ŞEYTAN İCADI

 

 

IMG_3343

İŞTE MÜTHİŞ BULUŞ!

Bu başlık biraz abartılı gelmiş olabilir ama bence bu övgüyü hak ediyor denge bisikletleri. Eskiden kara düzen öğrenirdik bisiklet kullanmayı. Çoğumuz boyu yetmediği için bacağını kadronun arasından diğer tarafa geçirdiğini anlatır. Şimdilerde ise bisiklet öğrenme süreci daha güvenli.

Mustafa Karakuş bisikleti günlük yaşamına sokabilmiş, işe bisikletle gidip gelen dostlarımızdan birisi. Bisiklet hareketinin içinde yer alarak İzmir Bisiklet Derneği’nin başkanlığını yürüttü bir müddet. Şimdilerde ise bisiklet dünyasına farklı bir noktadan hizmet veriyor: Denge bisikleti üretimi yapıyor.   Bisikletler el emeğiyle İzmir’de üretiliyor ve 1 adetin üretimi 4.5 saat alıyor.  Tamamen organik olarak tasarlanan bu bisikletlerin bir güzelliği de tabii ki Türk Malı olması. Markanın adı da çok sevimli: Tay Tay.

Kendisinden denge bisikletleriyle ilgili bilgi istedik, o da bizi kırmadı, gönderdi. Teşekkür ederiz.

Gelin birlikte okuyalım;

Denge Bisikleti nedir?

 

Denge Bisikletleri genellikle “İlk Bisiklet” veya “Yürüme Bisikleti” olarak adlandırılan çok basit, pedalı ve freni olmayan bisikletlerdir. Küçük çocuklar için tasarlanan denge bisikletinin amacı yürümeye başlayan çocuklara bisiklete binmeyi öğrenmek için fırsat vermektir. Bisiklet sürmek çocuklar için zor bir beceri olabilir ama denge bisikleti çocuklara eğlenceli ve rahat bir yaklaşım sağlar.

 

Denge Bisikleti çocuğa ilk etapta dengede kalmayı öğretir. Daha sonra direksiyon hareketlerine odaklanır. Dengede kalmaya ve direksiyon hareketlerine hakim olduktan sonra, çocuklar çok daha kolay pedal çevirme aşamasına geçebilir. Bu nedenle, denge bisikletlerinde pedal yoktur.

 

Çocuklar yere bir veya iki ayağını basarak, koltukta otururlar ve ileriye doğru kendilerini iterler. Bu şekilde dengede kalmayı öğrenmeye çalışırlar. Bisiklette bu tarz eğitim, 3 tekerlekli veya destek tekerlekli bisikletlerdeki gibi çocuğun yeteneğini engellemez.

 

Denge bisikletinin ek faydaları da vardır. Tasarımı basittir. Zinciri yoktur, yağ lekeleriyle uğraşmazsınız. Pedalı olmadığı ve az yer kapladığı için arabanızın bagajına koymak çok kolaydır. Bakım gerektiren parçası olmadığı için bisikletin bakımı hakkında endişelenmenize gerek kalmaz.

 

  1. Güvenlik: Denge bisikletleri üç tekerlekli bisikletlerden veya destek tekerleği takılmış bisikletlerden daha güvenli ve pratiktir. Denge bisikletinde çocuklar pedal çevirmek yerine dengede kalmaya odaklanır. Bunun sonucu olarak öngörülmeyen denge kayıplarına daha hazırlıklı olur ve daha az düşme tehlikesi yaşar. Dengelemede usta olduktan sonra normal bir bisikleti sürmeye başlayabilir. Bu sayede bisiklet sürmeyi öğrenirken yaşanan sayısız düşme ve yaralı diz kazaları büyük oranda azaltılmış olur.

 

  1. Daha Ekonomik: Birçok anne-baba denge bisikleti satın almanın para kaybı olacağını düşünür. Halbuki tam tersi geçerlidir. Bir denge bisikleti, 3 tekerlekli bir bisiklet ve destek tekerlekli bir çocuk bisikletinin yerini tutar. Satın alabileceğiniz en küçük bisiklet esasen eğitim tekerlekleri olmadan kullanışlı değildir. Sonuç olarak, ebeveynler ilk etapta 3 tekerlekli bisiklet daha sonra 12 inch tekerlekli bir bisiklet daha sonra da 16 veya 20 inch tekerlekli bisiklet almak durumunda kalırlar. Bunun yerine bir denge bisikleti ve çocuk büyüdükten sonra bir 20 inch bisiklet satın almak yeterli olacaktır.

