EN KONFORLU SELE…

Bay Brooks ve B17 Sele Hakkında
John Boultbee Brooks 1866’da İngiltere’nin Birmingham kentinde kurduğu şirketinde deriden koşum takımları ve at eğerleri imal etmeye başlar.
1878 yılında, kendisi de bir at binicisi olan Brooks’un ulaşım aracı olarak kullandığı atı vefat eder. Yeni bir at için masraf yapmaktansa Bay Brooks, işlerini görebilmek için bir süreliğine bir bisiklet edinir. Böylece o dönemdeki pek çok kişi gibi o da kendi “demir atını” bulmuş olur. Üstelik bu, her gün yem verilmesi gerekmeyen, sağlam bir attır. Belki de tek kusuru, son derece konforsuz olan tahtadan selesidir. Bay Brooks, bu rahatsızlığı gidermek için bir şeyler yapacağına yemin eder.

1882 yılının Ekim ayında ilk sele patentini almak üzere başvurusunu yapar. Başvurusunda şöyle der:
“Ürünüm (icadım), yapı olarak iki ve üç tekerlekli araçlar için uygundur. Daha fazla konfor ve uzun; sürekli bir kullanım olanağı sağlamaktadır.”
Bay Brooks B17 selesini ilk kez 1896 yılında duyurur. Üretimi günümüzde hala devam etmekte olan B17 belki de bisiklet tarihinin en uzun soluklu komponenti olma ünvanını taşımaktadır.

20. yy boyunca Brooks firması sele altı çantalar, kadro çantaları, heybe, centilmenlerin vazgeçilmez aksesuarı olan deri sigara kılıfları ve hatta mobilya bile üretmiştir. Bir kısmı Raleigh firmasına ait olan Brooks şirketi yıllar içinde birkaç kez el değiştirmiş olsa da B17 selesinin üretim standartlarından ve kalitesinden hiç bir zaman vazgeçilmemiştir.

1970’lere kadar yaklaşık elli yıl boyunca Brooks B17, profesyonel kullanıcıların ve yarışçıların çoğunun tercih ettiği bir komponent olmuştur. Öyle ki, yerli malı ürün kullanımı konusunda çok hassas davranan Fransız, İtalyan ve Hollandalı bisiklet üreticileri ve müşterileri bile bu İngiliz’in cazibesine kapılmıştır.
1970’lerin ortalarından itibaren eritilmiş plastik, titanyum, kevlar ve sprey silikon jelden oluşan malzemeler sele üretiminin hizmetine sunulur. Bu, olağan bir gelişmedir. Bu şekilde üretilen seleler daha hafif ve daha ucuz olur. Artık deri sele kullanmak yalnızca bir tarz, bir moda olarak kalır.

1995 yılında bisikletimle dünya turu yaptığım dönemlerde tüm deri seleler gibi B17 de popüler olmayan bir tercihdi. Kıtalararası yolculuk yapan bazı turcular dışında cazibesini yitirmişti. Turum boyunca 40.000 kilometreden daha fazla mesafeyi bu sele üzerinde geçtim. Hiç ağrım, hiç rahatsızlığım olmadı demiyorum. Bazen hafif ağrılar kaçınılmazdır. Ama hiç gerçek anlamda büyük bir acı çekmedim.

2002 yılından itibaren B17 satışlarında yükseliş başladı ve bazı kadro üreticilerinin de teşviki ile B17 yeniden tanınmaya başladı.
Brooks’un Birmingham’daki fabrikası önceleri kırsal bir alandaydı. Sonra metal işleri yapan büyük sanayi kuruluşları bölgeye gelmeye başladı ve o kırsal bölgede küçük bir endüstri devrimi yaşandı. Günümüzde Brooks, kendi bölgesinde kalan ve neredeyse tüm Birmingham’da bisiklete yönelik üretim yapan son kuruluş olarak kaldı. Deri sele ve biraz da bisiklet aksesuarı üretimi yapmaya devam etmekte.

Robert Penn – It’s All About The Bike
kitabından derleyen/çeviren: İbrahim Sertaç Kasaplar (Bas Pedala)

#Brooks  #rahat  #sele 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s