VELOCITY: DÜNYANIN BİSİKLET ZİRVESİ

 

Web sitemizin alan adı uzantısı artık .org oldu. Dolayısıyla siteyi yeni ortamına taşıyoruz. Bu yazıyı taşırken biraz düzenledim. Keyifle okumanız dileğiyle.

Velocity konferansı ilk olarak 1980 yılında Almanya’nın Bremen kentinde düzenlenmiş.

İkincisi 4 yıl sonra(1984) Londra’da,

Üçüncü Velocity 4 yıl bekleyememiş, 3 yıl sonra(1987) Groningen, Hollanda’da,

Dördüncüsü  iki yıl sonra (1989) Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta yapılmış.

Bundan sonra düzenli olarak her iki yılda yapılırken, 2012’de bir de Velocity Global (küresel) düzenleme ihtiyacı duyulmuş. 2012 Vancouver, Kanada konferansından bu yana da artık her yıl düzenleniyor. Bir yıl Avrupa’da, diğer yıl Avrupa dışında. 2016’daki adres Taipei, Tayvan. 2017’de ise Hollanda’nın en iyi bisiklet kenlerinden Nijmegen.

Bu bilgileri özelikle yazdım; çünkü dünyadaki uyanışı çok net olarak özetliyor. Konferansın daha sık yapılması, daha fazla bilgi ihtiyacından kaynaklanıyor. Diğer yandan da ortaya dev bir ekonomik pasta çıkıyor. Bir yandan bisiklet satışları da artıyor tabi; diğer yandan  artık ülkemizde de pek yabancı olmadığımız bisiklet kiralama sistemleri bu pastanın en büyük dilimi belki de.  2015 Velocity’de bu alandaki en son yenilikleri de görme fırsatı bulduk.

Sektör gelişiyor ama yerel yönetimlere düşen yük epeyce ağır aslında.

Şunun altını çizmek isterim: Ben bisiklet kiralama sistemini kurdum, hadi bakalım ey halkım, arabadan inin, bisiklete binin demekle olmuyor. E peki ne lazım başka?

Sayalım;

Amacına hizmet edecek şekilde planlanmış ve uygulanmış bisiklet yolları. Bu noktada okulların çevresinde hayata geçirilecek bisiklet yolu ağlarını özellikle vurgulamak istiyorum. Bisiklet yollarının nasıl olması gerektiği bakanlığın teknik şartnamesinde zaten var. Önemli olan, yolun bisikletliyi iş yerine, metroya, okula, kafeteryaya, belediyeye, hastaneye, üniversiteye vs ulaştırması. Yani duvarda bitmeyecek yol. Bunu yaparken de mümkün olduğunca hızlı olmasına olanak sağlamalı. Amacına hizmetten kasıt bu.

Otomobil kullanımını cazip olmaktan çıkaran trafik düzenlemeleri. Örneğin, tek yön akan ve otomobille ulaşımı zaman ve mesafe açısından uzatan trafik, trafik ışıklarında uzun bekleme süreleri,

Kent merkezlerinde yayalaştırılmış  bölgeler,

Bisikletle entegre edilmiş kaliteli ve etkili toplu taşıma,

Metro ve tren istasyonları ve kalabalık noktalar için bisiklet park sistemleri(katlı ve kapalı),

Caddelerde bisikletlilerin ihtiyacını karşılayacak sabit pompa ve tamir takımları,

Bisikletle hareket halindeyken çöpünüzü atabilmeniz için özel eğimli kapaksız çöp kovaları,

Kırmızı ışıkta beklerken ayağınızı koyabileceğiniz yan destekler(Bu sayede ışıklardan daha hızlı hareket edebiliyorsunuz)

Cep telefonlarına indirebileceğiniz harita ve yol bulma uygulamaları.

Apartmanların veya konutların bahçeleri için bisiklet sandıkları.

Bisiklet kullanımını teşvik eden kampanyalar ve mümkünse teşvikler.

Bir de bisikletin  turizmle ilişkisine bakalım. Bu sektör bisiklet turizmiyle birleşince çok ciddi bir ekonomik değer ortaya çıkmış durumda. Bu da yeni istihdam alanları demek. Bu konuda daha önce yayınladığımız bir yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Turizmcilerimizin bindikleri dalları kesmekten bir an önce vazgeçmesi gerek.

Tekrar Velocity’ye dönelim;

Velo city genellikle 4 veya 5 güne sığdırılıyor ama aynı anda çok sayıda sunum yapılarak bu mümkün oluyor. Yani demem o ki burada inanılmaz yoğun bir bilgi akışı söz konusu.

Kimler sunum yapıyor?

Saymakla bitmez.  Herkes deneyimlerini paylaşıyor.  Başta bisiklet STK’ları olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri, belediyeler, bakanlıklar, çevre idareleri, turizmciler, vs.

Örneğin Cezayir’de ve Uganda’da iki kadın girişimcinin kız çocuklarını okula gönderme kampanyalarında başarıyı bisikletle yakalamaları. Ya da şehir içi bisiklet kullanımını en yüksek düzeye çıkarmış kentlerin yetkililerinin deneyimleri.  Hindistan’da üç tekerli taksicilerin var olma mücadelesi. bunlar sadece bir kaç örnek.

Oradaysanız ah keşke şunu da izleyebilseydim dediğiniz bir çok sunumu kaçırmak durumundasınız.

Az kalsın unutuyordum. Bu Velocity konferansları aynı zamanda düzenlendiği şehrin ulaşım davranışlarında önemli değişiklikler yaratıyor. Bu şu demek;

Bu konferansı düzenlemeye aday olmak istiyorsanız iyi bir bisikletli ulaşım alt yapısı kurmak durumundasınız; çünkü konferansa en azından 1500 katılımcı geliyor ve hepsine konferans boyunca kullanmaları için birer bisiklet tahsis ediyorsunuz. Sevgili Pınar Pinzuti Ege Üniversitesi’nde düzenlenen bisiklet konferansını düzenleyenlere sormuştu: Siz konferans salonuna arabayla mı geldiniz, bisikletle mi?

Hani bu binanın önünde bisiklet park üniteleri?

Yani Pınar diyor ki, değişime önce kendinizden başlayın.

Velocity 2015 Nantes’ta konferansa bir tane bile makam arabası görmedim. Ortalıkta bakanlar, belediye başkanları cirit atıyordu, ama hepsi bisikletliydi.

‘İyi tamam ben hazırım, gelecek yıl bizim ellerde düzenleyelim’ mi dediniz?

Bu noktada biraz sabırlı olmanız gerekecek; çünkü onlarca şehir (muhtemelen sizin şehrinizden daha iyiler de olacak aralarında) can atıyor Velocity’yi düzenlemek için.

Çok uzattım ama son sözümü de yazayım;

Dünyanın BİSİKLEEEEEETTTT!! diye haykırdığını çok net duyacağınız bu konferansa ülkemizden 4 kişi katıldı sadece. Bunların arasında ne bir belediye ne de bir bakanlık yetkilisi vardı. Hepimiz STK temsilcisiydik. Şimdi bütçemizde oluşan kara delikleri nasıl kapatacağımızı düşünüyoruz.

Gönül istiyor ki yetkililerimiz akın akın orada olsun.

Ya da bizleri farketsinler, ‘Yahu hoca gel hele bir anlat orada ne gördün’ desinler.

Koşa koşa gelir, anlatırız.

Çünkü bisiklet bizim sevdamız. Çünkü biliyoruz ki daha iyi kentlerde yaşamanın en iyi yolu bisiklet.

Sevgi ve saygıyla.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s