ALÜMİNYUM KADRO BİLMECESİ

Alüminyum bisiklet kadrosu

Ülkemizdeki bisiklet sektöründe gözlemlenen gerçeklerden bir tanesi de şu anda piyasada satılan birçok alüminyum bisikletin aslında çelik kadar ağır olmasıdır. Çelik ağırlğında müşterilere sunulan alüminyum bisikletler, tamamen satış stratejisine yönelik müşteri aldatmacasına dönüşüyor.

Her geçen yıl bisikletçilerde daha fazla alümünyum bisiklet görüyoruz, artık çelik kadrolu bisikletler hemen hemen hiç kalmadı. Bisiklet sektöründe kaliteli bisiklete artan ilgi ile birlikte müşteriler alüminyum gövdeli bisiklet arıyorlar. Piyasadaki talebi gören ithalatçılar isteğe göre ‘alüminyum bisiklet’ getirip piyasaya sunuyorlar.

Alüminyum bisikletlere olan ilginin artmasındaki en büyük etken onların ‘hafif’ olmasıdır. Ancak ‘hafiflik’ kullanılan alüminyumun bileşenine gore değişmekte. Hatta ‘Ucuz Alüminyum’ bisikletler çelik bisikletler kadar ağır olabilmekte.

Biraz alüminyum bisikletlerden bahsedersek, alüminyum diye satın aldığımız bisikletlerin gövdesi aslında alüminyum alaşımdır. Bunun anlamı bisikletin gövdesini oluşturan metal kısım üretilirken alüminyum ile birlikte başka metalde kullanılıyor olmasıdır. Alüminyum alaşım ise kullanılan bileşene gore farklı adlar alıyor. Örnek olarak:

2219 Alüminyum, 6061 Alüminyum, 7005 Alüminyum gibi

Her alüminyum alaşımın ağırlığı farklı olduğu için, bisikletlerin ağırlıklarıda farklı oluyor. Genel kural olarak  ucuz alüminyum kullanılan bisikletler ağır oluyorlar.
Evren Çağlar
Evren Çağlar’ın bloğu: www.baybisiklet.blogspot.com

Bisikletliyizbiz’in notu:

Ülkemizde bulunabilecek en iyi alüminyum kadrolardan birisi 7005 kodlu ‘triple butted’ denen işlemden geçmiş olan kadrolardır.    Üreticiler kadronun en fazla yük binen veya darbe olan kısımlarını(ek yerleri gibi) daha kalın yaparken diğer bölgelerde inceltme yaparak hem hafiflik hem de esneklik elde etmeye çalışıyorlar. Esneklik konfor sağlaması açısından tercih ediliyor.

Bazı kadrolar ‘single butted’, ‘double butted”, bazıları da ‘quadruple butted’ olarak üretiliyor.

Single butted olanlarda kullanılan boruların sadece bir ucu daha kalın, ‘double butted’ olanlarda her iki ucu da kalın oluyor.

Triple butted ürünlerde borunun uç kısımları farklı kalınlıklarda,

quadruple butted olanlarda ise hem uçlarda hem de borunun orta kısımlarında farklı kalınlıklarda olduğu anlamına geliyor. Bu sayede en esnek ve en dayanıklı ürün elde edilmeye çalışılıyor.

Bir de bu işlemden geçirilmeyen, borunun tamamı aynı kalınlıkta olan ürünler var. Bu ürünler hem daha ağır, hem de darbelere karşı tepkileri her noktada eşit.

Alüminyum kadrolarla ilgili güzel bir gelişmenin haberi aşağıdaki linkte:

https://bisikletliyizbiz.com/2019/03/08/aluminyum-kadroda-devrim/

Keyifli sürüşler dileriz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s