BİSİKLETİ BAŞTACI YAPMANIN ON GEREKÇESİ

Gittikçe yaygınlaşıyor bisiklet kullanımı.  Genci, yaşlısı bisikleti tercih ediyor.  Özellikle Batı dünyasında.  Uzmanlar önümüzdeki on yılda dünya nüfusunun büyük çoğunluğu (en az beş milyar kişi) kentlerde yaşayacak diyorlar.  Bu gelişme bisikleti kent içi ulaşımın kralı yapacak, diye ekliyorlar.  Daha sağlıklı, havası daha temiz, gürültüsü daha az bir ortam sunacak bizlere.  Ve çok daha kolay ulaşacağız.

“Bu sözler ne kadar da duygusal ve uydurma!” mı dediniz?  Evet, ama uzmanlar somut kanıtlar ileri sürüp bisikletin yararlarını belgeliyorlar.  İleri sürdükleri on gerekçeyi aşağıda bulacaksınız.

old-man-bike

  • Sağlıklı olma. Bisiklet ömrü uzatıyor. Bisiklet kullanan aşırı şişmanların, kullanmayan şişmanlara göre daha uzun yaşadığı biliniyor. (Bu çalışma 334 bin kişiyi 12 yıl boyunca izlemiş.) Ayrıca sürekli kullanma kalp krizi, diyabet, felç, obezite, mafsal iltihabı riskini azaltıyor. 14.000 kişiyi incelemiş yeni bir araştırmaya göre de bisiklet akciğer ve kalın bağırsak kanserlerini önlemekte yararlı oluyor.
  • Günlük giderleri kısma. Otomobile, taksiye, otobüse ya da metroya binmekten elbette daha ucuza geliyor bisikletli olmak.
  • Çevreye katkı sağlama. Bisiklet öteki ulaşım araçları gibi ne gürültü yaratıyor, ne sera gazı salıyor, ne de havaya zararlı ufak parçacıklar bırakıyor. Hava kirliliğinin her yıl binlerce kişinin ölümüne neden olduğunu hepimiz biliyoruz.
  • Güvenli bir ortam. Bisiklet kullanımı ve yaya ulaşımı artıkça kazalar da, kazaların şiddeti de azalıyor. Beklenmedik ölümler yok oluyor.
  • Enerji kazanma. Bisikleti sürekli kullananlar daha az yorgunluk hissediyorlar. Daha dinç kalıyorlar. Enerji dolu oluyorlar.
  • Derin bir uyku. Bisikletliler yatağa yattıkları zaman daha çabuk uyuyorlar. Daha derin ve daha uzun sürüyor uykuları.
  • Daha parlak, daha canlı bir deri. Stanford Üniversitesi’nde yürütülmüş bir araştırmaya göre bisiklet kullanımı kan dolaşımını hızlandırıyor, deri hücrelerine daha çok oksijen ve besin maddesi gönderiyor, daha fazla toksin atıyor dışarıya.
  • Daha iyi çalışan bir beyin. Illinois Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma sık sık pedal çevirmenin kalbin çalışmasını güçlendirdiğini, bunun da beyni olumlu yönde etkilediğini, bisikletlilerin zekâ testlerinde ötekilerden daha başarılı olduğunu saptamış.
  • Mutsuzluktan kurtulma. Hepimiz bazı bazı mutsuz, kızgın, küskün olabiliyoruz. Böyle zamanlarda bir yere kapanıp duvara bakmak yerine bisiklete atlayıp dakikalarca turlamakolumsuz duygulardan kurtarıyor kişiyi.
  • Birliktelik duygusu. Otomobil içinde tek başına direksiyon karşısında kös kös oturan, kendi içine kapalı birine göre bisikletli kişi daha çok başkalarına açık. Daha kolay arkadaş oluyor. Başkalarıyla daha fazla birliktelik yaşıyor.

BİSİKLET02

Atila Alpöge, Ekogazete, 13.6.2015 /  Kaynak:  Gujari Singh, 12.5.2015, Worldwatch Institute Blogu. 

Sayın Alpöge’ye teşekkürlerimizle.

BİSİKLETİ BAŞTACI YAPMANIN ON GEREKÇESİ” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s