IPHONE 6 BİSİKLETLİLERE NELER SUNUYOR?

 

iPhone watch

Geçtiğimiz günlerde Apple bir dizi yeni mobil cihazın tanıtımını yaptı. Bunların arasında iPhone6, iPhone6 Plus ve hakkında uzun süredir konuşulan saat da var. Yeni telefon bisiklet kullanıcılarının işine yarayacak bir kaç değişikliğe sahip; ancak bize asıl ilginç gelen ise bisiklet kullanıcılarının işine yarayacak bir çok teknolojik yeniliğe sahip yeni saat.

Apple’ın bu yeni saati; bluetooth bağlantılı ekranı olan Magellan Echo, ANT+ uyumlu Garmin Vivo, Motorola Moto 360 ve Samsung Gear S gibi cihazların tümünden daha işlevsel özellikleriyle piyasayı ısıtmaya hazırlanıyor.
Apple Watch

Saatin arkasında nabız sensörü bulunuyor.

Saatin arkasında fotoğraf sensörleriyle birlikte infrared nabız ölçer yer alıyor. jiroskop (yön tesis etmek ve yön teyit etmek için dönen bir kütle kullanan herhangi bir aygıt) ve hız göstergesi saatte bulunan diğer özellikler. Yani bu saat adım sayar olarak görev yapabiliyor, ve bisiklet sürüşü sırasında bilinen temel verileri sağlayabiliyor. Bu verileri elde etmesi için bir iPhone’un GPS özelliğine ve verilerine bağlanması gerekiyor.

Apple’ın kendi fitness uygulaması, yeni başlayan veya sadece rekreasyon amaçlı veriyle yetinen bisiklet kullanıcıları ve diğer bazı aktiviteler için yeterli olduğunu kanıtlamış durumda. Ama eğer biraz daha detaylı bilgi istiyorsanız Strava, MapMyRide ve Wahoo gibi seçenekler gündeme gelecektir. Bu ürünler Apple’ın yeni saatindeki özelliklerin çoğunu zaten kullanıcıya sunuyorlar.

Saatin Bizce kullanışlı olabilecek diğer özellikleri ise müzik kontrol özelliği, sesli yön tarifi ve çağrı ve mesaj alabilme. Ayrıca bu saat fotoğraf makinasının ekranı olarak da görev yapabiliyor. Bu özellik bisikletliler için pek kullanışlı değil gibi, ancak aynı işi bir GoPro veya benzer bir makinayla yapabilirse ilgi uyandırabilir.

Basınca duyarlı gelişmiş dijital ekranın yanısıra ‘Dijital Taç’ adı verilen ve telefonun sağ tarafında bulunan kontrol düğmesi bir çok alt menüye erişim sağlıyor ve yine bu düğmeyle ana menüye geri dönebiliyorsunuz.
Dijital Taç’ın altındaki bir diğer düğme ise en yakın arkadaşlarınızı ekrana getirip onlarla hızlı bilgi paylaşımına olanak sağlıyor. Bu özelliğin kötü bir durum olduğunda (kaza vs) yakınlarınıza kolayca haber verebilmeniz bakımından yararlı olduğunu düşünüyoruz. Hatta Apple’ın iddasına göre nabız atışınızı bile bu yolla aktarabiliyorsunuz. Biz bu özelliklere ek olarak ICEDot adlı uygulamadakinin benzeri bir çarpışma sensörünün de bu saate eklenebileceğini düşünüyoruz.

Rakiplerinden farklı olarak Apple Watch üç farklı modelde satışa sunuluyor; Watch, Watch Sport ve Watch Edition. Her üç modelde iki kasa ölçü seçeneği de olacak: 38mm ve 42 mm ve bunlarla uyumlu iki farklı kordon.

Watch Sport doğal olarak spor yapan kullanıcıların ilgisini çekecek. Bu modelin,paslanmaz çelik kasadan ve safir camdan üretilen standart modelden %30 daha hafif olduğu belirtiliyor, çünkü alüminyum kasa ve Ion-x camdan üretilmiş. 18 karat altından üretilen Watch Edition ise en ağırı.

Farklı renklerde, kolay çıkarılıp takılabilen altı kordonla gelen saatin ter ve kimyasallara dirençli elastomer Sport Bandı fitness activiteleri için düşünülmüş bir ayrıntı. Kolayca takılıp çıkarılması sayesinde bu kordonlar için bolca yan sanayi ürünün piyasaya sürülmesi de kuvvetle muhtemeldir.

Pil ömrü henüz bilinmiyor, ama her gece dolum yapılması gerekeceği söyleniyor.
2015 yılının başlarında satışa çıkacak olan saatin fiyatı 349 dolar olacak.

iPhone 6

Alışılmış hız, dış görünüm ve kamera kalitesinin yanısıra iPhone 6’da(ve 6Plus’ta) bisikletlilerin hoşuna gidecek bazı yenilikler var.

The iPhone 6 gains an ‘M8’ processor which sits alongside the new A8 chip, an advancement to the fitness-friendly M7 motion co-processor introduced in the iPhone 5S. iPhone 6’da yeni A8 chipinin yanına yerleştirilmiş ‘M8’ işlemci, 5S’de kullanılan ve fitness meraklılarına hizmet veren ‘M7’nin yerine geliştirilmiş. BArometreye de sahip bu yeni işlemci yükselti verilerinde daha az hatalı olma iddiasında.

Apple, yeni telefonun ekranının da daha dayanıklı olduğunu iddia ediyor ki, bu da bisiklet kullanıcıları için iyi bir gelişme.
Digital crown

iPhone 6 Watch sport

Kaynak: http://www.bikeradar.com

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s