DÜNYANIN EN PAHALI BİSİKLETLERİ

Bu haberimizi okuyan Hakan Akbaş adlı değerli okuyucumuz dünyanın en pahalı bisikletinin The House of Solid Gold şirketinin ürettiği ve 1 milyon dolara satışa sunduğu House of Solid Gold marka bir dağ  bisikleti olduğunu bize iletti. Biz de bu haberimizi yeni bilgiler ışığında güncelledik. Hakan beye çok teşekkür ederiz.

Bu bisiklet 24 karat altından yapılmış.  Hugh Power 30 yıldır sıradışı sanat eserleri üreten bu firmanın sahibi.  Power aynı zamanda dünyanın en pahalı okuma gözlüklerinin de tasarımcısı.

‘Iditabike’ adıyla bilinen ve Alaska’da kışın yapılan akıllara zarar  yarışın kurucusu ve aynı zamanda tanınmış bir ultra atlet olan Dan Bull bu inanılmaz bisikletin ortaya çıkarılmasında Hugh Power ile birlikte çalışmış.

Firmanın web sitesinde hepsi özel yapım olacak toplam 13 bisiklet üretileceği belirtilmiş. Aslında firma üretmek kelimesini değil, yaratmak kelimesini kullanmış!

Şirketin amblemi bisikletin kadrosunda THSG harfleriyle simgelenmiş ve bu amblem 600’den fazla siyah elmas(toplam 6.0 karat) ve 500 altın safir( toplam 4.5 karat) ile süslenmiş.

Türünün tek örneği kahverengi timsah derisi sele ve yine türünün tek örneği altın kaplı  sulukbisikletin bazı özelliklerinden.

Hugh Power, bu bisikletin satışından elde dilecek gelirin %90 gibi büyük bir kısmının ‘The Way to Happiness Foundation International’ (Uluslararası mutluluğa giden yol vakfı) adlı vakfa devredileceğini duyurmuş. Kar amacı gütmeyen, her hangi bir dine mensup olmayan bu vakfın amacı ‘Mutluluğa Giden Yol’ adlı kitapçığın basılması ve dağıtılması yoluyla güven ve dürüstlüğün yeniden tesis edilmesi ve ahlaki çürümenin onarılması imiş. Bisiklet online olarak satışa sunulmuş durumda. Ancak kredi kartı veya Paypal yoluyla ödeme kabul edilmiyor. Çek, ödeme emri veya banka transferi yöntemlerinden birini kullanarak ödemenizi yapabilirsiniz.

Bisiklet adeta bir mücevher gibi olunca fotoğraflarını da Beverly Hills’in ünlü mücevher fotoğrafçısı Tino Hammid çekmiş.

Santa Monica, Kaliforniya’daki Veloworx Bicycles şirketinin sahibi Sukeun Chun da bisikletin mekanikeri.

Damien Hirst “Butterfly” Trek Madone

Ünlü İngiliz sanatçı Damien Hirst tarafından tasarlanan bu bisiklet 2009 Tour de France’ta Lance Armstrong tarafından kullanılmış.

Texas Livestrong vakfına yardım sağlamak amacıyla Sotheby’s müzayede salonunda 500.000 dolara satılınca bu bisiklet dünyanın en pahalı bisikleti ünvanını kazanmış.( Ama artık bu ünvanı The House of Solid Gold şirketinin bisikletine kaptırmış)

Yapımında gerçek kelebek kanatları kullanılmış.

Sotheby’s’in aynı müzayedesinde  Lance Armstrong’un bisikletlerinden bir diğeri, yine bir Trek,  Yoshitomo Nara Speed Concept 200.000 dolara satılmış. Karbon fiber kadrolu zamana karşı yarış bisikleti olan bu model Yoshimoto Nara tarafından bir Livestrong logosu ve box eldivenli çocuklar ve uçan UFO motifleriyle süslenmiş.

image title

Kaws – Trek Madone

Bu bisiklet de aynı müzayedede 160.000 dolara alıcı bulmuş.

