ZIRHLI LASTİKLER: KEVLAR VE PLUS TEKNOLOJİLERİ

 

Evren Tan Çağlar

bay.bisiklet@gmail.com

 

İstanbul’dasınız, merdiven altı bir bisiklet dükkanına giriyorsunuz, dış lastik alacaksınız…

Fiyatını sorarsınız, size 15 lira derler. Daha ucuzunu ararsanız eğer, 10 liraya da bulabilirsiniz. Tatmin olmadınız, bir de Bağdat Caddesi tarafındaki bir bisikletçiye gidip oradan fiyat almak istediniz.

Bu sefer satıcı size 35 Euro der, yaklaşık 6 katı bir fiyat alırsınız. İçimizden sormadan edemeyiz, o da lastik, bu da lastik…Peki o zaman fark nedir? Gerçekten markaya mı fazla para veriyoruz, yoksa lastikle birlikte aslında bir lastikten daha fazlasını mı alıyoruz?

Bir dağ bisikleti aldınız, ama sadece düz yolda biniyorsunuz… lastik hem sesli hem bisikleti tutuyor….Öyle bir dağ bisikleti lastiği düşünün ki yerle temas eden yüzeyi neredeyse yol/yarış bisikletleri ile aynı, fakat arazide de  yol tutuşu bir o kadar iyi. Artık böyle lastiklere servet ödemeden sahip olabiliyoruz…daha fazla ödüyoruz, ancak karşılığında daha az baş ağrısı ve konfor alıyoruz.

Aldığımız şeylerden bir tanesi de KEVLAR veya PLUS teknolojisi olabilir…yazımızda bunu anlattık.

KEVLAR denilen malzeme o kadar sağlam bir malzemedir ki , çelikten 5 kat daha güçlüdür. Bu yüzden kurşun geçirmez yelek dahil zırhlı koruma gerektiren aklınıza gelen her şeyde kullanılabilmektedir. Böyle bir ürünü bisiklet lastiğinde kullanırsanız tabii ki lastiğiniz patlamaz.  Artık bu teknoloji markalı birçok bisiklet lastiğinde standart olarak sunulmaktadır.

Peki KEVLAR teknolojisi işe yaramakta mıdır?  Kısa cevap, EVET. Kullanıcı yorumları, firmaların test sonuçlarını doğrulamaktadır. KEVLAR zırhı bulunan lastikler diğer lastiklere oranla 1/10 oranında daha az patlarlar. Bu şu demek oluyor:  15 liraya alacağınız bir lastik bir ayda 10 kez patlıyorsa, KEVLAR teknolojili bir lastik ayda sadece 1 kez patlayacaktır.

PLUS teknolojisinde ise, lastiğin dış yüzeyinin hemen altına sert dolgu şeklinde ek katman eklenir. Lastiğe batan cisimler önce lastiğin dış yüzeyini delecek, sonra bu katmanı geçecek ve ondan sonraki en iç yüzeyi de deldikten sonra lastik patlayacaktır. Lastikte kullanılan ek katmanın kalınlığı arttıkça lastiğin kendisi ve fiyatı da ağırlaşmaktadır. 

Evet, açıkça söylemek gerekirse, bu lastiklere büyükçe bir raptiye batırsanız bile patlamayacaktır. Bu yüzden turcular sadece bu lastikleri kullanmaktadır ve bisikletleriyle binlerce kilometre yama takımını kullanmadan yol alabilmektedirler.

Peki hangisini tercih etmeliyiz? KEVLAR ile PLUS teknolojileri arasındaki temel fark hafifliktir.  KEVLAR hafif bir malzeme olduğu için genelde yarış amaçlı üretilen ve ağırlığın çok önemli olduğu bisikletlerde kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu lastikler patlamaya karşı çok dirençli ve hafiftir. PLUS teknolojisinde ise amaç ağırlık değil patlamaya karşı dayanıklılık olduğu için çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Bu sebepten, lastik tamir etmekten sıkılan bisikletseverlerin  PLUS teknolojili lastik almaları yararlı olacaktır. Bunun haricinde kapak resiminde görünen, ve  havasız lastik diye bilinen, türden bir korumaya sahip olmamız biraz zaman alacak gibi…

Lastik patlamasız, iyi pedallamalar…

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s