BİSİKLETİN FAYDALARI

“Bisiklet, bisiklet diye kafamızı şişirmeyin! Caddelerde bisikletlere özel şeritler oluşturulmalıymış, falan! Bunlar beni ilgilendirmiyor! Ben bu yaşta bisiklete binmem!” diyenler var. “Bisiklet otomobiller için tehlikeli!” diye düşünenler de. İngiltere’de Westminster Üniversitesi’nden bir araştırmacının hazırladığı rapor bisiklet olgusunun herkes için yararlı olduğunu ortaya seriyor. Kesin kanıtlarla.

Raporun sahibi Dr. Rachel Aldred. Sosyoloji kökenli ulaşım uzmanı. Değişik ülkelerde yürütülmüş 118 bilimsel çalışmayı kaynak gösteren araştırmayı İngiltereli bisikletçilerin birliği olan British Cycling talep etmiş. Aslında dev bir kuruluş bu. 100.000’i aşan üyesi var.

Bu genel tanıtmadan sonra raporun sergilediği verilere bir göz atalım. Burada verilen sayılar ileri yıllarda İngiltere’nin Danimarka ve Hollanda düzeyinde bisiklet kullanımına ulaşacağı ve benzer önlem ve uygulama sistemlerinin kurulacağı kabulüne dayanıyor.

Trafik kazaları nedeniyle ortaya çıkan yıllık ölüm sayısında % 500’lük bir azalma olacaktır.
Bisiklet kullanımının artması bedenlerin daha iyi çalıştırılmasını, dolayısıyla halk sağlığını olumlu olarak etkileyecektir.
Halkın daha az kaza geçirmesi ve daha sağlıklı yaşamaya başlaması nedeniyle (ciddi sıkıntı içinde olan) ulusal sağlık sigortası 20 yılda 19 milyar avro tasarruf sağlayacaktır.
Daha fazla bisiklet daha az gürültü anlamına gelir. Kanada’da yürütülmüş olan bir araştırmaya göre, trafik gürültüsünün yüksek olduğu kent bölümlerinde yaşayanlar sakin kesimlerde yaşayanlara göre %22 oranında daha fazla kalp rahatsızlığı çekiyor.
Bisikletle yolculuk yapanlar otomobille gidenlere göre daha az stresli oluyor.
Araç trafiği az olan yerlerde huzur ve komşuluk ilişkileri, yoğun trafik koşullardaki mahallelere göre çok daha candan ve sıcak düzeyde oluşuyor.
Bisikletler için güvenilir yolculuk koşulları sağlandığında gençler daha bağımsız hareket edebiliyorlar. Örneğin Hollanda’da ilkokul öğrencilerinin yarısı okula bisikletle gidiyor. Bu oran İngiltere’de %1.
Bisiklet yaşlıları evlerinde tek başlarına hapis kalmaktan da kurtarıyor. Hollanda’da 80 yaşından fazla olanların %20’si bisiklet kullanıyor.
Bisiklet fakir ailelerin hareketliliğini % 25 arttırıyor.
Bisikletlere sağlanan öncelik yüzünden otomobilleriyle alışverişe gelmekte zorluk çekecek kimseler yüzünden mağazaların satışlarında düşme olacağı korkusu geçersiz. New York’taki uygulamalarda daha çok kişinin mağazalara ulaşıyor olması sayesinde satışlar %24 artmış.
Böyle bir raporu ülkemizde ciddiye alabilecek nitelik ve yetenekte birileri çıkar mı acaba?

Atila Alpöge / Yararlanılan kaynak: Peter Walker, The Guardain, 16.10.2014 – BBC, 14.09.2014

Kaynak: http://www.ekogazete.wordpress.com

Fotoğraf: Adnan Çangır, Amsterdam.
Benzer yazılar:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s