BİSİKLET KADROSU ÜRETİMİNDE ALMAN DEVRİMİ

 

Doğrusunu söylemek gerekirse Portekiz’de bisiklet parçaları üretildiğini bilmiyordum. Ülkedeki bütün bisiklet ve bisiklet parçası üreticileri Agueda kentinde kurulu Casaro Endüstri Parkında üretim yapıyormuş.

Çoğumuzun zihnindeki resim şudur sanırım;

Bisikletin her türlü parçası uzak doğuda üretilir, markalar oradan aldıkları malı kendi ülkelerinde monte eder, etiketini yapıştırır, satar. En azından ülkemizde durum bu. Üreticilerimiz var belki ama uluslararası rekabete ayak uyduramadıkları için hep küçük ölçekli ve kalitesiz ürün üretir durumdalar.

Şİmdilerde Portekiz’de üç parça üreticisi Rodi, Miranda ve Ciclo-Fapril ortak bir girişmle alüminyum kadro üretmeye hazırlanıyorlar.

Fabrikanın ilk aşamada 450.000 elektrikli bisiklet kadrosu üretme kapasitesi olacak. 12 milyon Euro’luk bu yatırımın ardından 5 milyonluk bir yatırım daha gelecek ve kapasite artışı sağlanacak. Üreetimin Nisan 2016’da başlaması planlanıyor.

Yeni şirketin adı ‘Triangles’ olacak.
Bu girişimin uzak doğuyla rekabet etmesini sağlayacak avantajları var mı?

Evet kesinlikle var. Bu girişimin başını çeken Rodi adlı jant ve aksamları üreticisinin CEO’su Armando Levi iki önemli avantajdan bahsediyor;

Birincisi Avrupa’lı bisiklet devlerine yakın olmalarından dolayı nakliye maliyetinde sağlanacak tasarruf ve markaların ürün sunma esnekliğinin artacak olması.

İkincisi ise kalite. Bu konuda iddialı olabilmek için Triangles girişiminin ortakları ünlü bir Alman otomotiv üreticisiyle tamamen robotlarla yapılan kaynak teknolojisi konusunda yoğun bir işbirliği içine girmiş. Bu teknolojiyle hem üretim maliyeti kısılacak, hem de uzak doğuda üretilen kadrolardan çok daha yüksek kalite standartları elde edilecek.

Almanya’da üretilen 250 adet kadro bu günlerde deneme sürüşleri için Portekiz’de göreve hazır.  Deneme sürüşlerinin ardından robot üniteleri Portekiz’deki fabrikada yerini alacak ve üretim başlayacak.

Son yıllarda sürekli büyüyen bisiklet pazarı dünyada girişimcilere yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor. Doğru zamanda doğru hamleyi yapanlar da kazanmaya devam ediyor.

Ne diyelim.

Ülkemizde de benzer girişimlerin hayat bulması, sektörümüzün montajcılıktan bir adım öteye gidebilmesini dileyelim.

Sevgi ve saygıyla.

Kaynak: http://www.eurobike.com

Fotoğraf: http://www.bicycling.com

 1. Bu yazımız önceki web adresimizde yayınlandığında Muhlis Dilmaç bir yorum göndermişti, bu yazıyı tamamlayıcı bilgiler içerdiği için bu yorumu da buraya eklemenin uygun olacağını düşündüm.
  Muhlis Dilmaç 27 Eylül 2015 at 12:00

  Merhaba,
  Artık Türkiye de de alüminyum kadro üreten bir fabrika var.
  Önümüzdeki günlerde bununla ilgili haberler gündeme gelir.
  Neden Avrupa’da üretim sorusuna gelince, uzak doğuda sistemini kuramayanlar,çabuk hareket isteyenler, nakliye zamanı ve pazara bir anda sahip olmak isteyenler için doğru bir hareket.
  Önder Şenkol’un bu konuda bir girişimi vardı. Turkiye’de yatırım yapmak için çok fazla paraya ihtiyaç olduğundan, teşvik ve destekler de yetersiz olduğundan bu tür yatırımlar hep ertelenmiş ve geri kalmıştır.
  Ayrıca bu bir ekip işidir. Modayı takip etmek emeğe yatirim yapmak gerekir. Bu konuda eleman da yetişmemektedir. Kısaca kurumsal zannetigimiz firmalarla bu işi başarmak zordur.
  Yabancı firmalar bile buralarda yatırım yaptığında elemanlarına Türk gibi davraniyor.
  Soylenecek çok söz var ama zamanı gelince.
  Maceristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Turkiye yatirim yapılacak ülkeler. Bizde istikrarlı bir yönetim olursa tabi ki.
  Bisiklet sektörü her zaman canlı olacaktır.
  Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s