HANGİ MEYVE NE İŞE YARAR?

Meyvelerin genel olarak yararlı olduğunu biliriz. Ama ben bazı meyveler hakkında yeni şeyler öğrendim bu yazıda. Örneğin portakalın kalorisinin ne kadar yüksek olduğunu. Çok da şaşırdım doğrusu. Özellikle bisiklet kullanırken ne yiyeceğimize doğru karar vermek çok önemli. Kısa ve öz olarak size aktarmaya çalıştığımız bilgilerin yararlı olacağını umarım.

1. Muz. Vücudun karbonhidrat yerine yağ yakmasını sağlar. Muzdaki potasyum kas oluşumuna yardımcı olur, bu da yağ yakımını sağlar.

2. Elma. Bir porsiyon elma yaklaşık 100 kalori içerir. Yanınızda bir elma taşıyın, atıştırmalık olarak elma yiyin.

3. İngilizce’de ‘berry’ olarak bilinen meyveler. Çilek, böğürtlen, ahududu, kızılcık ve çilek gibi meyveler kalori ve yağ yakıcı özellikleriyle bilinirler.

4. Avokado hem metabolizmayı güçlendirir, hem de yaklaşık 20 gr sağlıklı yağ içerir.

5. Greyfurt. Johns Hopkins Üniversitesinde yapılan bir araştırmada her gün greyfurt yiyenlerin 13 haftada yaklaşık 10 kilo verdikleri tespit edilmiş.

6. Limon mükemmel bir karaciğer temizleyicidir. Metabolizmanın düzgün çalışabilmesi ve yağ yakabilmesi için karaciğerin işini yapması son derece önemlidir.

7. Nar. Metabolizmayı güçlendiren bir antioksidan olan poliphenol içerir. Ayrıca arterlerde lipid oluşumunu önler, iştahınızı azaltır.

8. Portakal. Her diliminde 85 kalori ve 5 gr lif bulunur. Çok doyurucu bir meyvedir.

9. Domates. Karoteidler antioksidan görevi görürler ve kilo vermeye yardımcı olurlar. Domates aynı zamanda kardiyovasküler sağlığınızı da iyileştirir.

10. Hindistan cevizi. Karaciğerin metabolik işlevini iyileştirmeye yardımcı olan trgliseritlere sahiptir.

11. Sulu meyveler.

Kavun, karpuz  gibi meyveler bol su ve az miktarda karbonhidrat içerir. Sulu meyveler vücudun su ihtiyacını giderirken hızlı enerji kaynağıdır. Sindirimi iyileştirir, toksinlerin boşaltılmasını sağlarlar. Karpuzda kanser riskini, kas yaşlanmasını ve kalp hastalıklarını azaltan likopen adlı kimyasal bulunur. Kantalup türü kavun son derece doyurucu bir meyvedir. Bir porsiyonunda 60 kalori bulunur.  A,C vitaminleri, lif, B6 vitamini, niasin, kolin ve folit içerir.

12. Kuru meyveler. Kuru üzüm, kuru erik, kayısı ve hurma etkili kile verdirici olarak taze meyvelere eklenebilir. Bu meyveler hücrelerin düzgün çalışmasın için çok gerekli olan mineral ve vitaminler için mükemmel kaynaklardır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere ve gribe karşı koruma sağlarlar.

13. Papaya:

Düşük karbonhidrat oranıyla kilo vermek için ideal bir meyvedir.Düşük karbonhidratlı meyveler bol su içerir, bu da vücut ısısını kontrol eder, kötü kolesterolü vücuttan atar. Sinir sistemi ve kalp-damar sistemine enerji sağlayarak düzgün çalışmalarını sağlar. Bir porsiyon papaya 55 kalori ve 3 gram lif içerir.  Besinlerin bağırsaklardan hızlı transferini  hızlandıran papain adlı enzim de papayada bulunur.

Yazının orijinali;

http://www.healthbeckon.com/foods-for-weight-loss/

Fotoğraf: wikipedia

Bisiklet camiasının sevilen yüzü sevgili Hakan Kayışlıgil bu yazıyla ilgili olarak Facebook’ta bir yorum yazmış. Demiş ki, ‘meyvelerin zararı, faydasının gerisinde kalır’.  Ve de bir yazı göndermiş. Yazı Hakan Kayışlıgil’in söylediklerini destekler içerikte.

Ben de şöyle bir bakayım dedim. Google’dan karşıma çıkan ilk yazılardan birine baktım. O da sevgili Hakan’ın iddialarının bir yanlış algılama olduğunu, kararında yenen meyvenin yararlı olduğunu vurgulamış. Benim buna inanasım var birazcık, ama karar sizlerin.

Sağlıcakla kalın.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s