HAVADAN SUYA!

 

 

su yoğunlaştırıcı 2

Bu haber bisiklet gezginleri için gerçekten harika bir haber.
Habere konu olan aygıtın Mucidi Kristof Retezar, Viyana’daki Industrial Design University of Applied Arts’ta çalışıyor. Bu icadıyla James Dyson Vakfı’nın birincilik ödülüne layık görülmüş.
Fontus, kendi kendine şişenize su dolduran bir aygıt. Havadaki nemi topluyor, yoğunlaştırıyor ve şişenize içilebilir su olarak biriktiriyor. Bisiklette kullanmak amacıyla tasarlanmış. Güneş pilleriyle çalışan bu aygıt uygun iklim koşullarında 1 saatte yarım litre su biriktirebiliyor.

Nereden ilham alındı?
Birleşmiş milletlerin istatistiklerine göre 40’tan fazla ülkede 2 milyardan fazla insan su kıtlığı olan bölgelerde yaşıyor. 2030 yılında ise dünya nüfusunun %47’si su sıkıntısı çekilen bölgelerde yaşayacak. Bu sorun belki de dünyanın en çok görmezden gelinen sorunu. Bu sorunu çözecek her önlem tabii ki çok değerli; çünkü yaklaşan bir kriz söz konusu.

Havadan su elde etmek özellikle AsYa ve Orta Amerika’da 2000 yıldır uygulanan bir metod. Dünyanın atmosferinde 13000 km3 atıl su bulunmakta. Bu proje, bu kaynakları keşfetmek için yapılan bir girişim.
Projenin sahibi KRISTOF RETEZÁR şunları söylüyor;

‘Amacım nemli havayı emip su moleküllerini hava moleküllerinden ayırıp sıvı halde bir şişede toplayacak küçük, kendi kendine çalışabilen bir aygıt yaratmaktı.’

‘İdeal koşulları, materyalleri ve soğutma sistemlerini belirlemek için bir dizi deneyler yaptım. Hava sıcaklığını ve nem oranını belirlemek için banyomda farklı iklim koşullarını oluşturdum. 30’dan fazla deneyin sonunda dakikada 1 damla yoğunlaştırılmış su akışı sağlamayı başardım. Dahili sistemin çalışmasını sağladıktan sonra su şişesinin takılabildiği, bisiklete kolayca takılabilen ve elle kolayca tutulabilen dış kısmı yaptım.’

İşlevi
Fontus iki farklı alanda kullanılabilir. Birincisi, spor bir bisiklet aksesuarı olarak yorumlanabilir,
İkincisi, uzun bisiklet turlarında güvenilir su kaynağıdır. Gittiğiniz yerlerdeki suyun güvenilirliğini araştırmak zorunda olmazsınız.

Nasıl çalışıyor?

Nasıl çalışıyor?
Yoğunlaştırmayı sağlamak için sıcak ve nemli havayı soğutmalısınız. Aygıtın içinde bu işi yapan Peltier Element adında bir soğutucu bulunuyor. Bu soğutucu iki bölüme yarılmış. Üst taraf soğudukça alt taraf ısınıyor. Sıcak tarafı ne kadar soğutursanız üst taraf da o kadar soğuyacaktır. Bu iki bölüm birbirinden ayrı ve tamamen isole edilmiş durumda.
Hava alt bölüme bisikletin hareketi sayesinde yüksek hızda giriyor ve sıcak bölümü soğutuyor. Hava üst bölüme girerken delikleri olan küçük bir duvar tarafından yavaşlatılıyor bu sayede su moleküllerini kaybetmesi için gerekli zaman sağlanmış oluyor.

Yoğunlaştırma ortamı mümkün olan en dar alanda en geniş yüzeyi sunuyor. Bu sayede yoğunlaşma gerçekleşiyor ve damlalar şişenin içine bir pipetten geçerek düşmeye başlıyor. Şişeyi çıkarmadan önce aygıtla birlikte dikey konuma getirmeyi unutmamak gerek tabii.
Unutmadan ekleyelim: 0.5 L’lik herhangi bir şişe bu aygıta takılabiliyor.
su yoğunlaştırıcı 1

su yoğunlaştırıcı 3

usr-135-img-1397486054-b2d15-535x356

usr-135-img-1397487270-4f159-684x325

Kaynak: http://www.jamesdysonaward.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s