DİZLERİNİZDE SORUN VAR MI?

Please Your Knees(Dizlerinizi memnun edin)

Bu başlığı görünce yazının yararlı olacağını düşündüm ve çevirmeye karar verdim. Yazının çok kısa olması tuhaf geldi. Daha yazıyı okumaya başlamadan yorumlar dikkatimi çekti. Yorumlarda yazının çok yetersiz olduğu konusunda eleştiriler vardı. Yorum yapanların bazıları da yazının eksiklerini tamamlar nitelikte bilgi paylaşmıştı. Dolayısıyla hepsini bir araya getirirsem işe yarar bir yazı ortaya çıkacak gibiydi. Şöylece toparlamaya çalıştım. Sizler de eklenmesi gerekenler varsa lütfen yorumlarınızı gönderin.

Önce yazıya bakalım:

Yazan:Lindsay Westley

Eklemlerimiz o kadar iyi çalışırlar ki genellikle bir sorun yaşayana kadar bunun farkında olmayız.
%42: Bisiklet kullananların içinde diz problemi yaşayanların oranı. Ana nedenleri aşırı yüklenme ve yanlış pozisyonda bisiklet kullanımıdır. Pozisyon ayarı için tıklayınız.
Dizimizin anatomik yapısı:
Femur
Femur_-_anterior_view2
IT band
itbs

Patella (diz kapağı)

diz kapağı

Bursa( Kemikerin sürtünmesini engelleyen kesecikler.)

knee-anatomy-pesanserine-patellar-bursa

Tibia(incik kemiği, kaval kemiği)

kaval kemiği

Quadriceps(dört başlı kas)

feature-image_quad-muscles

Hamstrings (arka baldır kasları)

Hamstring

Sıcak tutun
Eklem sıvısı soğukken işini iyi yapamaz. Soğuk olmadığın düşünseniz bile mutlaka ısıtma egzersizi yapmalı veya ısıtıcı giymelisiniz.

PATELLOFEMORAL SENDROMU

Aşırı yüklenme sonucu diz kapağının femur’a(baldır kemiği) sürtünerek yumuşak kıkırdak dokuya zarar vermesi sonucu hissedilen ağrı. Bacak kaslarının dengeli çalışmaması sonucu diz kapağının yerinden kayması suretiyle de ortaya çıkabilir. Ayrıca kötü kıkırdak anlamına gelen ‘chondromalacia patella’ adıyla da biliniyor.

Bir ortopedi cerrahı olan Doug Campbell, ‘Bana gelen bisikletliler dizlerini çekiçle dövmüş olanlardır. Dik oturun, kuşları ve ağaçları seyredin, temponuzu çeşitlendirin ve gezinizin keyfini çıkarın’, diyor.

60/40: Quadriceps (bkz. fotoğraflar) ve hamstrings(bkz. fotoğraflar) arasındaki güç dengesi dağılımı. Spor hekimliği uzmanı ve Kanada Olimpik bisiklet takımının eski sağlık personelinden olan Gloria Cohen diyor ki; ‘ Eğer quadriceps kasları çok gelişirse(bisikletliler arasında yaygındır). diz kapağının yerinden kaymasına sebep olabilirsiniz.’

Eğer yerini tam olarak belirleyemediğiniz ağrınız varsa bu muhtemelen kese iltihabıdır.Diz kapağınızın altındaki dizinizin sorunsuzca hareket etmesini sağlayan sıvı dolu torbacıklar aşırı yüklenme veya travma sonucu zarar görür ve ağrıya yol açar. Dinlenme ve buz etkili çözüm yollarıdır.

Yazının başında da bahsettiğim gibi bazı okuyucular bu yazıyı yetersiz bulmuşlar ve hakaret etmeden, gayet seviyeli bir üslupla eleştirmişler. Bazıları da eleştirmek yerine bildiklerini paylaşmışlar. Ben bilgisini veya deneyimlerini paylaşanları aldım.

Bakalım:

 • McKenzie, bir bisiklet antrenörünün söylediklerini aktarıyor;

  Sıcaklık 15-16 dereceye ulaştığında diz ısıtıcısını,

  12-13 dereceye ulaştığında bacak ısıtıcısını,

  10 dereceye ulaştığında taytı çıkarabilirsiniz. (Burada sıkıştırıcı ve iyileştirici taytlar kastediliyor.Bu taytların farklı modelleri bulunuyor.)

  Bu sayede kıkırdaklarda oluşabilecek mikro kırıkları önleyebilirsiniz. Dizlerinizi sıcak tutun. Size teşekkür edeceklerdir.

  McKenzie bir de uyarıda bulunuyor.

  ‘Burada bir noktanın altını da çizmek istiyorum. Eğer dizlerinizin çevresindeki kaslarda ağrı hissederseniz bir uzmana başvurun. Ben kendim halletmeye çalıştım ve sağ bacağımdaki iç kaslara ciddi zarar verdim. Üstünden bir yıl geçmesine rağmen hala beni kısmen engelliyor.’

   Prolotherapi’yi(rahatsızlığın bulunduğu bölgeye-genellikle diz kapağı altına- sıvı jerk edilmesi) deneyin. Benzer bir sorunu ben de yaşadım, ayrıca menisküs yırtığım vardı. Tek uygulama yapıldı. Üstünden 5 yıl geçti ve hala iyiyim.’ Ameliyatsız!

  20 yıldır patello femoral sendrom(diz kapağının üst baldır kemiğine sürtmesi) sıkıntısı yaşıyorum. Hafif gerdirme hareketleri, yumuşak zeminde hafif jogging ve biraz bengay sürerek sürüş öncesi ısınmamı tamamlıyorum. İlk 2-3 km’de yüksek kadansı(dakikada çevrilen pedal sayısı) tercih ediyorum, sonra da yükleniyorum. Çok soğuk havalar dışında ısıtıcı veya tayt kullanmıyorum. Uzmanlar uygun görmeyebilir ama bende işe yarıyor.

   2 defa artroskopi, bir de diz kapağı ve menisküs ameliyatı geçirdim. Her tür diz desteğini kullandıktan sonra en iyi sonucu Copper Sleeves marka dizliklerle(kumaşına bakır entegre edilmiş) elde ettim. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 5000 km yol yaptım ve bu yıl bunu ikiye katlamak niyetindeyim.

  Kronik sol diz problemim var. Düşme sonucu dizimde kırık oluştu. İyileştim, ama hala güçsüz hissediyorum. Genellikle dizaltı tayt giyiyorum. Hem dizimi sıcak tutuyor, hem de diz kapağımın yerinde sağlam durmasını sağlıyor.  Sıcak havalarda ise şort ve hafif bir dizlik kullanıyorum.

  Kaynak: http://www.bicycling.com

Reklamlar

DİZLERİNİZDE SORUN VAR MI?” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s