AVRUPA’DA OBEZİTEDEN YILDA KAÇ KİŞİ ÖLÜYOR?

 

Avrupa Parlamentosu aldığı bir kararla Uluslararası Spor ve Kültür Birliği’nin (ISCA) Avrupa genelinde koordinasyonunu üstlendiği Hareket Haftası’nı destekliyor. Amaç hareketsizlikten kaynaklanan sağlık sorunlarını ve bu sorunlara bağlı ölümleri azaltmak. Avrupa genelinde obeziteden ölen 600.000 insan olduğunu duyduğumda tüylerim ürpermişti. 2012 yılında başlayan bu projenin en önemli destekçilerinden birisi de Avrupa Bisikletçiler Federasyonu(ECF). ISCA ve ECF’nin dünya çapında 12o milyondan fazla üyesi var toplamda. İkisi de çok güçlü kuruluşlar.
Biz 2013 yılında Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma derneği olarak Hareket Haftası kapsamında biri Bodrum’da, diğeri de Erzurum’da iki güzel etkinliğin yapılmasına önayak olduk.
Bu sene etkinlik tarihleri yaklaşmadan ISCA’dan Türkiye koordinatörü olma teklifi aldık. Yapar mıyız acaba derken, kabul ediverdik bu teklifi. Bu sene de 6 kadar etkinlik yapılmasını sağlarsak başarı sayılır diye düşündük, ama düşündüğümüzün çok fazlası gerçekleşti 2014’te. www.turkey.moveweek.eu resmi sitesine Türkiye genelinden 52 etkinlik kaydı yapıldı, bunların 45’i etkinliklerini gerçekleştirdi. Yani oldukça yüksek bir artış yüzdesi söz konusu oldu. Etkinlik yapıp kampanyaya destek olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz.
Fethiye’deki yamaç paraşütü atlayışları ve Fethiye Toplum Sağlığı Merkezi’nin düzenlediği açılış kokteyliyle başlayan hafta çok renkli görüntülere sahne oldu. İzmir Bisiklet Derneği çocuklara bisiklet kullanmayı öğretti, Bursa’da ritmik dans ve müzik çalışmaları, Karadeniz Ereğli’de derse Macarena dansıyla başlayan çocuklar, Malatya’da buz pistinde eğlenceli dakikalar, Muğla’da canlı langırt ve bisiklet derneği, topluluğu veya gruplarının bisiklet turları haftayı renklendiren etkinliklerin bazılarıydı.

Diğer taraftan Avrupa genelinde 2000 etkinlik hedefiyle yola çıkılmışken kayıtlı etkinlik sayısının 1000’den fazla şehirde 4300’ü aştığını belirtelim. 2020 yılında ise toplam olarak 100 milyon insanın fiilen bu etkinliklere katılması hedefleniyor. Bu gidişe bakılırsa bu hedefin de aşılması sürpriz olmayacak gibi.

2015 yılında ülkemizdeki terör olayları ve siyasi hareketlilikler nedeniyle etkinlik sayımız biraz azaldıysa da kampanya kapsamında yaptığımız Muğla-Brüksel turu büyük ses getirdi. Yolculuk boyunca hem kampanyayı kitlelere duyurmaya çalıştık, hem de ülkemizin tanıtımına küçük katkılar sağladık. Bu yolculuğun fotoğraflarını kısa açıklamalarla birlikte sitemizin galeri köşesinde bulabilirsiniz.

2016 yılı etkinlikleri için hazırlıklar ise şimdiden başladı.Siz de çevrenizdeki insanları spora teşvik ederek sağlıklı yaşamalarına vesile olmak için Avrupa’nın en büyük spor ve fiziksel aktivite kampanyasına katılın, Avrupa sizi fark etsin, en güzel etkinlik ödülünü alın, bölgenizi ve ülkemizi tanıtın.
Adnan Çangır
NowWeMove Türkiye Facebook koordinatörü.

Fotoğraf: Mustafa Ekici

AVRUPA’DA OBEZİTEDEN YILDA KAÇ KİŞİ ÖLÜYOR?” için bir yanıt

  1. Adnan hocam yaptığınız çalışmaları takip ediyor zaman zaman örnek gösteriyorum inşanlah 2016 yılında daha güzel bir etkinlik hazırlar ve bu organizasyonun içinde olmayı derneğimiz üyeleriyle birlikte her yıl gerçekleştirme şansına sahip oluruz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s