YUNANİSTAN’DA MEZE, TSİPOURO, BÖREK VE GYROS

İstanbul’da Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan basın açıklaması programımıza Bisiklet Gezgini’nden Seçil ve Alex de katıldılar. Programdan sonra Kadıköy Belediyesi’nin Moda’daki sosyal tesislerinden ayrılmayıp güzel bir sohbete daldık. Sohbette Alex bize Selanik’te yemek için mutlaka gitmemiz gereken bir yerden bahsetti. Orada yaşayan ablasının telefon numarasını da verdi. Alex’in öve öve bitiremediği bu mekanı çok merak ediyorduk. Selanik’te Georgios(Yorgo)’dan rica ettik, o da aradı Alex’in ablasını ve durumu anlattı. Sözünü ettiğimiz mekan bizim bulunduğumuz noktaya epey uzaktaymış. Vakit de yemek için biraz geç olduğundan çok geç kalacağımızı söyledi Alex’in ablası telefonda ve bize çok yakınımızda bir başka mekan önerdi. Hemen düştük Georgios’nun peşine ve 10 dk sonra vardık meyhaneye. Adı Ouzomania. Adresi:

36 Filippou Street, 546 31 Thessaloniki Thessaloniki Greece

Geniş kaldırımdaki masalardan birine oturduk. Şehirde dolaşırken bu meyhanenin önünden geçtiğimizi farkediyorum. Bina olarak öyle aman aman bir mekan değil. Sıradan bir modern mimari ürünü.

Ne içeceğimizi sordular önce. Ben Georgios’nun önerisiyle Çipro (Tsipouru) istedim.

O da neymiş?  Diye soruyorsunuz değil mi?

Çipro Ouzo’nun anasonsuz kardeşiymiş. Daha hoş içimi vardır, baş ağrısı da yapmaz dedi Georgios.

Hazırlanışı Maria ve eşinin sitesi www.dimosthenis.gr‘de var.

Ben beğendim. Öneririm.

Ne yesek peki?

İşte onu sormuyorlar. İçecekler geldikten sonra yemekler ve mezeler aynı büyüklükteki kayık tabaklarda gelmeye başlıyor. Ta ki siz tamam diyene kadar.

Kaç çeşit meze yemek var anlayamadım ben. Anlamak için hepsinin masaya gelmesini tercih etmek pek mantıklı olmasa gerek.

Size herhangi bir tarif veremeyeceğim buradan, ama garanti verebilirim: Masaya ne geldiyse hepsi çok taze ve müthiş lezzetliydi. Deniz ürünleri ve yoğurtlu mezelerin arasında sığır etli yemekler de getirdiler, ben üçüncü grubu diğer ikisiyle uyumlu bulmadım sadece.  En çok da yoğurtlu mezelerini beğendim. Keçi sütünden yoğurt türevi mezeler inanılmaz taze ve aynı derecede lezzetliydi. Orada Vedat Milor kıvamında bir adam olarak bulunmayı isterdim; ama bu yine de benim keyfimi kaçıracak bir detay değildi.

Yemek sırasında bir ara kendi aramızda fısıldaştık: Arkadaş, iyi güzel de ha bire getiriyorlar, hesabın altından kalkabilecek miyiz? Az değil, 6 kişiyiz.  Ama korktuğumuz gibi değildi hesap. Yanlış yaptılar mı bilmiyorum; ama toplamda 60 Euro ödedik. Kişi başı 35-40 TL civarı. Bu rakamlara Türkiye’nin en ucuz kasabasında bir meyhanede 1 duble rakı, iki de meze alırsın, o kadar.

Giannitsa’da börek.

Ertesi gün ziyaret ettiğimiz Gianitsa, yani Yenice’de ise kahvaltı için bir börekçiye gittik. Şöyle karşıdan bakınca bizdeki Sarıyer böreğini andırıyor. Peynirli, patatesli ve kremalı(yani kaymaklı) varmış. Nasıl bir şey acaba diye geçti zihnimden ve kremalı olsun dedim. yanında da çay. Sallama çay tabii ki.Türklerin yoğun olduğu bölgeler dışında demleme çay bulunmuyor Avrupa genelinde.

Börek geldi, bir parça kestim attım ağzıma. Aaa bu tatlıymış! İlk tepkim bu oldu. Sonra da ne kadar lezzetli olduğunu algıladım ve afiyetle yedim. Tatlılığı içindeki kremanın şekerli olmasından geliyordu. Muhtemelen tuzsuz hamur kullanıyorlar.  Bir çok yerde bulunabilecek bu böreği Yunanistan’da mutlaka denemelisiniz.

Ve Yunan döneri gyros

Bunu da hiç duymamıştım; meğer Avrupa’da da çok popülermiş. Hatta bizim dönerciler bile döneri gyros tarzında hazırlıyorlar. Ama en lezzetli gyros’u yemek için doğru tercih Yunanistan bence. Yuvarlak pita ekmeğinin içine istediğiniz sosları sürüyorlar önce, sonra da etini, yeşilliğini ve patates kızartmasını ekliyorlar. Ekmeğin dışına taşmış vaziyette servis ediliyor. Bunu da ilk kez Goumenitsa adlı Yunan kasabasında tattım. Etin lezzetini bilmem ama bence asıl fark yaratan inanılmaz taze ve lezzetli sosları ve mezeleriydi. Yine keçi sütünden soslar başroldeydi.

Bu bir tesadüf müydü bilmiyorum, ama yunan döneri çok lezzetli. Dediğim gibi aslında dönerinden çok mezeleriyle kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz. Bizim Ege yemek kültüründe de meze boldur ve güzeldir; ama Yunan mezelerinin bir-iki gömlek gerisinde kaldığımız hissine kapıldım doğrusu.

Afiyetle kalın.

Adnan Çangır

#meze #tsipouru #ouzo #yunanrakısı #gyros

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s