HAMİLELİKTE BİSİKLET KULLANILIR MI?

Hamileyken bisiklet kullanmak.

Bugün kadınlar için bir konu seçtik.Hayatın her alanında olmasını istediğimiz kadınlarımızın günü kutlu olsun. Yaşayageldiğimiz son derece kötü olaylar bizleri çok üzdüyse de Atatürk ilkelerine bağlı kalarak kadınımızın olması gereken yere mutlaka geleceğine inancımız tamdır.Kadına şiddetin hiç yaşanmadığı, kadın emeğinin sömürülmediği günlerin gelmesi dileğiyle.
Konumuz hamilelikte bisiklet kullanımı. Amerikalı fitness hocası Francina Segbefia’nın tecrübeleri aktarılıyor bu yazıda.

Yazarımız hamile bir anne. Yazıyı da onun ağzından aktarıyoruz sizlere.(Orijinal sayfa tam açılmadığı için yazarın adını göremedim. Merak edenler olabilir diye sayfanın linkini yazının sonuna ekliyorum.)
Rasyonel olarak hamilelik süresince spor yapmanın tamamen sağlıklı olduğunu biliyordum. Yine de testim pozitif çıktığında acaba bebeğimi kaybeder miyim diye korktum. Tempolu yürüyüşe devam etmeli miyim? Ağır aerobik egzersizleri ve karın bölgesine? Hamile bir anne bir sürü endişeyle yüz yüzedir. Tabii ki bu korkuları yaşayan tek kadın ben değilim. Dolayısıyla bu yeni duruma en iyi şekilde adapte olabilmek için uzman görüşlerine başvurdum.

Francina Segbefia kapalı alan bisiklet kurslarında yedi yıldır hocalık yapıyor. Onun verdiği ipuçları sayesinde bisiklet kullanımını verimli hale getirebilirsiniz.

Bisiklet hamileler için neden iyi bir egzersizdir?

Temaslı sporların yanı sıra sırtüstü dümdüz uzanmak veya öne doğru fazla eğilmek gibi hareketlerden elbette kaçınmak gerek. Bunların dışında hamilelerin yapabileceği çok sayıda egzersiz var. Bunların içinde en çok bisikleti seviyorum, çünkü bisiklet sert bir spor değil. Örneğin kardiyo çalışırken eklemlerinize binen yük  gibi sorunlarınız yok bisiklette. Ayrıca kalbiniz ve ciğerleriniz için harika bir antrenman yaparken egzersizin yoğunluğunu kolayca kontrol edebilirsiniz. Ara vermeniz gerektiğinde de yoğunluğu kolayca ayarlayabilirsiniz.

Anneler bisiklet sürerken güvende olduklarından nasıl emin olabilirler?

Bunun en önemli yolu sağduyunuzu kullanmaktır. Doktorunuza kontrol olun, ve en önemlisi, ona ne kadar süreyle tür bir egzersiz yapacağınızı, egzersiz sırasında vücudunuzun alacağı pozisyonları anlatın ve onayını alın.

Sonra, vücudunuzu dinleyin.

Eğer bisikletin üstünde rahat olamıyorsanız, sele ve gidon ayarlarınızın yapılması gerekli demektir.

Nefes alış verişinize ve vücudunuzun nasıl hissettiğine dikkat edin.

Kendinizi kaptırıp aşırı tempoya girdiğinizi farkettiğiniz anda hemen yavaşlayın, nefesinizi rahatlatın ve uygun tempoda devam edin.

Egzersiz öncesinde ve sonrasında bol bol sıvı alın.

Bisiklet sadece basit ayarlar gerektirir. Öncelikle karnınızın rahat olması için gidonu en yüksek konuma getirin.

İkinci olarak sele(oturak) yüksekliğini ve gidonla arasındaki mesafeyi ayarlayın. Özellikle hassas olan alt  sırt bölgesine aşırı yük binmemesi için omurganın doğru pozisyonda olması gerekir. Eğer bu ayarlar  konusunda emin olamıyorsanız salondaki hocanızdan yardım almalısınız.

Çalışma sırasında eğer daha iyi hissetmenizi sağlıyorsa sık sık pozisyon değiştirmek için kısa molalar verin. Örneğin hocanız uzun süre oturmanızı gerektiren bir tırmanış egzersizi yaptıracağında seleyi yükselterek karnınıza daha  geniş bir alan yaratmanız gerekiyorsa bunu yapın.

Bisiklet kullanmak hamilelerin yaygın olarak baskı hissettikleri bölgelere (belinizin alt kısmı gibi) zarar verir mi?

Eğer anne önceden bisiklet binen biriyse ve sele-gidon ayarları doğru yapılmışsa ekstra bir baskı oluşması söz konusu değildir.

Eğer bisiklette yeniyseniz önce dayanıklılığınızı arttırmalısınız. Ama burada önemli olan kendi ritminizi bulup onu dinlemektir. Başkalarının temposuna ayak uydurmaya çalışmak kendinizi fazla zorlamak olacağından tehlikeli olabilir.Ayrıca nefesle ilgili sıkıntı yaşarsanız önce yavaşlayın, sonra da durun. Vücudunuz size en iyisini söyleyecektir. Onu dinleyin.

Bir süredir bisiklet kullanıyor olsanız bile hamileliğinizin seyriyle paralel olarak pozisyon ayarlarınızın değişmesi de gerekecektir. Bisikletin doğru ayarlanması çok kritik bir noktadır.

Bilmemiz gereken başka bir şey var mı?

Sporunuzu yaptıktan sonra esnetme hareketlerine zaman ayırın. Kaslarınızın çok sertleşmemesi için özellikle bacaklarınıza ve alt belinize yönelik esnetme hareketleri yapın.

———————

Ayrıca hamilelikte yoga ve pilates gibi egzersizler de çok yararlı olacaktır.

Neşelenmeyi unutmayın! Vücudunuzu sağlıklı tutarken bebeğinizin de sağlıklı olmasını sağlarsınız.

Son bir hatırlatma: Salondakilerin tempolarının sizden daha iyi olması bazen motivasyon bozulmasına neden olmaktadır. Kendinize yarışta olmadığınızı sık sık hatırlatın. Önemli olan sizin sağlığınız.

———————————————–

Evet anne adayımız bunları yazmış. Genel olarak baktığımızda genel prensipler normal bisiklet kullanımıyla aynı. Dolayısıyla güzel havalarda dışarı çıkıp gerçek bisikletin keyfini çıkarmanın da pek sakıncası olmasa gerek değil mi?

Ama siz bunu yapmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Ne dersiniz, anne karnında bisiklete alışan bebekler yaşamlarında bisiklet kullanmaya daha meyilli olurlar mı?

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Adnan Çangır.

Fotoğraf: http://www.totalwomenscycling.com

Yazının orijinali: http://fitbottomedmamas.com/2013/10/keep-on-cycling-tips-for-pedaling-during-pregnancy/#_a5y_p=2734295

Bu fotoğraf ise Twitter ‘dan. Üçüncü hamileliğini geçirmekte olan bu anne hamilelik süresince yaklaşık 6600 km bisiklet kullanmış. Gördüğünüz gibi çocuklarını da taşıyor. ‘Yaşım biraz daha ileri olmasına, bir işte tam mesaili çalışmama rağmen bu hamileliğim daha rahat geçiyor’ diyor. Merak edenler için Twitter kullanıcı adı Gen M (Güncelleme: 19 Mayıs 2019)

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s