SANDVİÇ BİSİKLETLE TANIŞTIM

Endüstriyel tasarım mühendisi Basten Leijh bu tasarımı ilk olarak 2006 yılında Tayvan Uluslararası Bisiklet Tasarım Yarışması’nda tanıtmış. Bu yarışmada 5. olan tasarım meraklı gözlerin ilgisini üzerine çekmeyi başarmış. Daha sonra Milan’da sergilenen model dünya çapında beğeni kazanmış; ama sergilenen bisiklet fuardan çalınmış. 2007 yılında üzerinde bazı değişiklikler(daha az civata kullanımı vs) yaptığı yeni bir prototip üretmiş Leijh . O dönemde başka projelerle meşgul olan tasarımcı ancak 2010 yılında tekrar konsantre olabilmiş sandviç bisiklete. Bu dönemde bisikletin üretimi ve satışını yapmak amacıyla Pedalfactory adlı şirket kurulmuş. Bisikletin satışına başlanması ise 2013 sonbaharında mümkün olabilmiş. Şimdi şirket yeni bir prototip geliştirmekle meşgul: 0 serisi.

Sandviç bisikletler en az 120 yaşına ulaşmış kayın ağacından elde edilen ve sürdürülebilir orman yönetim sertifikasyon kuruluşu PEFC’nin onayından geçmiş ahşaptan üretiliyor. Bu bisikletler ISO ve EN normlarına da uygun.

Bu bisiklet,  akıllı millerle birbirine bağlanan dört ahşap panel ve iki tekerden oluşuyor.

Firma uzun testlerde geçen bu bisikletin en az yolda göreceğiniz bir çelik veya karbon bisiklet kadar dayanıklı olduğunu söylüyor.

Ahşap, suya dayanıklı özel bir kaplamaya sahip. Dolayısıyla yağışlı havalarda da kullanabilirsiniz.

Satın aldığınızda size bir kutunun içinde, demonte olarak, montajda kullanacağınız anahtar takımıyla birlikte gönderiliyor.

Ağırlığı 17 kg. Şimdilik sadece medium (51 cm) boy üretim yapılıyor.

Schwalbe 26” Big Apple lastiklerle gelen bisiklet tek vites olarak üretiliyor. Bisiklette kontra fren sistemi uygulanmış. Ben yine de ön fren takmak istiyorum diyorsanız bunun için ekstra 59 Euro ödemeniz gerek.

Bazı logo eklemeleri ve kadro üzerinde yapılan özel renk folio tasarımları için ek ücret ödemeniz gerekiyor. Arzu ederseniz sandviç bisiklet için özel üretilen tişörtlerden de alabilirsiniz. Fiyatı 34.50 Euro.

Ben bisikleti normal haliyle almak istiyorum diyorsanız ödemeniz gereken miktar 779 Euro. Gümrük vergisini de göze alıyorsanız internetten sipariş verebilirsiniz.  İşte adresi: http://www.sandwichbikes.com

Değerli okurlar, bu bisiklet 2-6 Haziran 2015 arası Nantes, Fransa’da yapılan dünya bisiklet konferansı Velocity’de karşıma çıkınca yakından bir bakayım dedim. Stand görevlisi kullanabileceğimi söyledi. Ama roller ile. Bir de 3 boyutlu gözlük taktı kafama. Pedal çevirmeye başlayınca şehir içinde bisiklet yollarında ilerlemeye başlıyorsunuz. Eğlenceli ve eğitici bir uygulama. Ancak gezinti yaparken önüme birden bire çok derin bir uçurum çıkınca ne kadar korktuğumu anlatamam. Ben aslında bisikletin sürüş kalitesini merak etmiştim ama bunu test etmek için gerçekten caddelere çıkmak gerek sanırım.

Adnan Çangır. Kaynak: http://www.sandwichbikes.com

Jpeg
Jpeg
Jpeg
Jpeg
Jpeg
Jpeg
Jpeg
Jpeg
Jpeg
Jpeg
Jpeg
Jpeg

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s