EDİTÖRÜN NOTU-BİSİKLETİN DAHA FAZLA CİDDİYE ALINMASI İÇİN BİR DAVET

Bisiklet, dünya genelinde şehirlerin gündeminde giderek daha fazla öne çıkan önemli bir konudur. Her yerde vatandaşlar bisikletli ulaşımla ilgili sunulan hizmetleri memnuniyetle karşılıyor; bisiklet grupları daha organize ve daha güvenli bisiklet kullanımı için seslerini daha çok yükseltiyorlar, ayrıca basın da bisiklet konusunu mercek altında tutmaya devam ediyor.

Tüm ulaşım planlarına bisikleti tamamen entegre ederek bisiklete kucak açmış;   bisiklet kiralama sistemlerini ulaşım planlarında bir basamak olarak kullanmaya başlayan; ve bisikletin sürdürülebilir, uygulanabilir, keşfedilmemiş bir ulaşım modeli olduğunu yeni keşfeden şehirler olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bisiklet, şehirlerimizin sıkıntıları için tek başına kesin bir cevap olmamasına rağmen diğer ulaşım modellerinin sunamayacağı kişisel ve sosyal kazanımlarıyla vatandaşların ulaşım alışkanlıklarını değiştirebilecek önemli bir potansiyele sahiptir. Üstelik bu kazanımlar, diğer ulaşım modellerine yapılan yatırımdan çok daha düşük maliyetlerle elde edilmektedir.

Bu kitapta iyi politika ve uygulama örneklerinden, sayısız önlemlerin detaylı olarak anlatıldığı rehber kitaplardan ve ulusal ve uluslararası tasarım kitapçıklarından alıntıların da bulunduğu; bisikletin yaygınlaştırılması konusunun nasıl ele alınması gerektiği konusunda deneyimlere dayalı bol miktarda delil sunulmaktadır.  Yine de bisiklet yap-bozunun kaç parçadan oluştuğunu ve bu parçaların uyum içinde nasıl bir araya getirilmesi gerektiğini anlamakta zorluk çekilmektedir. Başarılı bir bisiklet politikası esas olarak bir çok etkenin bir sonucudur: Politik vizyon, yeterli bütçe, mantıklı öncelikler sıralaması, kapsamlı tasarımlar, iyi yönetim ve hedeflenmiş iletişim. Bu, iyi bir politika üretiminin her zaman aşırı karmaşık veya zor olduğu anlamına gelmez; ancak nihai başarıyı getiren bir çok etkenin göz önünde bulundurulması gerekir.

‘Bisiklet Kentleri Yaratmak: Başarı İçin Gerekenler’ kitabı bisiklet planlaması alanındaki bilgi bütününe bir katkıdır. Yerel yönetimlere, özellikle politika uzmanlarına ve şehir plancılarına yap-bozu çözmelerine yardımcı olabilecek delile dayalı, gösterişten uzak, sınırlı sayıda bilgi sunmaktadır. Bu yayın bisikletin daha fazla ciddiye alınması için bir davettir. Bu kitap kendisini bu alandaki politik karalara ilham olacak kitaplarla; bisiklet politikalarının detaylı olarak uygulanmasına genel bir bakış sunan teknik rehberlerin arasına konumlandırmaktadır.

‘Bisiklet Kentleri Yaratmak: Başarı İçin Gerekenler kitabı bisiklete, ortak bir zemin ve kurumsal bir uzlaşma oluşturmaya çalışan şehirlerin gözüyle bakmaktadır.

Bununla birlikte, arka planda hep denklemin en önemli ve çoğunlukla öngörülemeyen parçası yer alır: halk.

Bu kitapla birlikte; kentleri geniş çapta bilgi sağlayan ve tartışmanın devam etmesine olanak sağlayan diğer web sitelerine ve kaynaklara bağlayan bir web sitesi portalı da yayına girecektir. (http://www.pas-port.info şu anda yayındadır).

Mario Gualdi,  ISIS, Rome

Pascal van den Noort, Velo Mondial, Amsterdam

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s