BİSİKLETİ TANIYAN TRAFİK IŞIĞI

Merhaba,

Bu ve benzeri haberlerin kaynağı genellikle Avrupa oluyor. Bunun da öyle.

Benzer uygulamalar var aslında bazı kentlerde. Örneğin Amsterdam’da bisikletliler 20 km sabit hızda ilerlerse hiç kırmızı ışığa yakalanmıyor.

Bu kez ne mi yapmışlar? Bisikletlere bir etiket, şehrin en işlek kavşağındaki trafik ışıklarına da bu etiketi tanıyan bir algılayıcı yerleştirmişler.  Bu icadı yapan ID-Advice adlı  şirketin yetkilisi önümüzdeki aylarda başka kavşaklara da sistemin kurulacağını söylemiş.

Bu proje, Avrupa Birliği’nin RADICAL Program diye adlandırılan ve beş akıllı şehirde teknolojik projelerin şehir planlamasına dahil edilmesini amaçlayan bir pilot proje tarafından destekleniyor. Bu şehirler: Santander, İspanya; Issy‐les‐Moulineaux, Fransa; Atina, Yunanistan; Cenova, Italya; ve Aarhus, Danimarka.

Aarhus’ta şehir plancıları yaptıkları araştırmada vatandaşların bisiklet kullanmamasının ilk nedeninin kötü bisiklet yolları, ikicisinin ise trafik ışıklarında beklemek zorunda kalmak olduğunu ortaya çıkarmışlar ve bu çözümü üretmişler.

Bu haberde ülkemizi asıl ilgilendiren nokta şehir plancılarının yaptığı araştırma sonunda bisikleti yaygınlaştırmak için yapılacak çalışmaların şekillendirilmesi. Dolayısıyla yerel yönetimlere bunu duyurmamız gerek. Vatandaşla iletişim halinde olurlar, onların neye ihtiyacı olduğunu doğru tespit ederlerse arzu edilen hedeflere zaman ve para kaybı olmadan ya da en aza indirilerek ulaşılabilir.

‘Efendim, biz bisiklet yolu yaptık ama kimse binmiyor’ deyip dosyayı kapatmasınlar. Kimse binmiyorsa ‘Neden?’ sorusunun cevabını arayıp bu engelleri yok etmek gerek. Hatta bu sorunun cevabını bulmak için onlar da bisiklete atlayıp sokakları, caddeleri dolaşsınlar. Anketler, vatandaşla toplantılar yapsınlar.

Bir diğer önemli nokta da bu tür çalışmalara fon desteği sağlanması.

Sağlıcakla kalın.
Yazının orijinali: http://www.smithsonianmag.com/innovation/danish-city-giving-bikers-green-light-180957452/?no-ist

Yazar: Heather Hansman

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s