 

  1. Çocukları dışarı çıkmaya ve oyun oynamaya cesaretlendirir: Denge bisikletinden önce dışarıya çıkmak ve oyun oynamak için siz çocuğunuza dil dökerken; denge bisikletinden sonra çocuğunuz dışarıya çıkmak için size dil dökecektir. Çocuklar denge bisikleti sürerken yaşadıkları özgürlük ve başarı duygusunu severler. Her ne kadar kaldırımda giderken yayaları beklemek zorunda kalsalar veya parktaki çocuklar tarafından rahatsız edilseler dahi onlar denge bisikleti sürmenin eğlenceli birşey olduğunu çok çabuk farkederler ve bunun parçası olmak isterler. Denge bisikleti basittir. Pilleri yoktur, küçük parçaları yoktur, bakım gerektirmez, karmaşık kullanma kılavuzları bulunmaz; eğlencenin en basit halidir.

 

  1. Kalitesi Yüksek Aile Zamanı: Evde oturarak, televizyon veya bilgisayar oynayarak vakit geçiren çocuklar için denge bisikleti dışarıya çıkmayı ve dünyayı keşfetmeyi sağlayan bir eğlence aracıdır. Üç tekerlekli bir bisiklet veya puset ile yürümek hiç eğlenceli değildir. Puset ağırdır ve yolun bozuk olduğu yerlerde sizi zorlar, üç tekerlekli bisikletler de yürüyüş yapmak için çok yavaştır. Buna rağmen denge bisikletleri kaldırımda veya yürüme alanlarında çocuğunuzun makul bir hızda gitmesini ve yolu kolayca katetmelerini sağlar. Ayrıca taşınmaları kolaydır. Pedalları olmadığı için arabanın içinde herhangi bir yere konulabilir ya da bazı pusetlerin taşıma kısmında bile taşınabilir. Anaokuluna veya komşunuza giderken yanınıza alabileceğiniz taşınması en kolay bisiklet, denge bisikletidir.

 

  1. Pedallı Bisikleti Kısa Sürede Sürebilir: Denge bisikleti kullanan çocuklar destek tekerlekli bisiklet kullanan çocuklara göre genellikle daha erken yaşta ve kolaylıkla Pedallı Bisiklet sürebilir. Destek tekerlekli bisikleti kullanan çocuklar 5-6 yaşında Pedallı Bisikleti sürebilirken denge bisikleti kullanan çocuklar 3 yaşında Pedallı Bisiklet sürebilir. Buna ek olarak, denge bisikleti süren bir çocuğu Pedallı Bisiklete alıştırmak çocuk oyuncağıdır. Sadece onlara bir bisiklet verin ve sürmelerini isteyin. Yanında koşmanıza gerek yok, selesinden tutmanıza gerek yok, terlemek yok, yorulmak yok. Sadece bisikleti verdikten sonra onların harikulade sürüşlerini izlemeniz yeterli.

 

FAYDALI BİLGİLER:

 

“Pedal Çevirmek”

Bizlere kolay gibi görünen pedal çevirme işlemi küçük çocuklar için çok zor ve karmaşık bir işlemdir. 2-6 yaş arasındaki minikleri 10-15 kilogramlık ağır bisikletleri pedal çevirerek kullanmaya zorlamak çocuklarımızın özgüvenini zedeleyicidir ve bazen ciddi yaralanmalarla biten kazalarla sonuçlanabilir. Küçük yaşta uygun olmayan bisikletleri kullanmaya çalışırken yaşanan kazalar yüzünden ilerlemiş yaşına rağmen bisiklet kullanmayı öğrenememiş bir çok yetişkin insan bulunmaktadır.

“Destek Tekerleği”

Yanlarında destek tekeri olan bisikletlerde ise durum daha farklıdır. Destek tekerleği takılmış bisiklet doğal olarak 2-3 kg daha ağırlaşır; ayrıca dönme kabiliyeti çok az olan destek tekerleri yüzünden bisikletin kullanımı aslında daha da zor hale gelir.

“Bisikleti Taşımak”

Çocuğunuza bisiklet kullandırmak için evden çıktığınızda, gidiş ve dönüşlerde bir çok farklı sebeplerle aynı anda hem çocuğunuzu hem de bisikleti taşımak zorunda kalabileceğiniz olasılığını gözardı etmeyiniz. Bisiklet gezisi sizin için de işkence değil eğlenceli bir eylem olmalıdır. Bisikleti aracınızla taşırken araçlarınızın bagajlarında yaşayacağınız sorunlar da sıkça karşılaşılan sorunlardır. İyi bir bisiklette aranacak ilk özellik ağır olmamasıdır.Denge Bisikletleri diğer bisikletlerin yarısı kadar bir yer kaplar ve ortalama 3-4 kat daha hafifitir.

“SONUÇ”

Tüm bu nedenlerle milyonlarca Avrupalı ve Amerikalı aile gibi siz de çocuğunuzun gelişimi için denge bisikletini tercih edebilirsiniz. Çocuğunuz denge bisikleti ile hem eğlenceli vakit geçirir hem de iki tekerlek üzerinde ilerlemeyi öğrenir.

IMG_5627 IMG_5791 IMG_6023

Fotoğraflar: Mustafa Karakuş

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s