KASK AYNASI

Kask aynası kullanıyor musunuz?

Ben kullanıyorum. Kask aynasının avantajları da var, dezavantajları da. Hangisi daha fazla?

Bakalım.

Gidon aynasıyla kıyaslarsak kırılma olasılığı daha az kask aynasının. Bisikletiniz devrildiğinde gidon aynası da büyük olasılıkla hasar görüyor. Kask aynası için bu bir avantaj. Ama kaskınızda ayna takılı olduğunu unutursanız onun da bir yerlere takılıp kırılma olasılığı var. Diğer taraftan gidon aynası daha büyük olabildiği için görüş mesafesi daha iyi.

Kask aynasının bu dezavantajını kaliteli bir ürün alarak giderebilirsiniz. Ben birkaç ucuz plastik modelden sonra markalı bir ürüne geçtim ve çok daha iyi derinlik ve netlik sunan bu ürün sayesinde çok rahat ettim. Plastik modellerin çubuğu ve eklemleri çok kolay kırılıyor ve aynası da yeterli netliğe sahip olmuyor.

Ayna kullanmanın bir avantajı da arkaya dönüp bakmak zorunda kalmamak. Bu sayede olası denge ve  sürüş konsantrasyonu bozulması gibi dezavantajları en aza indirgemek mümkün. Malum, hiç ayna kullanmıyorsak bu sıkıntıları yaşama olasılığımız çok daha yüksek.

Benim kullandığım ürün doğru açıyı bulmanız için en iyi ayarı yapmanıza olanak verecek şekilde tasarlanmış. Ayar mekanizmalarının bulunduğu noktalara yerleştirilen vidalar sayesinde yaptığınız ayarı sabitlemeniz de mümkün. Plastiklerde rüzgar bile ayarınızı bozabiliyor.

Jpeg Ayna kask içine cırtlı yapıştırma sistemiyle ve oldukça iyi sabitleniyor. Ayrıca kaskta bulunan yumuşak dokulu bezle de yanlardaki cırtlı yapıştırmalar sayesinde üstünü kapatabiliyorsunuz. Sürüş sırasında hiç rahatsızlık vermiyor .

Jpeg

Bağlantı  noktalarındaki vidalar sayesinde gevşeme sorunu yaşamıyorsunuz.Jpeg

Aynanın çubuğu dayanıklı ve esnek metalden yapılmış.

Jpeg

Sabitleme vidaları bütün hareketli noktalara yerleştirilmiş.

Sonuç olarak bisiklet kullanırken ayna kullanmalıyız. İster gidon aynası, ister kask aynası, ya da başka bir model.

Kaskınız ve diğer güvenlik gereçleriniz olmadan bisiklet kullanmayınız.

Bisiklet yol altyapısı ileri düzeyde olan ülkelerde kask kullanımının zorunlu olmasına karşı çıkılıyor. Nedeni ise bu zorunluluğun bisikletin tehlikeli bir ulaşım aracı olduğunu vurgulaması. Bu zorunluluğa karşı çıkanlar haklılar; çünkü bisikletli ölüm oranı bu ülkelerde son derece düşük ve yol altyapıları son derece güvenli.

Ama ülkemizde durum tamamen farklı olduğu için biz kask takmanın gerekli olduğunu her fırsatta vurguluyoruz. Nitekim çevremizde tanık olduğumuz veya bizzat yaşadığımız kazalar da bizleri haklı çıkarıyor.

Kazasız belasız, güvenli sürüşler dilerim.

Adnan Çangır.

#kaskaynası

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s