V FREN KULLANIMI

Fren Sistemi Bakımı ve Kullanım İpuçları( V Fren)

Bisiklet kullanımında vites kullanımı kadar fren kullanımı ve bakımı da önemli yer tutar. Önceliklefren kollarının ayarı ön planda olmalı ve bunu kolaylıkla kendimiz yapabiliriz. Ön fren ayarı arka frene göre daha dip sıkışta tutmalı ki ani fren yapıldığında ön az arka daha fazla tutsun, takla veya arka kayması olmasın. Bu ayar için fren kolunun bitimi kablo başlangıcında vidalı iki somun bulunur, birisi dipte sabitleme ikincisi ayar içindir, sabitleme gevşetilir ayarla tel bollaştırılır. Sıkılaştırmak için ayar somunuyla tersi yapılır. Bu ayarlarla el kullanımında rahat olan seviyeye getirilir. (Resimde koyu kısımdaki iç ayar somunuyla.)

fren kolu

 

 

Fren pabuçlarının jant yanaklarına uzaklıkları da eşit olmalıdır, arka frende ön kısım 1 mm arka kısım 1,5 mm;  ön frenlerde 1,5 mm ye 2 mm olmalıdır. Bunun amacı pabuçların janta belli bir açıyla bakmasını sağlayıp, daha iyi bir kavrama elde etmek ve ses çıkmasını önlenmektir.  Bu açılı ayarı bisikletçide yaptırabilirsiniz. Bu yakınlık ayarının bozulması halinde fren pabuç kollarının yan tarafında alyen başlı veya yıldız tornavida başlı ayar vidasından(Resimde 2 nolu)  sıkmak veya gevşetmekle ayarlanır. Ayarın bozuk olması pabuçlardan birinin janta sürtmesine, bu da daha çok güç harcamaya ve pabuçlarda gereksiz aşınmaya neden olacaktır.  Kısa sürüşlerde hissedilmese de, uzun sürüşlerde sürüşü etkileyecektir.

v fren 2                          v fren 3

Pabuçlarla jant arasına arada sıkılacak fren temizleme spreyi anında kirleri yok edip uzun pabuç ömrü sağlayacaktır. Arada bir fren tellerinin temizleme spreyi ile temizletilip koruyucu spreyle kolların rahat çalışması ve tel ömrünün uzaması sağlanacaktır. V fren sistemlerinde sabit pabuçlu sistem yerine mafsallı bir sistem kullanılmakta olup bu sistemde pabuç yüzeyi janta direk basarak(açısız) daha iyi bir tutuş sağlanmaktadır.

YÜKSEL YILMAZ

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s