağlama konusuna yoğunlaşmaya  teşvik ediyor. The Structural and Cohesion Funds ve the INTERREG (Ekonomik ve sosyal gelişimi destekleyen fonlar)  programları bisikleti destekliyor. Şubat 2013’te parlamento üyeleri bisikleti ‘Trans-European Transport Network (‘TEN-T’; Avrupa Ulaştırma Ağı))’e dahil etme kararı almışlardır.  Avrupa’nın amiral gemisi sivil inisiyatifi olan CITIVAS,  sürdürülebilir şehir ulaşımını teşvik etmektedir, bu kurum bisiklet konusunda çok sayıda düzenlemeyi önermiş ve hayata geçirilmesini sağlamıştır. The Executive Agency for Competitiveness and Innovation(EACI) (Rekabet ve İnovasyon Ajansı) da bisiklet projelerini destekleme geleneğine sahip bir kurumdur.

Bugün şehirler kişisel ve sosyal anlamda bisikletin potansiyel olarak neler kazandırabileceğinin farkına varıyorlar. Bisiklet; düşük maliyetli, hızlı temiz, rahat, esnek ve verimlidir. Dolayısıyla eğer bisiklet kullanımı aynı zamanda ses kirliliği, sosyal ilişkiler ve ekonomik gelişme gibi diğer amaçlara da katkı sağlayacaksa ilgili politikaların oluşturulmasında tek başına düşünülmemesi gerekir.

 

Bu yayın ‘Bisiklet Kentleri Yaratmak: Başarı için Gerekenler’ şehirler ve de bisiklet için çok önemli bir zamanda geldi. Daha önce hiç olmadığı kadar daha fazla insan şehirlerde yaşıyor. Avrupa’da birçok şehirde oran %80’e yaklaşıyor ve giderek artıyor. Aynı zamanda bu durum şehirlerin daha fazla sürdürebilir, daha verimli, daha güvenli ve tabi ki daha yaşanabilir olmasını güçleştiriyor. Bu hızlı devinim içerisinde kentsel bisiklet planlaması yeni bir olgunluğa ulaşıyor ve bu durum bisikletin; şehrin insan odaklı hale getirilmesine büyük katkılar sağlamasına olanak tanıyor. Karar vericilere zaman kazandıracak ve değişime ayak uydurma sürecinde akıllı ve doğru yatırımlar yapmalarını sağlayacak çok sayıda olumlu örnek mevcuttur. Yine de politikacılar ve yöneticiler esnek düşünmeli ve bu örneklerin hangilerinin kendi şehirlerine ve oraya özgü zorluklara en uygun olacağını bilmelidir.

Kitabın amacı, harekete geçmeleri gerektiğinin farkında olan şehirlere, sadece bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması değil aynı zamanda daha geniş ulaşım sistemlerini bisikletle bütünleştirme planları konusunda yardım etmektir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s