VİTES KULLANIMI ve BAKIMI

 

Bisiklette frenle beraber önemli bir diğer aksamın vites olduğunu biliyoruz. Nasıl kullanmalıyız ve sorunsuz sürüşler için yapmamız gereken basit bakımlar nelerdir?

Bilindiği gibi  arka dişliler yaygın olarak 7-8-9-10 kademeli seçeneklerle satılır.   Burada satış amaçlı bir politika var ve  7 ile 10 arasındaki fark sadece daha az hissederek bir geçiş olmasıdır. Bunu kullanıcı takdir etmelidir. Genelde küçük dişli 11-12 dişe sahiptir  ve son dişli de 30-34 olarak değişmekte olup ön çark ile kombinasyonu sürüş şekline göre değişmektedir.

Örneğin tırmanış ağırlıklı sürüşlerde arka dişli maksimum dişlerde seçilip, ön çarkın dişlileri en düşük diş sayısı seçilmektedir. Hıza yönelik sürüşlerde arka dişliler düşük dişli sayılı, ön çark dişlileri maksimum dişli sayılı kombinasyon seçilmektedir. Yol bisikletlerinde ön dişli takımı sayısı ikiye düşmekte, çark boyutu büyümekle beraber arka dişli 12-24 arası kalmaktadır.

Vites kullanımına gelince, düz yollarda ön çarkın dişlisi en büyük(kadran 3) ve ortanca(kadran2) seçilmeli sürate ve pedal basma rahatlığına göre arka dişlide en küçükten üçüncü (kadranda 9 lu sistemde 9-6  arası/8 li sistemde8-5 arası gibi)dişliye kadar çıkılmalıdır. Arkada daha büyük dişlere çıkılması zinciri çapraz çalıştıracağından zincir ve dişli deformasyonuna yol açacaktır.

Tırmanışlarda ise ön çarkta orta dişli(kadran 2) kullanılırken arka dişlide seçeceğimiz dişler orta yani (kadranda 9 lu sistemde 6-3 )olmalıdır. Daha dik tırmanışlarda ise ön çark en küçük(kadran 1) dişlide iken arka dişlide (kadranda 3-2-1) seçilmelidir.

Tırmanış vites değişimleri yumuşak pedal basılarak tam yük verilmeden yapılmalı ki sessiz geçiş sağlanıp zorlama olmasın. Diğer değiştirmelerde fazla önem arz etmez.

http://cycle.shimano-eu.com/publish/content/global_cycle/en/nl/index/technologies/dynasys.html

Bu linkte bu kullanımı çok detaylı vermektedir.

BAKIM:

Viteste önemli olan temiz bir sistemle sürüşe başlamaktır. Temiz zincir, temiz ön arka değiştiriciler çok önem taşır. Bunun için her sürüş sonrası sıcak sulu bir yıkama arkasından pamuklu bir bezle kurulama yapılır. Sonrasında ise çok az olmak şartıyla koruyucu yağlama yapmak en doğrusudur. Zincir temizliği pas sökücü sprey uygulayıp biraz beklemenin ardından kirli fazla yağlar bir bez yardımıyla alınır. En kolayı uygulama sonrası bisikleti ters çevirip avucunuza aldığınız bir bezle zinciri hafifçe avuçlayıp pedalı çevirmektir. Arka değiştiricinin plastik küçük dişlileri temizlemeyi unutmayın, asıl ses onlardan gelir. En önemli, hassas yer ise arka dişlidir. Zincirin en çok sürtünerek çalıştığı yer burasıdır. Bunun için bu dişli her zaman temiz olmalıdır, araları kum çamur olmamalıdır. Kum ve çamur yağla birleşip kuruyunca çok katı bir malzeme oluşturmaktadır. Sürüşlerinizden dönerken bir benzinliğe uğrayıp 15-20 saniye basınçlı su tutturmanız yetecektir. Aynı uygulamayı arka değiştiriciye yıkama tabancasını uzak tutturarak yapabilirsiniz. Bu işlem sırasında jant göbeklerinin su almamasına özen göstermek gerekir.

Zincirinizi hiçbir zaman bol yağlı kullanmayınız zira çok yağ demek o kadar çok kiri toplamak demektir.

Arka değiştiricimizi koruma barıyla kullanmak düşmeler esnasında değiştiriciyi koruyacaktır.

Arka değiştirici ve dişliden ses gelmesi durumunda değiştiriciye giren tel girişindeki ayarı sağa sola çevirmekle kolayca halledilebilir. Bunun için bisikleti ters çevirip pedalı dolu çevirin.

Keyifli sürüşler dilerim.

Yüksel Yılmaz.

bike-tech-gears-0609 gears

 

VİTES KULLANIMI ve BAKIMI’ için 3 yanıt

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s