26, 27.5, 28, 29 JANT. HANGİSİNİ ALSAM?

2014: 27,5” DAĞ BİSİKLETLERİNİN YILI MI OLACAK?

27,5 ,inç dağ bisikletlerinin en büyük avantajı, arazi performansı 29 inç kadar başarılı olduğu halde, ağırlığının 26 inç’e yakın olmasıdır. Diğer bir deyişle 27,5 inç dağ bisikleti 29 inç dağ bisikletinin neredeyse bütün avantajlarını barındırmasına rağmen, ağırlık, denge, yol tutuş ve kontrolden penaltı yemez.

Hazırlayan: Evren Tan Çağlar

Sorularınız için: bay.bisiklet@gmail.com

 

2014 model bisikletler mağazalarda yavaş yavaş yerlerini almaya başlamışken,  bu sene yeni bir lastik ölçüsündeki dağ bisikletlerini sık sık görmeye başlayacağız: 27,5 inç.

Uzak doğudaki fabrikaların yoğun olarak 27,5 inç dağ bisikleti ürettikleri biliniyor. Önde gelen bazı bisiklet firmaları müşterilerine sadece 27,5 inç dağ bisikletleri sunmaya başladılar bile, diğerleri bu grupta ürün yelpazelerini genişletiyorlar.  Peki 27,5 inç dağ bisikletleri nasıl bu kadar hızlı popüler oldu, 26 ve 29 inç dağ bisikletleri ile karşılaştırılınca avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Önce bu ölçülerin neyi tanımladığına kısaca bir göz atalım. Tekerlek ölçülerini baz alırsak dağ bisikletleri 3 gruba ayrılırlar: 26 inç, 27,5 inç ve 29 inç. Her ne kadar bizler belkide söylenmesi kolay olduğu için kısaca 26 jant, 29 jant dağ bisikleti desekte, bu rakamlar aslında jant ölçüsünü değil, bisiklet tekerleğinin çap ölçüsünü tanımlarlar.

Aşağıdaki resimde bu ölçünün nasıl hesaplandığı gösterilmiştir. Bu bir 27,5 inç dağ bisikletidir. Dolayısıyla bu bisiklette A ile B arasındaki mesafe 27,5 inç yani yaklaşık olarak 69,85cm olarak ölçülecektir.  26 inç dağ bisikletinde A ile B arasındaki mesafe yaklaşık 66cm iken, 29 inç için bu mesafe 73,66 cm olmaktadır.

ScreenShot218

27,5 ,inç dağ bisikletlerinin en büyük avantajı, arazi performansı 29 inç kadar başarılı olduğu halde, ağırlığının 26 inç’e yakın olmasıdır. Diğer bir deyişle 27,5 inç dağ bisikleti 29 inç dağ bisikletinin neredeyse bütün avantajlarını barındırmasına rağmen, ağırlık, denge, yol tutuş ve kontrolden penaltı yemez.

Engel Aşımı ve Arazideki Akıcılık

Fazlaca teknik detaya girmeden kısaca şu açıklamayı yapabiliriz, genel kural olarak tekerlek büyüdükçe, bisikletin yol üzerindeki cisimlerin üzerinden geçmesi kolaylaşır (Teknik olarak, tekerlek büyüdükçe, tekerleğin  duran bir cisme dokunduğu andaki  tırmanma açısı daralmaktadır, daha az açı daha kolay tırmanma demektir.)

ScreenShot219

Rakamlarla, 26 inç bir bisikletin tırmanma açısına 10 dersek, 29 için bu açı 4 olmaktadır. Buna göre 29 inç bir dağ bisikleti 26 inç bir dağ bisikletine göre arazide çok daha avantajlı olacaktır çünkü bozuk satıhda çok daha rahat ilerleyecektir.

27,5 inç dağ bisikleti ile karşılaştırırsak, 26 inç bir dağ bisikletinin tırmanma açısına yine 10 diyelim. 27,5 inç dağ bisikleti için bu açı 6 olmaktadır. Görüldüğü gibi 27,5 inç performansı 29 inç’e çok yakın olmaktadır (6 dereceye karşılık 4 derece).

Ağırlık

Tasarruf edilen her gram ağırlık, bisikleti daha hızlı sürmemize yardımcı olur. Bisiklet üzerindeki donanımları aynı tutarak, 29, 27,5 ve 26 inç dağ bisikletlerininin ağırlıklarını karşılaştırdığımızda, 29 inç dağ bisikletinin 26 inç’e göre yaklaşık 1,8 kilo daha ağır olduğunu görüyoruz. 27,5 inç dağ bisikletleri ise 26 dağ bisikletlerinde yaklaşık 800 gram daha ağır olacaktır.

Kontrol

Tekerlek ölçüsü büyüdükçe, bisikletin yol ile temas eden yüzeyi artar. Bisikletin yol ile temas eden bölgesi arttıkça bisiklet daha iyi hızlanır, yavaşlar  ve virajlarda yolu daha iyi kavrayarak keskin dönüş yapmaya olanak verir. 3 teker ölçüsünü karşılaştırdığımızda 26 inç tekerleğin yol ile temas eden yüzeyi 6cm iken, 27,5” ve 29” dağ bisikletlerinin sırasıyla 8cm ve 9cm dir.

 

ScreenShot220 (1)

 Sonuç:
Bisiklet sadece çok bozuk satıhlarda yada ağır arazi şartlarında sürülecek ise 29” dağ bisikletleri halen en avantajlı olanı ve dünya kupalarında bir müddet daha 29” bisikletlerin liderliğini görmeye devam edeceğiz.
 
Ancak arada sırada araziye girenler, çoğunlukla asfalt-arazi karışık sürenler için, 26” ile 27,5” dağ bisikleti arasında tercih yapmak zor gibi görünüyor. Dolayısıyla burada bisiklet seçiminde bizlerin sürüş amacı ön plana çıkmaktadır.
 
Ağırlıklı olarak şehir içinde ve düz yolda bisiklet sürenler için 26 inç daha doğru tercih olacaktır çünkü hem bisiklet daha hafif olacak ve hemde bisikletin yerle temas eden yüzeyi daha küçük olduğu için sürücü daha az yorulacaktır.
 
Ancak  bisikletini kros amaçlı hafif arazi şartlarında veya bozuk dağ ve köy yollarında sürecek olanlar için 27,5” dağ bisikletleri daha avantajlı görünüyor….

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s