BİSİKLET KULLANMAYI ÖĞRETİYORUZ

 

Çocuğunuza bisiklet kullanmayı öğretmek pek sanıldığı kadar zor değildir aslında. Birkaç basit aşama ve bol cesaretlendirmeyle bir saatten kısa bir sürede bu işi halledebilirsiniz.

Bazı çocukların öğrenme süresinin daha uzun olabileceğini de akılda tutmak gerek tabii ki.

İşte size hareket halindeyken sezgisel olarak dengede kalmanın püf noktaları:

1. Başlamadan önce durmayı öğrenin

Önce çocuğa bisiklete binmeden gidonu tutarak bisikletle yürürken frenleri kullanarak onlara alışmalarını sağlayın. Bu alışkanlığı kafalarına yerleştirmeleri önemlidir.

2. Seleyi alçaltın ve pedalları çıkarın

Şimdi bisikletin üstüne çıkma zamanı. seleyi alçaltıp pedalları sökmek scooter hissi verir. Bu sayede kontrol hissi kuvvetlenecek, sendeleme endişesi azalacaktır. Bu, aynı zamanda yerden destek alarak hareket etme olanağı da sağlayacaktır. Bu aşamada çocuğa ayaklarını yerden mümkün olduğu kadar fazla kaldırmalarını söyleyin. Çoğu zaman çocuklar bisikletin hareket ettiği açin devrilmediğini -her nasılsa- hissedecektir.

 

 

 

 

çocuklara bisiklet kullanmayı öğretmek çocuk oyuncağı!!

3. Önce bir pedal, sonra diğeri

Çocuğunuz ayaklarını yere koymadan uzunca mesafeler gitmeye başlayınca çocuğun hangi ayağı aktif kullandığını göz önünde bulundurarak (çoğunlukla sağ) pedallardan birini bisiklete takın. Bu pedal ayağını nereye koyacağını öğretecektir. Bu şekilde bir süre daha sürüşe devam edin. Çocuğun kendine güveni arttıkça daha uzun mesafelere erişecektir. Bu süreçte ayağının bulunması gereken yere de alışacaktır. İkinci pedalı da taktığınızda kendi başına hareket etmeyi öğrenmesi gerekecektir.

4. Ve hazırsınız

Şimdi iki pedal da takılı olarak pedallamaya hazırsınız. Bu aşamada harekete geçerken ve gerekirse hareket halindeyken çocuğun sırtından veya omuzundan tutarak  destek olmanızı öneririz. Bazen hafif bir eğimin verdiği hareket de yardımcı olacaktır.

Ve sonraaaaa… Kısa bir uygulamanın ardından çocuğunuz kendi başına pedallamaya başlayacaktır. Bu aşamada dur kalk yapmasını sağlayın ki fernleri kullanmaya da alışsın. Durmasını her istediğinizde birkaç adım geriye gidin ki(çaktırmadan!!) mesafeye bakarak kendine güveni artsın.

Destek tekerlekleri

Genellikle ebeveynlere destek tekerleklerini kullanmamayı öneririz; çünkü çocukların bisiklet kullanmalarını engellediklerine inanıyoruz. Diğer taraftan çocuklara pedallama gücü kazandırdıkları için yararlı olduklarını da kabul etmeliyiz.

Kaynak: http://www.bikeradar.com  Ivana Jeskova

Çeviri: Adnan Çangır

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s