Bey Dağları Bisiklet Turu’ndan vadesiz vedamız

Beydağları Bisiklet Turu harika bir turdu. Bulutlar pedalımızın altındaydı.

Nesiminin dediği gibi; “ Kâh çıktık gökyüzüne seyrettik âlemi, kâh indik yeryüzüne seyreyledi alem bizi.”

Unlimited Academy her projesinde olduğu gibi bu turu da emekleriyle parlattı.

Butik turların en güzel tarafı daha samimidir, paylaşım daha fazladır.  Keşke Turu adım adım anlatabilseydim şimdi. Çünkü Sevgili Egemen Dağıstanlı’nın dediği gibi bu aktiviteler sayesinde anlatacak çok şeyimiz var-dı…

Bu beş günlük tur bize Murat Gülerci’yi tanıştırdı. O’nun o vakur duruşu, kardeşi Erkan Abi ve arkadaşı Burak’la çok özel sohbetlerine tanık oldum.

Murat Abi her halinden seçici, muhalif kişiliğini sergilerken, paylaşımcı, şefkatini, zarafetini hemen görebiliyorduk.

Uzun sohbetlerimiz oldu Murat Abi ile . O’nun o bisikletten indiğinde bir köşede mola boyunca dinginliği, benim ise bu tür insanların muhabbetine merakım sayesinde hep yanı başında bitiverirdim.  O’ da bu muhabbetlerimizden keyif alıyordu ki her molada beni çağırıyordu. Muhabbetlerimize bir sürü arkadaşımız dâhil oldu, bizlerle konuşarak bildiklerini hiç esirgemeden paylaştı yüzünde o nayıf gülümsemesiyle.

Murat Abi’nin çok güzel bir kalbi vardı lakin yorgundu. Hep hissettiğim o hüznünü sorduğumda “Doğru görüyorsun, kolay hayatlar değil yaşadığımız. Çok ilginçtir, sakinliğim aykırılığımı hep besledi. İnsan her şeye eyvallah demezse yorulur, hüzünlenir.” dedi.

Murat Abi sıradan biri değildi, yüksek sesle konuşmaz, dikkat çeken sıra dışı hareketleri yoktu. Gruptan kendini ayırıp havadar tutumları ise hiç yoktu. Yanına gelen herkesle paylaşacak bir şeyi, söyleyecek sözü oldu.

Uğurladık Murat Abiyi vadesiz… Sevgili Burak’a dedim ki: “Giderken bize gene bir şey öğretti; ertelemeyelim içimizdekileri, içimizdeki bu keşke, bir gün, ileriki zaman da diye baraj kurduğumuz hayallerimizin kapakları açalım. Çağlasın ne varsa günü yaşayalım, yarın yok!..”

Burak, şaşkınlık, biraz hayal kırıklığı, biraz sitem, kabullenmemişlik gibi duyguların sözlerine yansıttıkları ise “Bu kadar değerli, bir duruşu,  bir başkaldırısı olan adamlar kendine bakmalı, sağlığını ihmal etmemeli!”

Şimdi Funda’nın Murat Abiii diye peşinden koşarak şakalaştığı geliyor aklıma. Halil’in hayranlıkla hakkında konuştuğu, Olimpos’ta Ali Cem’in dikkatle dinlediği, Erkan Abi ve Burak ile kritikleri. Devrim’le tanıştıkları ilk anda sıcak sohbetinde içtenlikle gülümseyişi gözümün önünde,  Senem’in kahkahaları geliyor kulaklarıma. Özlem’e gülümseyerek doğru bildiklerini anlatışı, Ömer ile  rotalar konusunda fikir alışverişi.

Akşam kamp ateşinde konuşurken Gülsün’den ilginç tesbit gelmişti hani – o kadar dumanı yuttu adam konuşması boyunca ne sesinin ne duruşunu bozdu-

Fincanındaki kahvesini benimle paylaşmasını ve içtenliğini, bana verdiği isim geliyor şimdi aklıma “Bey Dağları’nın cadısı”

Son akşam turun kritiğinde herkesin söyleyecek sözü vardı. Murat Abi sanki içine doğmuş gibi veda konuşması yapmıştı. Sözlerinin en aklımda kalanı “ Bu turu hiç kimse unutmayacak!”

Bu tura katılan kimse seni unutmayacak Bey Dağlarının Zarif Mülkiyelisi…

Esma Eser Açıkgöz

1907908_10152812714713485_628758541904228750_n

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s