BİSİKLET BAKIMI: ACEMİLİK HATALARI

arka attırıcı

BİSİKLET BAKIMI: ACEMİLİK HATALARI

 Ben yıllar önce bisikleti temizlerken fazla derine dalmış, bilyalı orta göbeği de sökmüş, sonra da toplayamamıştım.

O gün bu gündür en ufak sorunlar için bile bir ustaya gider oldum. Bu korkumu yenme çabası göstermedim hiç.

Bu yazıda sizlere bisiklet tamir ve bakımı  acemilik döneminde yaygın yapılan bazı hataları aktarmak istiyorum.

Arka attırıcı limit vidası

No doubt the most common beginner mistake - turning in those loose derailleur screws : no doubt the most common beginner mistake - turning in those loose derailleur screws

 ‘H’ (High, yani yüksek) ve ‘L’ (Low, yani düşük), şeklinde işaretlenen bu gevşemiş görünümlü vidalar aslında ayarlanmış durumdadır.

 

Bu vidalar göründüğü gibi gevşemiş filan değildir. Arka attırıcınızın hareket alanını ayarlamaya yararlar. Eğer bisikletiniz bir serviste hazırlanmışsa mutlaka ayarları yapılmıştır. Bunlara dokunmanıza gerek yoktur.

Eğer vites geçişleriniz aniden bozulduysa sebebi büyük olasılıkla kablo gerginliği ile, tozlanmış kablo ile veya yamulmuş aktarıcı kulakçığı ile ilgilidir. Sakın hemen elinizi tornavidaya atmayın.

Yağlama

Ahhh... wd-40, providing bicycle mechanics something to complain about since 1958 : ahhh... wd-40, providing bicycle mechanics something to complain about since 1958

 Bildiğimiz WD-40 yeterli yağlama yapmaz, yeterince uzun süre dayanmaz. Zaten zincir yağlayıcı değildir.

WD-40 çok işlevsel bir üründür. Örneğin boya üzerindeki çıkartma kalıntılarını çıkartmada ve diğer temizlik işlerinde çok başarılıdır; ama zincir yağlayıcısı değildir. Piyasada çok bulunmasa da WD-40 marka zincir yağı da vardır.

Yağlama yaparken sürtünmeye maruz kalan bölgelerin dışında yağ bırakmamaya özen gösterin. Bu bölgelerde bırakacağınız yağ bir işe yaramayacağı gibi toz toplayıp aşınmayı arttıracaktır. Yağ nüfuz etmesi gereken yerlere ulaştıktan sonra fazlalığı temiz bir üstüpü veya benzer bir malzemeyle silin. Her sürüşte zinciri ve arka aktarıcının zincirin dönmesini sağlayan dişlilerini  silin. Bunu her yaptığınızda yeniden yağlamanız gerekmez.

 

Frenlerde ötme

Frenleriniz  ötüyorsa gres veya yağ çözüm değildir. Fren ve yağlama sözcüklerini bir araya sakın getirmeyin.

Eğer janttan sıkmalı frenler kullanıyorsanız ötmenin sebebi pedalların ayarlarıyla ilgilidir. Önce pabucun arka kısmı jantı sıkarsa hem daha güvenli bir frenleme elde edersiniz hem de ses kesilir. Eski ve sertleşmiş pabuçlar da ses yapar ve güvenli frenleme sağlayamazlar. Hemen değiştirin.

Disk frenlerde bazı frenler öter. Ne yazık ki bunu önlemek mümkün olmayabiliyor. Diğer taraftan disk frenlerdeki ötmenin genel sebebi yüzeylerdeki kirlenmedir. Temizlik işe yarayabilir.

Gidon boğazı

 

Threadless headsets don't need all that much torque, that bolt up top is purely to set the bearing tension : threadless headsets don't need all that much torque, that bolt up top is purely to set the bearing tension

 Yanlarda görülen somunlar bunun bir yivsiz sistem olduğunu gösterir. Bu durumda üstte görülen somun boğazı tutma görevini yapmıyor demektir.

Üstteki somunun iyice sıkılması gerektiği kanısı çok yaygındır. Bunu yaparsanız o bölgedeki diğer parçalara zarar verirsiniz ayrıca  gidonunuz da sıkışır.

Piyasada hala bulunabilen eski sistemlerde sıkıştırma yanlış bir uygulama değildir. Bunu yaptıktan sonra ön tekeri dizlerinizin arasına sıkıştırın ve gidonda sağa sola boşluk olup olmadığına bakın.

Kolay açma jant milleri (Quick release)

Bu sistem bisiklette çok yaygı kullanılmaktadır ama başka alanlarda kullanılmaz. Bunun yanlış kullanımı da çok yaygın bir hatadır. Bu resimde gördüğünüz quick release milinin yanlış kullanılması durumunda yol açabileceği tehlikeler yüzünden Trek bir milyondan fazla bisikleti geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Quick release skewers have an open and closed lever position. ensure you can read 'closed' or 'close' from the outside before riding : quick release skewers have an open and closed lever position. ensure you can read 'closed' or 'close' from the outside before riding

 

Quick release milinin bir açık, bir de kapalı pozisyonu vardır. Bisiklete binerken kapalı konumda olmalıdır. Milin diğer tarafındaki somunu sıkıştırdıktan sonra kapatma kolunu avucunuza biraz baskı yapacak konumda kapatmanız yeterlidir. Açarken ise sadece parmak uçlarınızla açamayacağınız sıkılıkta olmalıdır.

Hava durumu

Eksik veya fazla havayla bisiklet kullanımı da yaygın bir hatadır. Evde bulunduracağınız bir ayak pompası işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. El pompalarının pek de kolay kullanılmadığını unutmayın. İdeal hava basıncı için lastiğin yanağındaki alt ve üst limit basınç değerlerine bakın. Bisikletiniz yüklü değilse orta değerde hava basın. Yük durumuna göre basıncı ayarlayın ama alt ve üst sınırları aşmayın.

Bir yaygın hata da ince subap kullanımında karşımıza çıkar. Bunlar nazik yapılıdır ve fazla zorlanmaya dayanamazlar. Pompayı yerleştirmeden önce subabın gevşek olmadığından emin olun ve iğnesine hafifçe basarak hava çıktığını görün.

Hava basarken ve pompayı çıkarırken subabın yamulmasını önlemek için düz bir açıda hareket ettirin.

Keyifli ve güvenli sürüşler dileğiyle.

Kaynak:http://www.bikeradar.com/mtb/gear/article/home-wrench-six-common-beginner-repair-fails-44712/

Yazar: David Rome

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s