ZİNCİRSİZ, AKILLI BİSİKLET

 

Kaynak: http://www.moodiereport.com

Dünya’nın bisiklet başkenti diye adlandırabileceğimiz Amsterdam’ın dev havaalanı Schipol’de bir mağaza dünyanın ilk zincirsiz elektrikli bisikleti Mando Footloose’u  satışa sındu.

Kore yapımı bu bisiklet hareket özgürlüğü ve yüksek otomotiv teknolojisini bir arada sunuyor. 3.990 Euro fiyat etiketine sahip bu bisikleti Amsterdamlılar eve teslim hizmetiyle satın alabiliyorlar.

Hafif alüminyumdan üretilen bu katlanabilir bisiklet hibrit bir çalışma prensibine sahip. Pedal (zincirsiz) çevrilerek ortaya çıkan enerji bir jeneratör vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülüyor, bu enerjiyle de motora güç aktarılıyor.
2013 Red Dot ve IF en iyi tasarım ödüllerini kazanan bisiklet bir yazılım ve sensör aracılığıyla çalışıyor.
Elektronik kontrol sistemi yamaç veya rüzgardan kaynaklanan direnci hissederek otomatik olarak vites değiştiriyor, bu sayede eğimsiz yolda sürüş hissi elde ediliyor. Bisiklet 25 km azami hıza ve bir akü şarzıyla yol koşullarına bağlı olarak 35-40 km menzile sahip.
Çıkarılabilen dokunmatik ekran katedilen mesafeyi, anlık hızı, sürüş modunu ve pil durumun gösteriyor. Çıkarıldığında ise güvenlik sistemi devreye giriyor, bir başka deyişle bisiklet bu ekran yerine takılmadan çalışmıyor.

The award-winning bike is said to offer a new kind of e-mobility that combines freedom of movement with high-end automotive technology
The launch of Mando Footloose is being supported by an eight-week promotion in Capi stores

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s