BİSİKLETİN İSTİHDAMA KATKISI ARTIYOR

 

Bisiklet sektörünün yarattığı istihdamın boyutu konusunda yapılan ilk kapsamlı araştırmaya göre sektör madenler ve taş ocağı işletmelerinde çalışan insan sayısını geride bıraktı, bu sayı çelik sanayiinde çalışan sayısının ise iki katına ulaştı.

Bisiklet üretimi, bisiklet turizmi, perakende, altyapı ve servis hizmetleri dahil olmak üzere bisiklet sektöründe çalışan sayısı 655.000 kişi. Madencilik ve taş ocağı sektöründe 615.000, çelik sanayiinde ise 350.000 kişi çalışıyor.

Avrupa genelinde %3 olan bisiklet kullanım oranı iki katına çıkarılabilirse, 2020 yılında sektörde çalışan kişi sayısı 1 milyonun üzerine çıkabilecek.

Bu rapora komiserlik yapan Avrupa Bisikletçiler Federasyonu strateji geliştirme sorumlusu Kevin Mayne bu raporun yerel yönetimlere ve hükümetlere çok basit bir mesaj verdiğini söylüyor: Biliyorsunuz ki bisiklete yatırım yapmanın karşılığı ulaşım, iklim değişikliği ve sağlığa ayrılan bütçelerde iyileşme olarak dönüş sağlıyor. Şimdi ise yaptığınız her yeni bisiklet yolu, bisiklet binmesini sağladığınız her yeni kişi istihdam yaratılmasına da katkı sağlamaktadır. Bisiklete yapılan yatırım diğer bütün ulaşım yöntemlerinden daha iyi ekonomik geri dönüş sağlamaktadır. Bu her zaman ilk seçeneğiniz olmalıdır.’

Avrupa Ticaret Birliği Konfederasyonu sözcüsü Julian Scola, The Guardian’a verdiği demeçte bu raporun doğru yatırımlarla yeşile geçiş yapan, düşük karbon salınımlı ekonomilerin yeni iş olanakları sağladığının iyi bir örneği olduğunu söyledi ve bisikletin de dahil olduğu çeşitli ulaşım altyapılarına yatırım yapılması gerektiğini vurguladı.

Bu çalışma göstermiştir ki bisikletli ulaşım, diğer ulaşım alt sektörlerinden daha yüksek bir istihdam yoğunluğu kapasitesine sahiptir.

Buna göre bisiklet ekonomisi, elde edilen her ‘milyon euro’ karşılığında üç kat daha az kişiyi istihdam eden otomotiv sektöründen daha yüksek bir istihdam sağlayacaktır.

Bisiklet alt sektörleri arasında bisiklet turizm sektörü 524.000 çalışanla aslan payına sahip. Bunu 80.000 çalışanla perakende sektörü takip ediyor.

Avrupa’nın ulaşıma ayrılan bütçesinin %10’unun bisikletli ulaşıma ayrılması gerektiğini savunanAvrupa Bisikletçiler Federasyonu‘na göre altyapı projeleri,yol güvenliği kampanyaları veelektrikli bisikletler gibi yenilikçi yaklaşımlar bisiklet sektörünün hacmini ciddi düzeyde arttıracaktır.

Bisiklet sektörünün sağladığı iş olanaklarının yeterli vasıflara sahip olmayanların da istihdam edilmesine olanak sağladığı ve coğrafi koşullardan çok fazla etkilenmediği de Ulaşım ve Hareketlilik Araştırma Enstitüsü (Transport and Mobility Leuven research institute) tarafından hazırlanan bu raporda ayrıca belirtilmekte.

Bu rapor ayrıca bisikletin dolaylı olarak getirdiği bazı olumlu etkilere de dikkat çekiyor. Örneği bisiklet kullanıcıları mahalle bakkalı, lokanta ve kafeler gibi yerel işletmelere daha fazla gitmekte, bu da yerel ekonomiye önemli bir katkı olarak ortaya çıkmaktadır.
Kaynak: http://www.theguardian.com
Arthur Nesslen 12.11.2014

#bisikletveistihdam

BİSİKLETİN İSTİHDAMA KATKISI ARTIYOR” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s