ÜNLÜ MARKA BİSİKLETE SPONSOR OLUYOR

PORTLAND, ABD –  Biketown, Portland Ulaştırma Dairesi’nin yeni bisiklet paylaşım sisteminin adı.  Burada ilgi çekici olan, ünlü bir spor malzemesi üreticisinin bisikletlerinin kullanılacak olması.  Genel merkezi Portland yakınlarında bulunan bu dev üretici bu yeni bisiklet paylaşım sisteminin sponsoru.

Nike Starts in Bikes at Portland’s Bike Share System
 Ünlü üreticinin logosu bisikletlerin üstündeki yerini aldı. Photo PBOT

Yapılan 5 yıllık anlaşmayla ünlü üreticinin sağlayacağı 10 milyon dolar ile bisiklet paylaşım sistemi %70 büyüyerek 1,000 kiralık bisiklet kapasitesine ulaşacak.

 Uzun dönemli sürdürülebilir gelişmenin yörüngesinde

When the Portland  Portland kent konseyi Eylül 2015’te 600 bisiklet kapasiteli bir bisiklet paylaşım sisteminin kurulmasını onayladı. Ünlü üreticinin sponsorluk anlaşmasıyla 1000 bisikletin kullanıma sunulması mümkün olacak.

Biketown

Sponsorluk anlaşması gereği sistemin adı ‘Biketown’ olacak. Bu isim, aynı zamanda üreticinin adını da çağrıştırdığı için seçilmiş. Evet sizin de tahmin ettiğiniz gibi o ünlü üretici Nike’tan başkası değil. Firmanın ve şehrin  yetkilileri yenilikçi bir tasarıma sahip bisikletleri yıl başında tanıttılar.

Bisikletlerde Nike logosu

Resmi açılışı Temmuz 2016’da yapılacak olan sistem, Portland Ulaşım Dairesi’ne göre dünya lideri olan  Motivate tarafından işletilecek ve Nike logosu bisikletlerde ve istasyonlarda yer alacak.

Finansman

Sistemin hayata geçirilmesi için 2011’de yapılan hibe başvurusu olumlu sonuçlanmış ve 2 milyon dolar devlet desteği onaylanmış. Sistemin 600 bisikletten 1000 bisiklet kapasitesine büyümesi de Nike ile yapılan 10 milyon dolarlık anlaşma ile mümkün olmuş. Kullanıcılardan elde edilecek gelirlerin operasyon harcamalarını karşılaması bekleniyor. İşte burası bence en önemli nokta:  Portland Ulaşım Dairesi’nin bütçesinden bu proje için hiç para çıkmıyor.

Başka şehirlere de örnek olması dileğiyle.

Yayınlayan: Jo Beckendorff , 26 Jan 2016

Yazının orijinaline bu linkten erişebilirsiniz: http://www.bike-eu.com/sales-trends/nieuws/2016/1/nike-starts-in-bikes-at-portlands-bike-share-system-10125490

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s