Bisikletin jantlarında ve kadrosunda özel tasarım oyuncak ve kıyafet tasarımcısı   KAWS lakabıyla tanınmış Brian Donnelly’nin imzası   “chomper” diş deseni bulunuyor.

Lance Armstrong’un 2009 Milano – San Remo yarışına katılımını kutlamak için tasarlanmış.

Aurumania 24K Gold Bicycle

Fiyatı: 104.000 dolar

Sadece 10 adet, 24 karat altından el yapımı olarak üretilmiş. 600 tane de Swarowski taşla süslenmiş.

Hanımlar ne dersiniz, mutluluk bu bisiklette mi gizli?

Aurumania’-gold-bike

Trek Madone 7- Diamond

Fiyatı: 75.000 dolar.

It was formerly used by Lance Armstrong in the Tour de France when he won for the seventh time in 2005. Lance Armstrong’un 2005’te Tour De France’ı 7. kez kazandığı bisiklet.

7 adet insan yapımı 1 karatlık elmasın yanı sıra 300 adet beyaz elmasla süslenmiş.  Satın alan kişinin kim olduğu bilinmiyormuş.

image title

Chrome Hearts  Cervélo

Fiyatı: 60.000 dolar.

Amerikan lüks deri giyim ve mücevher üreticisi Chrome Hearts ve ünlü yarış bisikleti üreticisi Cervelo bir araya gelince bu garip ve pahalı bisiklet ortaya çıkmış.

Şık siyah kardo üzerinde çok sayıda değerli metal ve yapay elmas, karmaşık bir sanat eseri. Birinci sınıf deriden sele ve seleye gömülü büyükçe bir gümüş haç.( Bu haç konforu arttırmak için mi düşünülmüş acaba?)

Malle Bicyclette by Moynat

Fiyatı: 50.000 dolar.

Burada pahalı olan bisikletin kendisi değil. Öndeki o sandık var ya işte ona iyi bakın! Paranın neredeyse hepsini oraya ödüyorsunuz çünkü.

O sandık aslında bir piknik sepeti. İçinde seramik tabaklar(kırılmasını önlemek için ne yaptılar acaba?), gümüş takımlar, hatta özel peçeteler bile var.

1849’dan beri pahalı çantalar ve sandıklar üreten Paris’li Moynat firması tarafından üretilmiş.

Montante Luxury Gold Collection

Fiyatı: 46.000 dolar.

İtalyan bisiklet üreticisi Montante Hollanda tipi bu bisiklette 24 karat altından bayan kadro kullanmış, 110.000 adet Swarowski taşla da bisikleti süslemiş.

Bisikletin çamurlukları cilalanmış ahşaptan, pompası ve selesi ise anakonda derisinden.

24k-montante-bike-worlds-most-expensive-bikes

BERU F1 Systems: The Factor 001

Fiyatı: 32.000 dolar.

The Factor 001 diğerlerine benzemiyor. 7.4 kilo ağırlığa sahip, entegre led ışıkları, 8 kollu monokok karbon jantları ve karbon disk frenleri var.

Bisikletle birlikte gelen bilgisayar ve GPS sistemi sayesinde  trainer olarak kullanmak üzere ayarlanabiliyor, bu özelliği sayesinde krank gücünüzü, vücut ısınızı, göğüs kafesinizdeki genişlemeyi, hızınızı ve sürüş pozisyonunuzu görebiliyorsunuz.

most-expensive-bikes-in-the-world1

Colnago for Ferrari CF8

Fiyatı: 16.700 dolar.

İtalya’nın iki büyük bisiklet ve otomobil üreticisi Colnago ve Ferrari benzersiz bir işbirliği için bir araya geldiler.

CF8 kodlu bu yol bisikletinde Ernesto Colnago’nun evinin bodrum katındaki fabrikada yapılmış olan C-59 karbon kadrolar kullanılmış.

Bu bisiklette mücevher filan yok. Bildiğimiz bisiklet yani.

Colnago-for-Ferrari-CF8-worlds-most-expensive-bike

Benzer haberler:Dünyanın en çok satılan bisikletiDünyanın en zorlu rampaları Dünyanın en hafif yol bisikleti

#enpahalıbisikletler

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s