HİDROJENLE ÇALIŞAN OTOMOBİLLER

 

Hidrojenli otomobil

“Ama”sı, “fakat”ı kalmadı bunun. Kim ne derse desin, elektrikli otomobil artık gündemdedir.  Geçtiğimiz hafta, Paris’te düzenlenen ünlü otomobil fuarına giden milyonu aşkın ziyaretçi bu türün değişik modellerinin çevresinde dört döndü.  Baktılar, incelediler, fotoğraf çektiler.  İmalatçı firmalar da sunumlarında bütün ağırlığı elektrikli araçlara vermişlerdi.  Hava kirliliği ve sera gazı üretmeyen bir ulaşım düzenine doğru ilerliyoruz, anlaşılan.

SALON01

Demek ki, evlerimizde, sokaklarda ya da benzin istasyonu diye bildiğimiz yerlerde, yavaş yavaş, yandaki resimde gördüğümüze benzer elektrik yükleme aygıtları ile karşılaşmaya başlayacağız.  Elektrikli araç üretmek artık pek mesele değil.  Ama ona, yalnızca kentlerde değil, dağ başında bile, kolay ulaşılır enerji kaynağı sağlamak kritik bir konu.  Örneğin Fransa’da şimdilik yalnızca 10.000 elektrik yükleme noktası var.  Bu elbette yeterli değil.  Elektrikli araç kullanımını pompalamak isteyen devlet bu sayıyı  önümüzdeki 15 yıl içinde 7 milyona çıkarmayı, bunun şebekelerini kurmayı planlıyor.

SALON06Bu gelişmenin hızlanıyor olması ekoloji bakımından, gerçekten, önemli bir olgu. Gene Fransa’dan örnekler verelim.  Orada araçların %67’si yakıt olarak zararlı çevresel etkileri olan dizel kullanıyor.  Benzin motorlular ise %30.  Geriye kalan %3 ise gaz, etanol, elektrikle çalışıyor.

Gene Fransa’da salınan sera gazlarının %26’sı ulaşım sektöründen geliyor. Bunun kendi içindeki dağılımı da şöyle:  Özel otomobil %51, kamyonlar %28, kamyonetler %17, otobüsler %3 ve motosikletler %1.  Bu bakımdan fosil yakıt kullanmayan ulaşım türleri insanlığın geleceği için çok önemli.

SALON05

Aşamalı bir geçişten söz ediyoruz aslında. Şimdilik yaygın olan yaklaşım hibrit teknolojisine dayanıyor.  Yani fosil yakıtla elektriğin birlikte kullanıldığı bir düzen.  Kiminde ana kaynak benzin ya da dizel oluyor.  Bunların çalıştırdığı motor aynı zamanda elektrik de üretip depoluyor.  Zaman zaman bunu kullanarak daha az fosil yakıt tüketilmiş oluyor.  Yani bu araçlar hem daha az sera gazı salıyor, hem de çeşitli sağlık sorunlarına neden olan zararlı parçacıkları havaya daha az atıyor.

Bunun daha gelişmiş sisteminde ise ana ağırlığı elektrik motoru taşıyor. Fosil yakıt zaman zaman destek oluyor.  Tabii en gelişmiş sistemde yalnızca elektrik kullanımı var.

Şimdiki piyasa koşullarında elektrikli araç fiyatlarının ötekilere göre %50 dolaylarında daha fazla olduğu görülüyor. Ancak bu gelişmeyi desteklemek isteyen devletler bu araçları satın alanlara ciddi para yardımında bulunuyorlar;  bunun yanında fosil yakıtlı araç kullananlara da bazı parasal yükler getirerek onları adeta cezalandırıyorlar.  Zaten zamanla, satışlar arttıkça ve teknoloji iyileştikçe elektrikli araç fiyatlarında düşme olacağı biliniyor.

SALON12Gittikçe ilginç bir boyut kazanan bir gelişmeden söz edelim. Küçük yapılı, ağırlığı az ve seyir hızları düşük elektrikli araçlar da var.  Bunları kullanacaksanız Almanya’da, Avusturya’da, Fransa’da, İspanya’da ve İtalya’da ehliyet sahibi olmanız gerekmiyor.  Bu bakımdan, özellikle yaşlıların ilgisini çekiyor.  İşte, yanda bir örnek.

Öte yandan bazı araç yapımcıları elektrikli otomobillerde yer alan batarya olgusuna işaret ediyorlar. Batarya ömürlerinin 5-6 yıl olduğunu, daha sonra bunların (yani binlercesinin, milyonlarcasının) hurdaya çıkıp ciddi bir atık sorunu yaratacağını ileri sürüyorlar.

SALON07

SALON10

Bu nedenle hidrojen teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Anlaşılan, hayli karmaşık ve ciddi sorunları olan bir teknoloji bu.  Ama önemli ilerleme kaydedilmiş ki, bir iki büyük firma elektrikli otomobil çalışmalarını frenlediğini ve 2015’in içinde hidrojenli modelleri satışa sunacağını açıkladı otomobil fuarında.

SALON02

Gelin, bu yazıyı ilginç bir gelişmeyle kapatalım. Bazı otomobil yapımcıları, her zamanki ürünlerinin yanında elektrikli hibrit bisiklet de üretmeye başladılar.  Örneğin Peugeot ya da BMW.  E, ne de olsa zamana ayak uydurmak gerek.

Atila Alpöge, foto: Devrim Alpöge / Yararlanılan kaynaklar:  Fransa Ekoloji ve Enerji Bakanlığı elkitapları – Otomobil Fuarı broşürleri

Atila Alpöge’nin diğer yazıları için: http://www.ekogazete.wordpress.com

 

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s