ANNE VUR EMME TÜKÜRME!!

 

IMG_5219

ANNE VUR EMME TÜKÜRME!..

BBŞ (64)

Bisikletin çocuk oyuncağı olarak görülmesi çocukluktaki hayallerini süslemesindendir. Her çocuk muhakkak rüyasından görür bisikleti. Bütçesi uygun olanlar çocukluğunda binmiş, olmayanlar ise hayallerinde süsleyip rüyalarında görmüştür hep. Fakat yetinmeyen çocuk yüreklerimiz de oldu elbet. Komşunun bisikletini ödünç almışlığımız (kaçırmışlığımız) elbet var. Geri döndüğümüzdeki çekilecek kulağımız acısına rağmen…

Çok düştük bisikletten yakamız, paçamız takılıp yırtıldı. Dizimiz dirseğimizde bu gün bile belli olan anılar bıraktı. Fakat eve geldiğimizde annemizin eli belinde bekleyişi….

BBŞ (27)

Araştırdık;  her çocuk mutlaka annesinden dayak yemiştir. Anne evin haşereleri çocuklarla başa çıkamayınca elinin altındaki silahını (terlik, süpürge vs.) kuşanıp birini bir köşeye birini bir köşeye püskürtmüş ve kendi yöntemiyle sükûtu sağlamıştır.

Dünyada hiçbir kadın problemler karşısında bizim annelerimiz kadar usta çözümcü olamaz. İddia ediyoruz!

Annelerimizin silahlarını örneklerle açıklayalım;

ilk olarak annelerimiz tehdit eder. Bunlar farklı manalarda kullanılsa bile çocuk mesajı anlar.

Nedir bunlar? “bak göze dur şırkarım, tek dur döşerim, yumuşadırım, somsaklarım, uzadırım, ümüğünü sıkarım, golunu ganadını ayırım, dayak aşı ederim… gibi

Sonra çok güzel tükürür. Öyle bir tükürür ki hedef diğer silahlarda olduğu gibi asla şaşmaz. Tükürük güdümlü olduğu için hangi deliğe girerse girsin takip eder yakalar. Hem ruhsal hem de fiziksel bir çöküntü yaşatır.

Kaşlar çatılmış, surat ağızda toplanmış ve mühimmat hazırlanmaktadır. Ağızda ustaca teknikle biriktirilen tükürük insan yüzünün en savunmasız hedefini bulacaktır.

Bu, sabrı iyice taşan annelerin kullandığı ilk sindirme harekatıdır. Zaten çocuk anlamıştır. Çocuğun; “Anne vur emme tükürme” yalvarmaları artık işe yaramaz. Çocuk “yüzü tükürük, başı yumruk” pısmıştır.

BBŞ (25)

Hemen ardından hücum başlar. Sıra ayağında ya da elinin hemen altında bulunan  terliğe gelir. Anne sinirden kıpkırmızı kesilmiştir. Karşı taraf geri çekilmeye hazırlanır. Lakin nafile… Fırlatılan uzun menzilli terlik hedefe kilitlenir ve  çocuk hangi deliğe kaçsa  nokta vuruşu mutlaka başarı ile gerçekleştirilir.

Zaten dua etsin ki vursun, yoksa sinir katsayısı artar ve savaş kızışır.

Dünyada hiçbir anne hatta hiçbir keskin nişancı annelerimiz kadar başarılı olamaz. Kanıta gerek yok, her çocuk bu terliğin tadına bakmıştır, şahitlik yapar.

Sıra çökertme harekatına gelmiştir. Usuldan yaklaşan anne, etraftakilere çaktırmadan  işaret parmağı ve baş parmağını kullanarak “çimdikleme” denilen tekniği kullanır. Bu tekniğe “tifo iğnesi” adı da verilmiştir. Dünyada hiçbir acıyla kıyaslanamayacak bu teknik vücudun farklı yerlerine uygulanır. Ama bu silahın tadını her çocuk farklı anlatır. Her annenin  çimdiğinin tadı başkadır.

Eğer anne çok sinirli ise cepheye en ağır silahla çıkar; süpürge!

Çocuk itina ile sıkıca kolundan tutulur, süpürge ters çevrilip, sap kısmı ile  evire çevire kabasına vurulur. Burada hedef çok önemlidir, zaten anneler çok usta olduğu için en hassas bölgeye; beline vurmaz.

Aynı teknik, “maşa” denilen sobalı evlerde bulunan demirden iki bacaklı bir alet ile de uygulanır. Lakin bu alet mevsimlik olduğu için sadece kış aylarında kullanılmaktadır.

Bunun yanında *çelki-çımkı, *kesek gibi aletlerle de çocuk püskürtülür. Bu teknik genelde akşam eve gelmeyen çocuğun sokakta kıstırılmasında ya da önüne alıp koşturulmasında kullanılır.

Ama kabul edelim ki dünyanın sonu gibi gelen bu dayakları arar oluruz. büyüdükçe hayattan yediğimiz dayağa kıyasla bizi gülümsetecek kadar tatlıdır.

Ve keşke deriz, keşke çocuk olsak da gene O günlere dönsek. Yediğimiz dayaklara razı oluruz.

BBŞ (49)

Yazarın amacı: Okuyucuyu tekrar çocukluğuna döndürüp gülümsetmek, derin bir iç geçirtmek. Her yediği dayağı bugün yemiş gibi hatırlatmak…

Soru: Yazar amacına ulaşmış mıdır?

İtiraf: Keşke her yediğimiz dayak, annemizden yediğimiz gibi olsaydı.

 

 

*çelki-çımkı: İnce selvi çubuğu

*kesek : sertleşmiş iri toprak parçası

 Esma Eser Açıkgöz

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s