TEMEL BİSİKLET SÜRÜŞ TEKNİKLERİ

TEMEL SÜRÜŞ TEKNİKLERİ

-Sele Ayarı:

İyi ve rahat bir sürüş için önce selemizin yüksekliğini ayarlamalıyız. Gerekli yükseklik ayarı için seleye oturun ayağınızla pedalı en dibe indirin, topuğunuzla basma durumunda ayak hafif gergin olacak şekilde ayarlayın.

-Pedal Çevirme Tekniği:

Burada önemli olan minimum güçle maksimum performans elde etmektir. Kalça diz ayak bileği önden bakıldığında aynı hizada olmalı. Güç aktarımı saat 12 yönünden 5 yönüne olan bölüm maksimum güç aktarım bölümüdür. Parmak ucu ile ayak tabanının ön bölümüyle basılmalı pedala.(Düz pedallar)Zaten kilitlemeli pedalda bu standarttır. Pedala saat 12 durumunda basarken topuk kalkık; 3 yönündeyken topuk aşağıda daha sonra tekrar topuk kalkık durumda olmalıdır. Dakikada ortalama 60-80 pedal çevirimi ideal olacaktır.

-Vites Seçimi:

Vites seçerken kas gücüne güvenerek zorlamak değil rahat sürüş için uygun vitesi seçmek önemli. Pedal tekniğinden bahsederken ortalama 60-80 pedal/dakika demiştik, bu yokuşta ortalama 60 pedal/dakika, düz yolda 80 pedal/dakika bize ortalama bir hız ve yormayacak bir sürüş demektir.

Viteslerimizi buna göre seçer ve bu ortalamaya alışabilirsek çok keyifli sürüşlere sahip olabiliriz.

-Bakış:

Püf noktalardan biri. Kazaların oluşmasındaki en büyük etkenlerden. Yavaş hızlarda öne bakmak pek bir şey ifade etmese de hızlandıkça önümüze çıkanları fark etmek için ileri bakmalı ki, tedbir alabilelim. Virajlara girerken ideal hız seçilmeli önce virajın içine sonra dışına bakılmalıdır(dışa bakış sürekli olmamalı, sadece bir göz atma …). Otomatik olarak bisiklette baktığınız yöne gidersiniz. Otomobilden ayrılan en büyük özellik budur.

-Fren Kullanımı:

Virajlarda viraja girmeden dönebileceğimiz hıza inmeli viraj içinde asla sert fren yapmamalıyız. Ön frenler arka frenlere göre %60-70 daha fazla tutma yeteneğine sahiptir, arka frenler ancak % 30-40 gibi bir yardımda bulunur. Vücut ağırlığını kullanmak da çok faydalı olacaktır. Hassas el  kontrolü de ayrı bir etkendir. Fren kullanımındaki hassasiyet için fren ayarları da ayrı bir önem taşır.

Güvenli sürüşler dilerim.

Yüksel Yılmaz.

#bisikletsürüşteknikleri

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s